Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

ME 2022 v krose: Výborný Ďurec splnil cieľ, Staník v súťaži do 23 rokov na 67. mieste

Slovenský reprezentant Peter Ďurec (ŠK o. z. Dukla Banská Bystrica) si výborne počínal na 28. majstrovstvách Európy v krose v Turíne. V hlavnej súťaži mužov na náročnej, 9,572-kilometrovej trati so šiestimi prudkými stúpaniami, obsadil v silnej konkurencii 83 bežcov 40. miesto časom 31:13 min.
Tridsaťročný vytrvalec, ktorý trénuje len popri náročnej práci ortopéda v Roosvetltovej nemocnici v Banskej Bystrici, vybojoval druhé najlepšie slovenské umiestenie medzi mužmi v histórii krosových ME. Lepší ako Ďurec bol len Róbert Štefko v chorvátskom Meduline v roku 2002. Ďurec, ktorý trénuje sám a radí sa s Pavlom Kováčom, splnil svoj cieľ skončiť v prvej polovici štartového poľa. Mohol byť aj lepší, tesne pred cieľom ho predstihli dvaja súperi. Vo štvrtom štarte na krosových ME dosiahol svoje najlepšie umiestenie. V roku 2014 v bulharskom Samokove skončil 55. do 23 rokov, medzi mužmi bol v Hyéres 2015 66. a v Chii 2016 dobehol na 58. priečke.
Peter Ďurec: „Nemám sa za čo hanbiť. Na začiatku som nechcel prepáliť tempo, hľadal som si vhodnú pozíciu na kraji trate. Cítil som, že boli aj pády v tlačenici v úvode. Keď som zbadal pred sebou Filipa Ingebrigtsena, povedal som si, že jeho sa budem držať, kým budem vládať. Zdalo sa mi, že do kopca beží pomaly, preto som sa posunul pred neho. Potom sa predo mňa vyrútil Henrik Ingebrigtsen, s ním som bežal asi kolo, ale on bol v kopcoch silný. Potom som bežal svojím tempom, aby mi ešte ostali sily na finiš. Žiaľ, to mi nevyšlo, v poseldnom kole som tuhol a dvaja bežci ma na konci prešprintovali. Vedel som, že musím upraviť rytmus svojho behu, môj dlhý krok. Snažil som sa celý čas bežať kratšími krokmi a frekvenčnejšie, aj v stúpaniach je to takto lepšie. To bola dobrá taktika. Kopce mi síce nesedia, ale teraz som si s nimi poradil dobre.“

Pozoruhodné je, že Peter Ďurec tri roky nesúťažil, objavil sa až 1. októbra v polmaratóne na MMM v Košiciach, kde si zlepšil osobný rekord na 1:04:24 h a zaradil sa na tretiu priečku historických slovenských tabuliek za Štefka a a Vanka. O šesť týždňov na slovenskom šampionáte v krose na letisku v Slávnici pri Dubnici vyhral obe súťaže – míliarsku na 4 km aj vytrvaleckú na 10 km.

Titul obhájil famózny Nór Jakob Ingebrigtsen (29:33 min), pre ktorého to bolo už šieste zlato z ME v krose: získal štyri juniorské (2016 – 2019) a dva seniorské (2021, 2022) tituly. Druhý bol Emile Cairess z Veľkej Británie (29:42) a tretí Belgičan kenského pôvodu Isaac Kimeli (29:45).
Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) obsadil v súťaži mužov do 23 rokov 67. miesto spomedzi 83 účastníkov. Zverenec Ján Križáka absolvoval takmer 8-kilometrovú ťažkú trať sv slnečnom a chladnom počasí (1°C) za 26:12 min.

Dvadsaťročný Staník, študent Prírodovedeckej fakulty UK, štartoval na ME v krose druhý raz v kariére, vlani v Dubline obsadil medzi juniormi 59. priečku. Tohtoročný majster SR v behu do vrchu a tretí na mužských M-SR v krose sa od úvodu sa pohyboval v siedmej desiatke a nepodarilo sa mu v závere, tak ako plánoval, pretlačiť sa viac dopredu. Najlepším slovenským umiestením na ME v krose v kategórii mužov do 23 rokov tak ostáva 55. miesto Petra Ďureca v roku 2014 v bulharskom Samokove. Staník bol len tretí Slovák, ktorý v tejto kategórii štartoval na tomto podujatí, okrem Ďureca bol ešte Radovan Tomeček 65. v roku 2016 v talianskej Chii.
Michal Staník: „Dal som do toho naozaj všetko, na trati som nechal všetky sily. Atmosféra bola parádna, trať veľmi pekná. Hore kopcom sa mi bežalo dobre, zväčša som súperov predbiehal. Prie zbiehaní a dolu na rovinku mi však utekali. V tom mám, vidím rezervy. Čo sa týka trate, prvá rovinatá časť bola dobré, podklad držal. V zákrutách, pri zbiehaní a na slnečných miestach sa už dosť šmýkalo, niekde bolo čisté blato a ani dvanástky klinec v tretrách nepomohli. Škoda umiestenia, chcel som skončiť lepšie.“

Titul v kategórii do 23 rokov obhájil Brit Charles Hicks (23:40 min) pred krajanom Zakariyom Mahamedom (23:48), bronz získal Valentin Bresc z Francúzska (23:58). Dvadsaťjedenročný Hicks v tomto roku vyhral prestížny univerzitný šampionát USA (NCAA) v krose, jeho osobák na 10 000 m je 27:40,16.

FAKTY Z TURÍNA

MUŽI (9,772 km 83 účastníkov): 1. J. Ingebrigtsen (Nór.) 29:33, 2. Caress (V. Brit.) 29:42, 3. I. Kimeli (Belg.) 29:45, 4. Y. Crippa (Tal.) 29:47, 5. Abraham (Nem.) 29:49, 6. Augusto (Fr.) 29:52,… 40. Peter Ďurec (SR) 31:13.

ŽENY (7,662 km, účastníčok): 1. Bjerkeliová Grövdalová (Nór.) 26:25, 2. Klosterhalfenová 26:29, 3. Rehová 27:19, 4. Kleinová (všetky Nem.) 27:19, 5. Teferiová (Izr.) 27:20, 6. Dattkeová (Nem.) 27:22.

MUŽI DO 23 ROKOV (7,662 km, 83 účastníkov): 1. Hicks 23:40, 2. Mahamed (obaja V. Brit.) 23:48, 3. Bresc (Fr.) 23:58,… 67. Michal Staník (SR) 26:12

ŽENY DO 23 ROKOV (5,722 km, 59 účastníčok): 1. Battoclettiová (Tal.) 19:55, 2. Keithová 20:08, 3. Millardová (obe V. Brit.) 20:27.
11.12.2022 / Krosové behy / Autor: SAZ/GB /  Foto: SAZ/JP