Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Na pultoch kníhkupectiev nová kniha: Běhání - anatomie

Na pultoch kníhkupectiev nová kniha: Běhání - anatomie
Behanie - anatómia je kniha, ktorá ma nadchla. Je to presne tá kniha, ktorá tu chýbala. Viacerých môže odradiť názov s tým, že nie ste žiadny lekár či biológ, aby ste tak dopodrobna museli vedieť, ako vaše svaly či pohybový aparát pri behaní fungujú. Bežecká anatómia však vôbec nie je suchopárnou anatómiou, má príbeh, v ktorého deji sa skrýva celé kúzlo behania od prvých nesmelých krôčikov začiatočníka až po výkony tých najlepších bežcov.
Ilustrovaný sprievodca, ktorý vám pomôže osvetliť, ako zapracovať na zlepšení svojej bežeckej sily, rýchlosti, vytrvalosti, ale aj technike behu.

"Ako môže znalosť anatómie pomôcť zlepšiť človeku jeho beh? Nie je to kniha len pre odborníkov, ako sú bežeckí tréneri, fyzioterapeuti, športoví lekári? Ako môže pomôcť bežcom a bežkyniam zlepšiť ich beh, ich výkonnosť, zážitky z behania?" Napadne možno neznalého vo chvíli, keď túto knihu zahliadne na pulte niektorého z kníhkupectva. A vedzte, že môže, a veľmi. Svojím spôsobom Behanie - anatómia dopĺňa to, čo bolo naznačené v knihe Born To Run, len akosi medzi riadkami o úlohe behu v živote človeka a síce, že človek bol zrodený k behu.

Prehrýzajúc sa jednotlivými kapitolami, približujúcich vývoj ľudského behu, prispôsobenie sa rýchlosti a terénu, funkcia stredu tela na vplyv behu, vhodné spôsoby posilňovania bežca, najčastejšie bežecké zranenia ..., všetko doprevádzané dobre popísanými obrázkami zapojených svalov či svalových skupín, som bol nadšený čím ďalej tým viac.

Aby som ten chválospev skrátil. Došiel som jednoznačne k presvedčeniu, že je to knižka, ktorú ocenia všetci, ktorí nebehajú len preto, aby "utiekli" životným problémom, ale behajú pre dobrý pocit z behu, preto, že behanie im prináša radosť, silu, rýchlosť, vytrvalosť, a to nielen pri samotnom behu, ale všeobecne v živote vôbec.

Rozhodol som sa tiež, že Behanie - anatómia bude jednou z odporúčaných (teda skôr povinných) kníh, z ktorých budem skúšať, už na začiatku roka 2015, keď otvoríme Running academy v Čechách. Pretože človek, ktorý si nevie predstaviť (nevie), ako čo v tele funguje, môže ťažko iných učiť behať tak, aby to bolo zdravé pre telo i pre dušu.

Keď mám niekde besedu, v rámci ktorej poslucháča zoznamujem so svojím bežeckým príbehom, po oznámení, čo som všetko v živote odbehal, padá otázka: "A čo kolená?", Odpovedám: "Fajn, s kolenami som až na skutočne malé výnimky nikdy problémy nemal, čo bolo ovplyvnené tým, že behám prirodzene. To znamená, že neskáčem, ale plynule odvaľujem, čím pri každom kroku zapájam (naťahujem a uvoľňujem) všetky svaly dolnej končatiny, teda nedochádza k preťaženiu najviac zaťažovaných partií, skrátka preto, že žiadne nepreťažujem. A potom, že som v dobe svojej najväčšej bežeckej "slávy" dbal na preťahovanie a posilňovanie. Napríklad natiahnutie nohy v sede.

Preťahovanie natiahnutej nohy v sede


Sadnite si na zem, pažami sa vzadu kvôli opore oprite o podlahu. Jednu nohu majte natiahnutú, druhú ľahko pokrčenú. Pri prvých cvičeniach nepoužívajte závažia, neskôr môžete pridávať závažia až o váhe 5 kg.

Chodidlo natiahnutej nohy otočte smerom von a pomaly zdvihnite nohu do výšky, nie však viac ako 20 cm, koleno je pevné, ale nie príliš napnuté. V tejto pozícii zotrvajte 10 sekúnd, potom opäť položte členok na podlahu a odpočívajte. Cvik opakujte 10-krát po 10 sekundách a potom nohy vystriedajte. Pozície chodidla postupne meňte, aby ste precvičili všetky svaly kvadricepsov.

Zapojené svaly

Primárne: vnútorný široký sval
Sekundárne: priamy stehenný sval, prostredný a vonkajší široký sval

Zapojené mäkké tkanivá

Primárne: vnútorné postranné väzy, jabĺčkový väz

Technická rada

Zo začiatku pre vás môže byť cvik technicky náročný, preto by ste mali cvičiť bez závažia. Horná časť nohy sa môže pri prvých cvičeniach chvieť, ale postupným posilňovaním sa bude trasenie zmenšovať, až zmizne a cvičenie bude jednoduchšie.

Cieľ cvičenia pre váš lepší beh

Keby kliniky zakázali vstup bežcom, zívali by prázdnotou! Bohužiaľ príliš veľa trénerov a bežeckých laikov kladie hlavný dôraz na nabehané kilometre, čo v spojení so zlým bežeckým štýlom vedie k preťažovaniu kvadricepsov a zanedbávaniu zapájania prostredného širokého svalu, ktorý má veľký vplyv na stabilizáciu kolena a prevenciu bolesti zvonku tesne pod kolenom. Tento cvik je najefektívnejším spôsobom, ako prostredný široký sval posilniť, dodať mu výkonnosť a zbaviť sa bolesti kolena.

9.8.2014 / Novinky / Autor: Miloš Škorpil