Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

VIDEO: Volko druhýkrát s ocenením pre najlepšieho atléta v SR

VIDEO: Volko druhýkrát s ocenením pre najlepšieho atléta v SR
Atletickým kráľom roka 2019 je na Slovensku halový majster Európy na 60 m Ján Volko, anketu SAZ vyhral druhýkrát v kariére
BRATISLAVA 16. novembra - Najlepším slovenským atlétom za rok 2019 sa stal Ján Volko. Halový majster Európy v behu na 60 m zo škótskeho Glasgowa z pomyselného trónu zosadil chodca Mateja Tótha. Sám sa naň vrátil po ročnej pauze. Volko podľa predpokladov triumfoval v ankete Atlét roka 2019, keď zvíťazil úplne suverénne a nadviazal na svoj premiérový triumf z roku 2017.

Šprintér klubu Naša atletika Bratislava a rezortného strediska ministerstva vnútra (ŠCP) získal z maximálneho možného počtu 760 bodov - hlasovali zástupcovia 51 klubov, 12 novinári, 13 členovia výkonného výboru SAZ a šéftréneri jednotlivých sekcií disciplín - až 720.

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.ta3.com/embed/20191116-hw-76dc24c0-4bee-4cb1-87ce-108330250096.html

Ocenenie pre kráľa slovenskej atletiky prevzal na slávnostnom galavečere v Bratislave od prezidenta Svetovej atletiky (World Athletics), bývalého výborného strednotratiara, dvojnásobného olympijského šampióna na 1500 m Sebastiana Coea, ktorý vôbec po prvý raz zavítal na Slovensko.

Dvadsaťtriročný Volko za dramatických okolností, keď na šampionát cestoval so zraneným ľavým zadným stehenným svalom, sa na začiatku marca v Glasgowe stal prvým Slovákom v histórii s individuálnym zlatom v šprinte na ME alebo HME, druhým slovenským atletickým halovým majstrom Európy v ére samostatnosti a celkovo piatym v celej histórii. Okrem tohto zlata získal ešte aj striebro v behu na 100 m na júnových Európskych hrách v Minsku, čo bolo úplne najlepšie umiestenie z celej (nielen atletickej) slovenskej výpravy. Na júlovej Svetovej univerziáde v Neapole pridal štvrtú priečku na 100 a piatu na 200 m, takisto výrazne pomohol slovenskému tímu v I. lige ME družstiev v Sandnese (3. na 100 a 2. na 200 m).

"Je to také zvláštne. Po halových ME som, priznám sa, očakával, že budem na popredných pozíciách. Zároveň som však predpokladal, že Maťo Tóth získa medailu na majstrovstvách sveta v Dauhe, a zvedieme tesný súboj. Mrzí ma, že mu to nevyšlo, hlasovanie mohlo byť napínavejšie a zaujímavejšie. Ocenenie Atlét roka si veľmi vážim. Nepatrí však len mne, ale celému realizačnému tímu za to, ako ma v zložitej situácii na Glasgow skvele pripravil, a že sme to spolu zvládli. Škoda len, že letná sezóna už nebola ani zďaleka taká ideálna, ale človek asi nemôže mať všetko...,“ uviedol Volko. 
Šprintér, ktorý letnú sezónu predčasne ukončil pre zranenie, sa do elitnej desiatky v ankete dostal po štvrtý raz. V premiére v roku 2016 bol deviaty, pred dvoma rokmi vyhral a vlani skončil druhý za 6-násobným víťazom hlasovania, chodcom Matejom Tóthom, ktorému sa v tohtoročnej ankete ušla až jedenásta pozícia.

Druhú priečku so 612 bodmi obsadila v 27. ročníku ankety kladivárka Martina Hrašnová, víťazka spred 10 rokov. Poskočila na ňu z vlaňajšej šestnástej. V sezóne pravidelne hádzala za 70 metrov a na MS v Dauhe vybojovala najlepšie slovenské umiestenie - 9. miesto vo finále. Skúsená atlétka banskobystrickej Dukly bola opora tímu v I. ligu ME v Sandnese, kde získala jedno z dvoch slovenských prvenstiev, a v samom závere atletického leta získala striebro na Armádnych svetových hrách v čínskom Wu-chane.

