Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Ďurec obhájil v Malackách double, Pejpkovej ôsmy titul

Majstrami Slovenska v cezpoľnom behu sa v Malackách stali na štvorkilometrovej trati Peter Ďurec a Zuzana Polohová. Ďurec neskôr ovládol desaťkilometrovú vzdialenosť, medzi ženami na 8 km triumfovala Katarína Pejpková.
Peter Ďurec, vlani 40. Na ME v Turíne, bol potom o tri hodiny neskôr úspešný aj pri obhajobe vytrvaleckého titulu na 10 km. Časom 31:50 min triumfoval pred šampiónom AZB Radovanom Tomečkom (32:51). Tretí takisto ako vlani bol Michal Staník (32:54, BK Lysá pod Makytou). Pre Petra Ďureca z banskobystrickej Dukly boli malacé tituly v poradí už siedmy a ôsmy na M-SR v krose v kariére. V rokoch 2014 – 2017, 2021 a 2023 vyhral preteky vytrvalcov, vlani a v tomto roku aj súťaž míliarov.
Rovnako ôsme zlato na M-SR v krose ako Ďurec získala v pretekoch vytrvalkýň dvojnásobná maratónska olympionička Katarína Pejpková z košického TJ Obal servis (30:14). Od začiatku strojovým tempom ukrajovala z 8 km dlhej trate a druhú v cieli Zuzanu Michaličkovú (ŠK Juventa Žilina) predstihla o 1:24 min. Tretia medzi vytrvalkyňami Zuzana Polohová zo Slávie STU (32:20) necelú hodinku pred pretekmi vytrvalkýň triumfovala v súťaži míliarok na 4 km. Štyridsaťjedenročná bežkyňa získala svoj prvý ženský majstrovský titul (15:31) pred Petrou Šulekovou (15:36, ŠK ŠOG Nitra) a Renátou Klamovou (15:49, Triathlon Mood, o. z.).
V peknom dueli dorastencov Filip Jančík (Slávia STU) aj napriek pádu v druhom zo štyroch jednokilometrových okruhov obhájil zlato pred vlani takisto druhým, stípliarom Alexom Hulkom z Jablonice, obaja sa dostali pod 13 minút (12:49 – 12:56). Kým vlani vyhral Jančík o 31 sekúnd, tentoraz to bolo len o sedem, no obaja si svojím výkon jasne zažiadali o miestenku na decembrové ME v krose v Bruseli. Jančík by bol dokonca medzi mužmi – míliarmi druhý a Hulka štvrtý.

Na majstrovstvách SR v krose v Malackách, ktoré na vysokej úrovni pripravil miestny AC na čele s riaditeľom podujatia Petrom Filipom a v spolupráci s technickým delegátom SAZ Dagom Bělákom, štartovalo v 12 súťažiach približne 500 bežkýň a bežcov z celého Slovenska.

Šampionát bol aj nominačným podujatím na ME v krose 10. decembra v Bruseli. „Návrh nominácie predloží bežecká sekcia SAZ začiatkom budúceho týždň V hre o miestenky bola pred šampionátom pätica Ďurec, Staník, Jančík, Hulka a Michaličková,“ dodal šéftréner SAZ pre dlhé behy mimo oválu Pavel Kováč.

FAKTY Z MALACIEK

MUŽI – VYTRVALCI (10 km): 1. Peter Ďurec (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 31:50, 2. Radovan Tomeček (Atletika Šport hrou Bratislava) 32:51, 2. Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) 32:54, 4. Martin Rusina (BMSC Bratislava) 33:49, 5. Michal Kováč 33:56, 6. Matúš Kozlovský (obaja Slávia STU Bratislava) 34:01. MUŽI – MÍLIARI (4 km): 1. Peter Ďurec (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 12:24, 2. Peter Ďurica (Slávia STU Bratislava) 12:50, 3. Jakub Patúc (ŠK Vital Bratislava) 12:58, 4. Dávid Mazúch (ŠK ŠOG Nitra) 13:08, 5. Gergö Szarka (AC Nové Zámky) 13:31, 6. Martin Zaťko (Slávia STU Bratislava) 13:44.

Kompletné výsledky míliari
Kompletné výsledky vytrvalci

ŽENY – VYTRVALKYNE (8 km): 1. Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) 30:14, 2. Zuzana Michaličková (ŠK Juventa Žilina) 31:38, 3. Zuzana Polohová (Slávia STU Bratislava) 32:20, 4. Zuzana Gejdošová (ŠKP Bratislava) 33:36, 5. Mária Danečková (ind. členka SAZ) 33:49, 6. Iveta Furáková (ŠK Detva v pohybe) 34:06. ŽENY – MÍLIARKY (4 km): 1. Zuzana Polohová (Slávia STU Bratislava) 15:31, 2. Petra Šuleková (ŠK ŠOG Nitra) 15:36, 3. Renáta Klamová (Triathlon Mood, o. z.) 15:49, 4. Sophia Zápotočná (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 15:58, 5. Zuzana Gejdošová 15:59, 6. Denisa Dvorská (obe ŠKP Bratislava) 16:02.