Dážď, blato aj rekordná účasť. Golfový kros vyhral Homoláč

Dážď, blato aj rekordná účasť.  Golfový kros vyhral Homoláč
Nádherný pretek s pravou krosovou kulisou blata a vody. Napriek tomu, že sa dopoludňajším dažďom a vetrom prihlásila o slovo jeseň, prilákal záverečný pretek Salomon Trail Running Cupu na golfovom ihrisku v Prahe - Motole rekordnú účasť takmer piatich stoviek bežcov všetkých kategórií. "Raz by som si tu prial majstrovstvá Európy , " povedal Jiří Sequent , tréner víťaza Jiřího Homoláča.
Cestári versus krosári, tak znel leitmotív ústredného súboja. Jiří Homoláč v ňom potvrdil kvality svoje aj trénerskej skupiny Jiřího Sequenta. "Stále cítim ten maratón z minulého týždňa , ale dnes sa mi už bežalo zase lepšie ako včera v Horažďoviciach, " povedal.

Homoláč si po celý pretek udržiaval mierny náskok a nenechal Robertovi Krupičkovi, ktorý vyhral predchádzajúce dva behy Strcupu, šancu na útok. " Mal som na neho stále dvadsať metrov, v poslednom kole som v prudkej zákrute ľahol a tým bolo rozhodnuté, " dodal Krupička .

Súboj o tretie miesto vyhral možno prekvapivo halový vicemajster sveta v behu na 800 metrov Jakub Holuša. „Päť rokov som kros nemohol behať, ale v rámci objemovej prípravy ho mám veľmi rád.“

Na špici sa držal aj Ondřej Fejfar a Martin Frei . "Behám krosy bez špeciálnej prípravy a tu už mi chýbal pevný odraz ," rozprával Ondřej Fejfar. " Na pol roka som behanie zabalil kvôli práci , ale teraz sa vraciam a začínam opäť," prihlásil sa Martin Frei. V nabitom štartovom poli do kompletnej zostavy elitných českých bežcov v teréne chýbal snáď len Milan Kocourek a Petr Pechek .

Doplnkový pretek na 4 km ozdobila svojou účasťou aj olympijská víťazka a majsterka sveta v behu na lyžiach Kateřina Neumannová. " Zabudla som si na Šumave vložky do bežeckých topánok a po dlhšej trati by som bez nich týždeň nechodila, " ospravedlňovala sa z neúčasti v hlavnom preteku.

Veľké a cenné víťazstvo získala Kamila Gregorová . "Konečne som zdravá ja aj celá rodina , tak mi to dobre behá , " usmievala sa v cieli .

Dve kolá sa držala spoločne s mladou nádejou Pavlou Zahálkovou. Na začiatku tretieho zo štyroch okruhov ju v bahennom klesaní mierne cuklo a náskok potom zvyšovala až do cieľa. Tretia skončila Pavla Fricková, ešte za nimi aj ďalšie výborné bežkyne Michaela Mannová - Gerychová, alebo doteraz jediná účastníčka havajského krosového dobrodružstva Eva Skalníková a dokonca aj Iva Milesová, víťazka z Beskýd.

Mamina Gregorová sa o deň skôr v Horažďoviciach štvrtým miestom nominovala do päťčlenného tímu pre európsky šampionát v krose. Majstrovstvá sveta v krosovom behu na Havaji, pre ktorý bol tunajší beh českou kvalifikáciou, ju však veľmi lákajú. " Budem o tom premýšľať, ako to prípadne skombinovať. Reprezentačná šanca sa neodmieta, ale ten Havaj bude určite tiež veľmi zaujímavý. Aj keď dvadsaťdva kilometrov v teréne už je na mňa celkom dosť, napríklad na Lipne som toho mala až až, " dodala.

Tento rok sa kros beží už 24. novembra na Oahu , Európa v krose sa koná v Belehrade 8. decembra.

Beh cez motolské jamky bol tiež majstrovstvami Prahy v krose a zároveň ním vyvrcholil tretí ročník Salomon Trail Running Cupu, najlepšej tuzemskej série. Po šiestich pretekoch má deväť nových víťazov, absolútne najvyšší počet bodov získala Linda Beniačová zo Žiliny, najlepšia v kategórii od 35 do 44 rokov. Absolvovala všetky preteky, vyhrala jeden Lesný beh Říčany.

Beh cez motolské jamky 8 km

Muži : 1. Homoláč ( AK Kroměříž ) 25:20 , 2. Krupička ( Salomon team ) -22 , 3. Holuša ( Dukla Praha ) -1:07 , 4. Fejfar ( AK Kroměříž ) -1:28 , 5. Pokorný ( Stodůlky ) -1:37 , 6. Frei ( AK Kroměříž ) -1:40 , ... Ženy : 1. Gregorová ( Salomon team ) 29:55 , 2. Zahálková ( Salomon team ) -43 , 3. Frickova ( Olymp Praha ) -54 .

Víťazi STRC 2013

Muži do 29 rokov : Goga ( Pardubice ) 489 bodov , do 39 rokov : Růžička ( Rekoimex Brno ) 480 , do 49 rokov : T. Nohejl (SK DNF ) 463 , do 59 rokov : Poduška ( MK Kladno ) 400 , nad 59 : kaša ( Barnex šport Brno ) 199. Ženy do 34 rokov : Švarcová ( Ivančice ) 412 , do 44 : Beniačová ( Žilina ) 568 , do 54 : Chlubnová ( Pardubice ) 564 , nad 54 : Kašová ( Barnex šport Brno ) 298.

3.11.2013 / Krosové behy / Autor: Tomáš Nohejl /  Foto: strc