Šieste zlato pre Berešovú, P. Ďurec vo finiši obhájil titul

Majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu (krose) v Čilistove pri Šamoríne - výsledky
ŠAMORÍN-ČILISTOV 7. novembra - Bezmála tri stovky bežcov bojovali v Hippo aréne športového komplexu Elements Resort v Čilistove pri Šamoríne o slovenské tituly v cezpoľnom behu. V najsledovanejšej mužskej vytrvaleckej súťaži na 9 km obhájil lanský titul Peter Ďurec z UMB Banská Bystrica, ktorý v strhujúcom finiši tesne zdolal dvojnásobného šampióna na tejto trati (2012, 2013) Juraja Vitka z MKŠS Kysucké Nové Mesto. Tretí skončil Jaroslav Szabo (TJ Obal servis Košice) a aj on sa zmestil do nominácie na ME 2015 v krose vo francúzskom Hyéres (13. 12.), kam sa kvalifikovalo trio najlepších.

Súťaž vytrvalcov, v ktorej okrem 3-násobného krosového vicemajstra Jozefa Urbana štartovala celá slovenská špička, poznamenal dramatický záver. Peter Ďurec si v záverečných stovkách metrov pomýlil trať, stratil asi 15 metrov, no súperov ešte dobehol a „o prsia“ zdolal favorizovaného Juraja Vitka, ktorému sa po triumfe na M-SR v cestnom behu na 10 km a v maratóne nepodarilo získať zlatý hetrik.

,,Rovinatá trať, na ktorej môžem v závere predĺžiť krok, mi sedí. Vyhovovala mi viac ako pred rokom v Dubnici, kde sa behalo aj do kopca. Nebežalo sa veľmi rýchlo, taktizovalo sa a úplne naplno sme to napálili asi až v posledných tristo metroch. Čo sa týka môjho zaváhania, nechápem, ako som mohol v závere takto zblbnúť. Ešteže som mal priestor, aby som svoju chybu napravil,“ uviedol 23-ročný Peter Ďurec, študent Lekárskej fakulty KU v Prahe.

Juraja Vitka prekvapilo, že sa dlho držala vpredu početná skupina 6 – 7 bežcov. „U nás to nebýva zvykom. Šanca vybojovať si miestenku na európsky šampionát bola asi pre mnohých veľká motivácia,“ podotkol. „Bol z toho napokon pekný súboj, len škoda, že sa mi nebežalo tak dobre, ako som čakal. Vo finiši som v jednej zákrute zaváhal, tam som stratil sekundičku, ktorá mi napokon v cieli chýbala. Priznávam, som trochu sklamaný, že som nezvíťazil.

Všestranný Jaroslav Szabo, ktorý patrí medzi najlepších Slovákov od 800 po 10 000 m, mal z bronzu veľkú radosť: „Dva roky sa mi pre zranenia nedarilo, no teraz som veril, že sa na ME dostanem. Ak by sa nominoval len víťaz, bolo by to ťažké, ale dostať sa do prvej trojky, na to som si trúfal. Mal som neskutočnú motiváciu.“

V súťaži žien-vytrvalkýň na 7,20 km jasne zvíťazila olympionička Katarína Berešová (TJ Obal servis Košice) a vybojovala si už svoj šiesty domáci krosový titul (2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015). Na ME však po náročnej sezóne, v ktorej na MS v Pekingu skončila v maratóne 22., no piata najlepšia z Európaniek, už nejde a bude sa chystať na jarné polmaratónske MS v Cardiffe. Miestenku na tohtoročné ME v krose si vybojovali ďalšie dve medailistky - Jana Martinská z MAC Redox Lučenec a Nikola Čorbová (Sportdiag Team Senec).

„Vďaka pánu Madárovi, ktorý ma dal dokopy, keďže od MS v Pekingu ma trápi achilovka a ľavé koleno, sa mi bežalo ľahúčko. Snažila som sa bežať technicky správne, ako mi to prízvukoval tréner Valiska,“ skonštatovala Katarína Berešová. „Na ME už nejdem, sezónu ťahám od marca a aj ja som len človek, už by to bolo na mňa veľa.“

V tímových súťažiach boli najlepšie družstvá košického TJ Obal servis, takže Berešová, ktorá už žije v Česku v mestečku Náměšť nad Oslavou ako jediná získala dva tituly.

V kategórii mužov-míliarov neobhájil titul Jozef Pelikán zo Slávie UK (skončil až tretí, teraz má z krosových M-SR bilanciu 2 - 1 - 2), prvé seniorské zlato v kariére na niektorom z atletických šampionátov SR získal jeho oddielový kolega Alexander Jablokov.

