Na ME v krose zlatí Bezabeh a Duarteová, Urban 65.

Slovenskí muži na 20. ME v krose v Belehrade: 65. Jozef Urban, 70. Juraj Vitko
Víťazom najsledovanejšej kategórie mužov na jubilejných 20. majstrovstvách Európy v krose v srbskom Belehrade sa stal Španiel Alemayehu Bezabeh, ktorý 10-kilometrovú trať zvládol za 29:11 min a triumfoval s náskokom 21 sekúnd pred Turkom Arikom Polatom. Pôvodom Keňan v prvej štvrtine pretekov dokonca spadol, keď zakopol o umelú prekážku. Bol to najväčší rozdiel medzi prvými dvoma na krosových ME od roku 2004. Bronz si v strhujúcom finiši vybojoval Brit Andy Vernon pred Belgičanom Jeromom D´Hoedtom.

Z dvojice Slovákov si lepšie počínal dvojnásobný maratónsky šampión Jozef Urban, ktorý z 81 vytrvalcov na štarte skončil na 65. mieste časom 31:45 min so stratou 2:34 min na Bezabeha. Jeho oddielový kolega z JM Demolex Bardejov a tohtoročný majster SR v krose Juraj Vitko dobehol na 70. mieste za 32:07 min. Pre oboch slovenských reprezentantov bol štart v Belehrade debut na vrcholnom podujatí.

"Začiatok nebol úplne ideálny, ale potom som sa rozbehol. Žiaľ, veľkú časť trate som bežal sám, Srbi, ktorí sa pohybovali na mojej úrovni, veľmi nechceli spolupracovať. Škoda, že mi odbehol aj Jožko Urban. Nie som sklamaný, ale viem, že tom mohlo byť aj trošku lepšie," uviedol po pretekoch Juraj Vitko.

Dvadsaťsedemročný Bezabeh, ktorý pochádza z Etiópie, sa stal európskym šampiónom druhý raz v kariére, premiérový titul má z roku 2009. Okrem neho už nijaký Španiel v 20-ročnej histórii krosové zlato na ME nezískal. V tímovej súťaži triumfovalo Španielsko.

V súťaži žien nevyšiel pokus o víťazný hetrik Írke Fionualle Brittonovej, ktorá po dvoch predošlých triumfoch skončila v Belehrade bez medaily - štvrtá. Titul si vybojovala 32-ročná francúzska rekordérka na 3000 m prekážok Sophie Duarteová. Vlani aj predvlani dobehla na krosových ME šiesta, na marcových MS v Bydgoszczi finišovala 16. ako druhá najlepšia Európanka za Brittonovou. Duarteová je tretia francúzska majsterka Európy v krose po Lladovej (1997) a Belkacemovej (2001).

Striebro si v Belehrade vybojovala Britka Gemma Steelová a bronz vlaňajšia vicemajsterka Ana Dulce Félixová z Portugalska. V tímovej súťaži jasne dominovali Britky.

Slovenskí juniori na ME neprekvapili, ale ani nesklamali a dosiahli umiestenia, aké sa od nich očakávali. Lucia Janečková skončila v pretekoch na 4 km časom 14:34 min na 61. mieste zo 107 štartujúcich, za víťaznou Britkou Goreckou zaostala o 1:28 min. Odchovankyňa novozámockej atletiky bežala rovnomerne, na medzičase na 2,5 km bola priebežne 59.

"Bežalo sa mi ťažko, aj keď bola trať rovinatá. Nebolo to ono. Z behu si v podstate nič nepamätám, bola som rada, že som konečne v cieli a mám to za sebou. Posledných 50 metrov bolo pre mňa akoby celý kilometer," vravela Lucia Janečková. "Mám za sebou ďalšiu dobrú skúsenosť a aspoň viem, ako ďaleko je ešte predo mnou Európa a koľko na sebe musím makať."

Vlani, keď Janečková 49. priečkou vybojovala najlepšie slovenské umiestenie juniorky v histórii krosových ME, ju víťazná Srbka Terzičová predstihla o 1:31 min. Teraz bol rozdiel medzi ňou a víťazkou o tri sekundy menší. Gorecká získala na ME v krose už svoju štvrtú medailu.

Patrik Žúbor dobehol spomedzi 113 juniorov na 6-kilometrovej trati na 80. mieste časom 19:39 min. Osemnásťročný vytrvalec MKŠS Kysucké Nové Mesto zaostal za víťazným Alim Kayom z Turecka o 1:50 min. Zverenec trénera Milana Slivku sa na každom medzičase posúval dopredu, z 95. miesta na prvom až na konečné 80. v cieli. Titul si vybojoval Turek kenského pôvodu Ali Kaya (Stanley Kiprotich), ktorý k dvom titulom z MEJ 2013 na 5000 a 10 000 m v Rieti pridal tretí v Belehrade. V jednom roku sa také čosi Európanovi ešte nikdy nepodarilo.

