Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Piť či nepiť ovocné džúsy a smoothie nápoje?

Piť či nepiť ovocné džúsy a smoothie nápoje?
Tekuté vitamíny, aj tak môžeme nazývať ovocné a zeleninové šťavy, ľudovo džúsy. Rovnaký prívlastok si zaslúžia aj smoothie nápoje, ktoré zatiaľ nemajú oficiálnu definíciu. Jednoducho povedané, kým džúsy sú vlastne odšťavené plody ovocia alebo zeleniny, smoothie koktejl sa podáva ako rozmixované ovocie.
Aj odšťavovanie má svoju históriu

Ako sa píše v knihe Potravinová gramotnosť (rok vydania 2021, 3. časť), výroba ovocných džúsov sa datuje od 1. storočia pred naším letopočtom, keď si ľudia zvykli pochutnávať na šťave z granátových jabĺk. Modernému odšťavovaniu predchádzal vznik odšťavovača, ktorý sa dostal na trh v 30-tych rokoch minulého storočia. Vôbec prvý džús mal príchuť pomarančov a (americká) verejnosť sa s ním zoznámila ešte v roku 1947. Ak ide o smoothie, o jeho začlenenie do jedálnička sa postarali chladničky, ktoré začali byť bežne dostupné v každej domácnosti, ale tiež mixér, ktorý ako nový a užitočný elektrospotrebič prípravu týchto nápojov uľahčil. Ich „zlatý vek“ nastal v 30-tych, 40-tych a 50-tych rokoch, ale najväčšmi sa tešil popularite v 60-tych rokoch 20. storočia, keď rástol záujem o zdravé stravovanie.
Záleží na vláknine

Ak ide o hlavný rozdiel medzi džúsom a smoothie nápojom, potom ho určuje vláknina. Zatiaľ čo smoothie nápoj ju obsahuje, keďže sa do neho mixujú celé kusy ovocia, v džúse prítomná nie je. Na druhej strane, vláknina môže spomaliť vstrebávanie živín, na ktoré sú džúsy veľmi bohaté, napriek tomu, že kvôli svojej hustote nezasýtia tak ako smoothie nápoj. Uvedené do praxe, keď vypijeme džús, živiny z neho sa nám rýchlejšie vstrebú do krvného obehu. Vláknina obsiahnutá v smoothie nápoji tento proces naopak spomalí. A keďže je smoothie sýtejšie (hustejšie), je zároveň kalorickejšie ako džús. Pochopiteľne tak obsahuje viac energie, sacharidov aj cukrov.

5 porcií ovocia a zeleniny, ani o jednu menej!

Odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie hovoria jasne. Denne by sme mali skonzumovať aspoň 400 gramov ovocia a zeleniny, vrátane zemiakov, čo zodpovedá piatim porciám. Európske prieskumy sú v tejto súvislosti nelichotivé, a ako sa píše v knihe Potravinová gramotnosť, až v 34 krajinách Európy ľudia toto odporúčané množstvo nekonzumujú. Pritom platí, že tak ako ovocné alebo zeleninové džúsy, aj smoothie nápoje sú súčasťou pitného režimu, a to napriek tomu, že patria medzi nápoje s najvyšším obsahom cukru. Oveľa menej sa ho nachádza napríklad v kolových nápojoch. Ide však o menej škodlivé cukry, ktoré sa v ovocí vyskytujú prirodzene.

Mini (účinný) test:

To, či pitný režim dodržiavame správne, veľmi spoľahlivo odhalí farba nášho moču. V prípade, že počas dňa pijeme málo, bude tmavý. Svetlý (naopak) napovedá, že je naše telo dostatočne hydratované.

Koľko džúsu a koľko smoothie je už veľa?

V priebehu dňa si môžeme dopriať 150 ml džúsu alebo smoothie nápoja, čo je považované za jednu porciu. Názory sa však v tomto smere rôznia a za dennú porciu niekedy odborníci považujú až 200 ml. Prekročenie tejto hranice môže viesť k zdravotným problémom, za ktoré je zodpovedný vysoký príjem cukru, čo sa zvykne prejaviť napríklad na zdraví nášho chrupu.

TIP: Môže byť výsledkom pravidelného pitia ovocných džúsov a smoothie nápojov zubný kaz? Aký vplyv majú tieto nápoje na vznik obezity? A čo na to naše srdce? Odpovede si môžete vypočuť v podcaste, ktorý Vám prinášajú potraviny KRAJ.
27.7.2023 / Fit Hit / Autor: MUDr. Peter Minárik /  Foto: Shutterstock