Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Kniha Storočie slovenských maratónov ponúka pohľad na vzdialenú aj nedávnu minulosť maratónov na Slovensku

Kniha Storočie slovenských maratónov ponúka pohľad na vzdialenú aj nedávnu minulosť maratónov na Slovensku
Storočné jubileum Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach prilákalo do tohto mesta podľa očakávania rekordný počet bežcov a zároveň poskytlo príležitosť na bilancovanie a spomínanie. A niet divu – najstarší maratón v Európe a jeden z najstarších na svete si to rozhodne zaslúži. MMM je v bežeckom svete synonymum pre Slovensko a jeho odkaz na mier je snáď aktuálnejší ako inokedy. Napriek tomu to nie je jediný maratón, ktorý sa v krajine pod Tatrami koná alebo konal.
Spomeniete si, ktoré ďalšie slovenské maratóny existujú? A napadne vás ešte nejaký iný ako Bratislava Marathon či Rajecký maratón? Kniha Storočie slovenských maratónov, ktorá bola vydaná práve k 100. výročiu MMM v Košiciach, prináša vyčerpávajúcu odpoveď na uvedené otázky. Ponúka pohľad na vzdialenú aj nedávnu minulosť cestných maratónov na Slovensku.

Neprekvapí, že autorom knihy je slovenský športový novinár, bežec, publicista a historik špecializujúci sa na atletiku a olympijské hnutie, pán Miroslav Hazucha (*29. októbra 1944, Jablonica). Zďaleka sa nejedná o jeho prvú knihu, a snáď ani poslednú. Pripomeňme aspoň publikácie Najstarší v Európe (2004) a Slovenský bežecký klenot (2021).
Maratón, inšpirovaný antickým príbehom, je v úvode knihy s názvom Inšpirácia zo sveta antiky spomenutý ako kľúčový moment spájajúci minulosť so súčasnosťou. Významnú rolu zohral Michel Bréal (1832–1915), ktorý presvedčil zakladateľa novodobých olympijských hier, Pierra de Coubertina, aby zaradil beh na dlhú vzdialenosť do programu obnovených hier v roku 1896. Od tohto míľnika viedla cesta k Londýnu roku 1908, kde sa prvýkrát bežala štandardná vzdialenosť 42,195 km, a ďalej do Paríža roku 1924, kedy sa konali ďalšie olympijské hry. Práve v tomto roku začala aj história maratónu v Košiciach, ktorý právom zaujíma významné miesto na stránkach knihy Storočie slovenských maratónov.
V roku 2024 vyšla kniha Storočie maratónu v Košiciach 1924 – 2024, venovaná storočnej histórii košického maratónu. S týmto vedomím a so snahou "merať všetko rovnakým metrom" sa Miroslav Hazucha na nasledujúcich stránkach venuje ďalším významným maratónom. Pokračuje Maratónom Milana Rastislava Štefánika z roku 1932 a chronologicky pokračuje pri ďalších 31 maratónoch, až dospeje k roku 2016, kedy bol založený Novohradský maratón.
,,Založiť maratón, to nie je ako vysadiť lipu v poli, o ten sa treba starať" hovorí Pavol Uhlárik, spoluzakladateľ Rajeckého maratónu. Tento citát úplne oprávnene otvára úvod knihy. Prečo? O tom sa presvedčíme, akonáhle sa ponoríme do histórie konkrétnych maratónov. Autor knihy nám ponúka historický kontext vzniku jednotlivých pretekov, opis priebehu ich ročníkov a prehľad víťazov v kategóriách muži a ženy. To všetko je obohatené množstvom fotografií, máp, a krátkych medailónikov významných osobností spojených s maratónom.

Nie je možné prehliadnuť vynikajúce časy, ktoré vtedajší bežci dosahovali v ére dávno pred príchodom karbónových topánok. Zároveň je zrejmá jedna spoločná linka prechádzajúca všetkými pretekmi – a síce, že za ich vznikom veľmi často nestál široký organizačný tím, ale jednotlivci, miestni nadšenci, ktorí dokázali presadiť ten „svoj“ maratón. Autor knihy sa práve týmto nadšencom mnohokrát venuje veľmi podrobne, čo je správne. Na rozdiel od víťazov ich mená často zostávajú „neznáme“, a napriek tomu sú títo ľudia kľúčovými postavami histórie maratónov.

Kniha vzdáva hold všetkým ľuďom, ktorí zdieľajú jednu spoločnú vášeň - lásku k behu na dlhých tratiach. Knihu je možné objednať cez formulár Slovenského atletického zväzu.
Dnes / Novinky / Autor: David Bíbrlík/behotoulani.cz /  Foto: SAZ/atletika.sk