Medailu získalo až 16 krajín, najúspešnejšia bola Veľká Británia s 5 zlatými, 1 striebornou a 3 bronzovými medailami, pričom Briti zvíťazili až v 4 zo šiestich tímových súťaží. Na ďalších priečkach v medailovej bilancii skončili Francúzsko (2 - 1 - 1), Španielsko (2 - 0 - 1), Belgicko (1 - 2 - 0), Turecko (1 - 1 - 0) a Holandsko (1 - 0 - 1).

Na 20. ME v krose v Belehrade štartovalo rekordných 524 vytrvalcov a vytrvalkýň (doteraz 518) z rekordných 36 krajín (doteraz 35).

Výsledky - súhrn:

Ženy (8 km, 74 štartujúcich): 1. Sophie Duarteová (Fr.) 26:34, 2. Gemma Steelová (V. Brit.) 26:39, 3. Ana Dulce Félixová (Portug.) 26:41, 4. Fionnuala Brittonová (Ír.) 26:45, 5. Karoline Grövdalová (Nór.) 26:52, 6. A. Beleteová (Belg.) 27:00. Družstvá: 1. Veľká Británia (Steelová, J. Bleasdaleová, Howarthová, Twellová) 35, 2. Francúzsko (Duarteová, Calvinová, Bardellová, Trabyová) 54, 3. Španielsko (Fuentesová-Pilová, D. Martínová, L. Rodríguezová, Silvestrová) 61. Muži (10 km, 81 štartujúcich : 1. Alemayehu Bezabeh (Šp.) 29:11, 2. Polat Arikan (Tur.) 29:32, 3. Andy Vernon (V. Brit.) 29:35, 4. Jeroen D´Hoedt (Belg.) 29:35, 5. Hassan Chahdi (Fr.) 29:40, 6. Mohamed Marhum (Šp.) 29:46,... 65. Jozef Urban 31:45, 70. Juraj Vitko (obaja SR/JM Demolex Bardejov) 32:07. Družstvá: 1. Španielsko (Bezabeh, Marhum, I. Fernández, A. D. Jiménez) 31, 2. Belgicko (D´Hoedt, Abdi, Naert, Bouchikhi) 49, 3. Veľká Británia (Vernon, Farrell, Gerrard, Hickey) 60. Juniorky (4 km, 107 štartujúcich): 1. Emelia Gorecká (V. Brit.) 13:06, 2. Sofia Ennaouiová (Poľ.) 13:16, 3. Maruša Mišmašová (Slovin.) 13:27,... 61. Lucia Janečková (SR/Be Cool BMRC Bratislava) 14:34. Družstvá: 1. Veľká Británia (Gorecká, Taylorová-Brownová, Clayová, Gibbonová) 24, 2. Švédsko (Larssonová, Anderssonová, Brauerová, Eurénová-Magnussonová) 75, 3. Nemecko (Rehová, Rehbergová, Granzová, Coutellierová) 95. Juniori (6 km, 113 štartujúcich): 1. Ali Kaya (Tur.) 17:49, 2. Isaac Kimeli (Belg.) 17:51, 3. Michail Strelkov (Rus.) 18:05,... 80. Patrik Žúbor (SR/MKŠS Kysucké Nové Mesto) 19:39. Družstvá: 1. Francúzsko (Saddedine, Belhadj, Miellet, Hueber-Moosbrugger) 48, 2. Rusko (Strelkov, Bacharev, Novikov, Gadelšin) 51, 3. Taliansko (L. Dini, Y. Crippa, S. Dini, N. Crippa) 55. Ženy do 23 rokov (6 km, 62 štartujúcich): 1. Sifan Hassanová (Hol.) 19:40, 2. Amela Terzičová (Srb.) 19:46, 3. Charlotte Purdueová (V. Brit.) 19:49. Družstvá: 1. Veľká Británia (Purdueová, Averyová, Partridgeová, Aucklandová) 19, 2. Rusko (Fazlitdinovová, Sokolenková, Riazancevová, Litvinovová) 54, 3. Holandsko (Hassanová, Kosterová, Van Lieshoutová, Van Halová) 70. Muži do 23 rokov (8 km, 87 štartujúcich): 1. Pieter-Jan Hannes (Belg.) 24:02, 2. Mitko Cenov (Bul.) 24:07, 3. Nemanja Cerovac (Srb.) 24:08. Družstvá: 1. Veľká Británia (Caldwell, Hawkins, Hay, Griffiths) 40, 2. Ukrajina (Strebkov, Siruk, Kuzmičov, Porozov) 72, 3. Francúzsko (Collenot-Spriet, Barrer, Bedrani, Mekdafou) 78.
8.12.2013 / Krosové behy / SITA /  Foto: SITA/AP, Darko Vojinovic