Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Dať si čaj, je vždy dobrý nápad

Dať si čaj, je vždy dobrý nápad
Čaj. Jeden z najkonzumovanejších nápojov na svete. Hovorí sa, že sa dá pripraviť na toľko spôsobov, koľko žije na svete kultúr. Odkiaľ sa vzal?
Jedna z mnohých legiend spomína meno čínskeho cisára menom Šen-nung. Žil pred 5-tisíc rokmi a vyznal sa nielen v obrábaní pôdy, ale aj v rastlinách, ktoré používal ako liečivá. Keď sa raz takmer priotrávil, rozhodol sa, že si na chvíľu oddýchne pod stromom. V ruke držal pohár s horúcou vodou, keď mu do neho zrazu spadli lístky s príjemnou vôňou. Cisár nápoj vypil a boj o život prežil. A takto nejako sa zrodil príbeh o liečivej sile čajovníka. Šen-nung je dodnes považovaný za Boha čínskej bylinnej medicíny.
 
Prvé hodnoverné zmienky o tom, že ľudia pili čaj, pochádzajú z 3. storočia nášho letopočtu z Číny. S veľkou pravdepodobnosťou sa však konzumoval ešte oveľa skôr, už v 3. storočí pred naším letopočtom.
 
Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/1470087223&color=%23ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&show_teaser=true&visual=true
KRAJ potravín · #80_ZBO: Nápoj, na ktorý je takmer vždy správny čas! Dať si čaj, je vždy dobrý nápad!

Ako sa píše v knihe Potravinová pyramída (rok vydania 2021), popularita čaju nabrala v Číne na obrátkach od 4. do 8. storočia. Pestovanie čajovníka bolo prísne kontrolované, dokonca sa zaviedlo pravidlo, že s čajovými listami môžu manipulovať len mladé ženy, u ktorých sa verilo v ich čistotu. Tie mali prísny zákaz jesť cesnak, cibuľu, alebo používať silné korenie, aby zápach z končekov prstov vzácne čajové listy nekontaminoval.
 
Ak ide o Európu, dnes sú najväčšími konzumentmi čaju Anglicko a Rusko. Najväčším producentom čaju na svete je v súčasnosti Čína, najväčším vývozcom však India. Čína totiž 80 % vypestovaného čaju skonzumuje.

Pravý čaj je vyrobený z rastliny známej ako Čajovník čínsky, teda Camellia sinensis. Nepravé čaje nevznikajú lúhovaním čajových lístkov. Na rozdelenie čaju podľa farby má vplyv oxidácia a fermentácia – dva dôležité chemické procesy.

Naozaj máme na výber.

Na trhu je dlhodobo dostupný zelený, čierny a biely čaj, ochutený, bylinný, ovocný a instantný čaj.

Čaj obsahuje približne 130 chemických látok. Jeho farbu, vôňu a chuť ovplyvňujú najviac triesloviny, ktoré upokojujú žalúdok a črevá. Kofeín v čaji podporuje myslenie a schopnosť sústrediť sa.

Všetko, čo chcete vedieť o čaji
  • V 17. storočí sa predával v lekárňach ako liečivý nápoj, ktorý predpisovali len lekári,
  • dnes už status liečiva nemá, sú mu však prisudzované mnohé pozitívne účinky,
  • bez mlieka, cukru alebo medu neobsahuje žiadne kalórie,
  • aby získal charakteristickú vôňu a chuť, ale nezhorkol, stačí ho lúhovať 2 až 3 minúty,
  • silnejší a farebnejší čaj nezískame dlhším lúhovaním, ale pridaním ďalšieho vrecúška,
  • čaj je pochutina, hoci sú mu pripisované antioxidačné a protizápalové účinky,
  • zelený čaj spomaľuje starnutie,
  • čajové lístky obsahujú viac kofeínu ako kávové bôby, ale v nápoji je to naopak,
  • na prípravu čaju je najlepšia mäkká voda a vopred zohriata šálka,
  • čaj dochucujeme až po jeho uvarení, nie pred ani počas,
  • medom čaj sladíme, až keď je vlažný, príliš horúca voda zbaví med jeho prospešných látok,
  • lyžička do šálky s čajom nepatrí, treba ju vybrať hneď po zamiešaní,
  • čaj organizmus neodvodňuje, napriek tomu, že obsahuje kofeín,
  • patinu, ktorá vznikne v čajovej kanvici, nie je nutné odstrániť a už vôbec nie saponátom, stačí ju pred každým použitím vypláchnuť horúcou vodou.
Pozitívne účinky pitia čaju na organizmus sú nesporné. Zlepšuje imunitu, zmierňuje bolesti hlavy, znižuje krvný tlak, zlepšuje trávenie, upokojuje myseľ, vie zahriať aj osviežiť.  
20.5.2023 / Fit Hit / Autor: MUDr. Peter Minárik /  Foto: Shutterstock