„Bežal som si svoj beh, ja súperov neriešim, lebo ak by som sa nimi zaoberal, zaručene by som prehral,“ vyhlásil zverenec kouča Alexandra Beskrovného. „Aký bol môj cieľ? Bežať svoj beh a nedať sa ovplyvňovať druhými. O mojom triumfe rozhodlo, že kým v závere ostatní spomaľovali, ja som udržal tempo.“

Víťaz súťaže míliarov z rokov 2013 a 2014 Jozef Pelikán, ktorý je špecialista na 800 a najmä 1500 m, nebol z tretej priečky - predbehol ho ešte kysucký dlháň Jozef Bubeník - sklamaný: „Ešte sa s prípravou len rozbieham, za normálnych okolností by to vyzeralo inak,“ poznamenal 31-ročný zverenec Štefana Mereša, ktorý je od 1. 9. trénerom v športovom gymnáziu na Ostredkovej ulici v Bratislave. Na krosovom šampionáte v Čilistove s ním bolo aj jeho 6 zverencov, ktorí sa predstavili v žiackych kategóriách.

Slabšie obsadenie v kategórii žien-míliarok využila na zisk prekvapujúceho zlata špecialistka na 400 m, štvrtá z halových ME 2015 v Prahe Iveta Putalová z BK HNTN Bratislava. „Na kros ma v rámci prípravy nahovoril tréner Marcel Lopuchovský. Nevedela som, čo od seba čakať. Plán bol držať sa na 3. - 4. mieste a v závere zaútočiť na medailu. To, že som vyhrala, je prekvapenie aj pre mňa,“ priznala Putalová.

Juniorské súťaže vyhrali favoriti, u chlapcov Michal Talán (AC Stavbár Nitra) a u dievčat Zuzana Durcová (Spartak Myjava). Obaja si vybojovali účasť na ME v krose. „Veľmi sa mi tu páčilo, netušila som, že na Slovensku máme takýto krásny športový areál. Dúfam, že v pondelok naša kandidatúra uspeje o dva roky tu pobežím aj na ME,“ nádejala sa 19-ročná Myjavčanka.

Michal Talán vyhral suverénne s 31-sekundovým náskokom pred bratom Matúšom. „Hoci môj cieľ bol obhájiť vlaňajší titul, nečakal som také hladké víťazstvo. Teším sa aj z bratovho druhého miesta. Na decembrových ME vo Francúzsku by som rád dosiahol lepší výsledok ako vlani, cítim sa v lepšej forme,“ uviedol Michal Talán. Najúspešnejší klub M-SR v krose v Čilistove pri Šamoríne bol TJ Obal servis Košice s 3 zlatými medailami, o ostatných 11 titulov sa podelilo 11 klubov.

Výsledky:

muži-vytrvalci (9,00 km): 1. Peter Ďurec (UMB B. Bystrica) 28:37, 2. Juraj Vitko (MKŠS Kys. N. Mesto) 28:37, 3. Jaroslav Szabo (TJ Obal servis Košice) 28:42, 4. Boris Csiba (BMSC Bratislava) 28:46, 5. Imrich Pástor (Slávia TU Košice) 29:01, 6. Jakub Valachovič (AC Malacky) 29:24, 7. Tibor Sahajda (TJ Obal servis Košice) 29:39, 8. Filip Kotora (AK Veterán Bratislava) 30:01.

družstvá: 1. TJ Obal servis Košice (J. Szabo, Sahajda, Tomeček) 7, 2. AK Vetrán Bratislava (Kotora, I. Magyar, Salva) 18, 3. AŠK Slávia Trnava (Hladík, M. Puškár, Záhorec) 20

ženy-vytrvalkyne (7,20 km): 1. Katarína Berešová TJ Obal servis Košice) 25:27, 2. Jana Martinská (MAC Redox Lučenec) 25:46, 3. Nikola Čorbová (Sportdiag Team Senec) 26:15, 4. Soňa Vnenčáková (AO Svit) 26:49, 5. Romana Gajdošová (TJ Obal servis) 27:18, 6. Katarína Beľová (AK ZTS Martin) 27:26, 7. Janka Zatlúkalová (Atletika ŠK Skalica) 27:50, 8. Lucia Kovalenčíková (VŠC Dukla B. Bystrica) 28:35.

družstvá: 1. TJ Obal servis Košice (Berešová, Vnenčáková/hosťovanie, Gajdošová) 6, 2. MKŠS Kys. N. Mesto (Beľová/hosťovanie, Vitková, Pochybová) 17, 3. Slávia UK Bratislava (Prášilová, M. Putalová, Komárňanská/hosťovanie) 22

muži-míliari (3,6 km): 1. Alexander Jablokov (Slávia UK Bratislava) 10:50, 2. Jozef Bubeník (MKŠS Kys. N. Mesto) 10:59, 3. Jozef Pelikán (Slávia UK) 11:16 ženy-míliarky (3,60 km): 1. Iveta Putalová (BK HNTN Bratislava) 14:26, 2. Zuzana Slafkovská (AK Veterán Bratislava) 14:36, 3. Katarína Glatzová (Slávia UK Bratislava) 15:02