Fraňo siedmy na ME v horských behoch vo francúzskom Annecy! Od medaily ho delilo 10 minút

Bronzový medailista v dlhom traili z vlaňajších MS v Innsbrucku si v nabitej konkurencii európskej trailovej špičky vybojoval vynikajúcu 7. priečku v čase 5:18:38.
Peter Fraňo na II. majstrovstvách Európy v horských behoch vo francúzskom Annecy opäť nesklamal. Bronzový medailista v dlhom traili (86,9 km) z vlaňajších MS v Innsbrucku si v nabitej konkurencii európskej trailovej špičky vybojoval vynikajúcu 7. priečku v čase 5:18:38. Na 57,64 km dlhej trati s prevýšením 3509 m si tentoraz zmerali sily 83 špecialisti na krátke aj dlhé traily, čo ešte zvýšilo kvalitu štartového poľa. Fraňo v ňom znovu potvrdil príslušnosť k absolútnej špičke. Za domácim víťazom Thomasom Cardinom, bronzovým z ME 2022 v horských behoch v El Pase, zaostal 28-ročný Brezňan 20:16 min, od medaily ho delilo presne 10 minút. Preteky totálne ovládli Francúzi, striebro získal úradujúci majster sveta v dlhom traili Benjamin Roubiol, tretí bol Loic Rolland.
Fraňo si do približne 36. kilometra držal pozíciu v závere elitnej desiatky. Do druhej občerstvovacej stanice v Menthone už vbiehal na 8. mieste a na méte 30 km (Mont Baron) figuroval na siedmej priečke, ktorú si udržal až do cieľa. Finišoval iba 26 sekúnd za šiestym Poliakom Dawidom Malinom, pričom získal aj skalp strieborného z MS v Innsbrucku Andreasa Reiterera z Talianska (28.).
Peter Fraňo je bývalý futbalista, na UMB vyštudoval telesnú výchovu a trénerstvo, behu sa venuje desiaty rok. Na MS v traile štartoval trikrát, v roku 2019 v portugalskom Miranda de Corvo dobehol na 79. a v roku 2022 v thajskom Čiang Mai na 8. mieste. V roku 2021 prekvapujúco vyhral majstrovstvá SR v krose vytrvalcov v Čunove.

V súťaži žien si nad očakávania počínala Ivana Líšková. Tohtoročná majsterka SR v horskom behu (aj majsterka SR 2022 v maratóne) dokázala preniknúť do elitnej tretiny 60-členného štartového poľa, napokon finišovala na 20. pozícii s mankom 49:38 min na zlatú Clementine Geoffrayovú. Líškovej medzičasy: 14,2 km Faverges 1:24:00 25. – 30 km Col de l’Aulp 3:34:39 21. – 50 km Mont Baron 5:53:07 20. O 41 miest si zlepšila svoj výsledok z MS 2023, kde v krátkom traile (45,2 km) bola ako najlepšia z tria Sloveniek 61. Ani francúzske trailistky nepustili na pódium žiadnu súperku z inej krajiny, po striebro si dobehla Blandine L’Hirondelová, po bronz Adeline Martinová.

Druhého slovenského zástupcu medzi mužmi Mariána Priadku klasifikovali na 48. priečke (6:08:21), vlani bol na MS v dlhom traili 35. Vanda Koniarová vo svojej premiére na vrcholnom podujatí pre zdravotné problémy preteky nedokončila.

Trailisti a trailistky sa v sobotu v celkom priaznivom počasí bez zrážok vydali na trať už o 6.45 h ráno. Štart bol vo Faverges-Seythenex na tartanovej dráhe štadióna miestnej Université Savoie Mont Blanc. Po absolvovaní prvej z troch častí sa bežci vrátili znova na ovál na prvé občerstvenie, odkiaľ zamierili na sever smerom k Annecy. Najdlhšia stredná pasáž s najprudším stúpaním v úvode priviedla pretekárov aj na najvyšší bod Roc Lancrenaz (1670 m n. m.). Z hrebeňa potom zostúpili do Menthon-Saint-Bernard na brehu jazera Annecy s druhou občerstvovacou stanicou a odtiaľ ich už čakala najmenej náročný záverečný sektor s cieľom v mestskom prístave Annecy.

FAKTY Z ANNECY

MUŽI (trail, 57,64 km, 83 štartujúcich): 1. Thomas Cardin 4:58:22, 2. Benjamin Roubiol 5:04:01, 3. Loic Rolland (všetci Fr.) 5:07:38,… 7. Peter Fraňo 5:18:38, 48. Marián Priadka (obaja SR) 6:08:21. ŽENY (trail, 57,64 km, 60 štartujúcich): 1. Clementine Geoffrayová 5:44:37, 2. Blandine L’Hirondelová 5:53:49, 3. Adeline Martinová (všetky Fr.) 5:56:44,… 20. Ivana Líšková 6:34:15, Vanda Koniarová (obe SR) nedokončila
1.6.2024 / Krosové behy / Autor: SAZ/atletika.sk /  Foto: SAZ/Peter Fraňo