Premiérovo sa v TOP 3 najlepších v ankete Atlét roka objavil trojskokan Tomáš Veszelka, vlani štvrtý. Na tretiu pozíciu ho vynieslo v hlasovaní najmä 6. miesto vo finále na halových ME v Glasgowe a striebro na Armádnych svetových hrách, kde prvý raz v kariére prekonal hranicu 17 metrov (17,09). Zaujal aj v I. lige ME družstiev, kde nečakane vyhral diaľku v osobnom rekorde 779 cm.
Ocenenie Tréner roka získali - po ročnej prestávke, celkovo druhý raz - Naďa Bendová s Róbertom Kresťankom, ktorí pripravujú Jána Volka. Tesný súboj o mládežníckeho trénera roka vyhral o 3 body (134:131) Edmund Kováč pred 7-násobným laureátom Pavlom Sloukom. Spišskonovoveský kouč si toto ocenenie vyslúžil za to, že pod jeho vedením si Matej Baluch v premiére na vrcholnom podujatí vybojoval na juniorských ME vo švédskom Borase bronz v behu na 400 m prekážok. Devätnásťročný gymnazista zlepšil v roku 2019 viacero juniorských rekordov a získal i ocenenie "Prekvapenie roka" za výrazný výkonnostný vzostup alebo nečakaný výsledok na niektorom z vrcholných podujatí.

Veteránom roka sa stal halový majster sveta z Torune a bronzový na ME v Benátkach v skoku o žrdi v kategórii 60 až 64-ročných Miroslav Bajner. Túto kategóriu v ankete vyhral druhý raz, predtým v roku 2016.

Na slávnosti sa SAZ oficiálne rozlúčil s dlhoročnými reprezentantkami, skokanskými dvojičkami Danou a Janou Velďákovými, ktoré viac ako dve desaťročia reprezentovali Slovensko na vrcholných podujatiach. Najväčší úspech trojskokanky Dany boli dva bronzy na halových ME (2009, 2011), diaľkarka Jana bola 12. na MS 2007 a štyrikrát sa dostala do finále na ME.

Do Siene slávy slovenskej atletiky, ktorej vznik inicioval v roku 2013 prezident SAZ Peter Korčok, uviedli v sobotu ďalšie štyri osobnosti - in memoriam zakladateľa žilinskej atletiky, úspešného pedagóga a trénera Eduarda Adamka, legendu dubnickej atletiky, trénera, organizátora a funkcionára SAZ Zdeňka Hrbáčka, bývalého popredného diaľkara, vedca, pedagóga a trénera prvej slovenskej majsterky Európy v histórii Jána Koštiala a prvého slovenského šprintéra s medailou z ME (1969 bronz v čs. štafete 4 x 100 m) Dionýza Szögediho. V Sieni slávy slovenskej atletiky je momentálne už 36 osobností.

Výsledky (zdroj: SAZ):

ATLÉT ROKA 2019 1. (2.) Ján Volko (Naša atletika Bratislava, šprinty) 720, 2. (16.) Martina Hrašnová (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, kladivo) 612, 3. (4.) Tomáš Veszelka (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, diaľka a trojskok) 559, 4. (7.) Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin, 800 m) 506, 5. (5.) Marcel Lomnický (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, kladivo) 401, 6. (10.) Tibor Sahajda (BMSC Bratislava, dlhé behy) 303, 7. (-) Stanislava Škvarková (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, 60 a 100 m prek.) 258, 8. (13.) Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra, 400 m prek.) 243, 9. (3.) Mária Katerinka Czaková (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, chôdza) 206, 10. (18.) Matúš Bubeník (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, výška) 150

Poznámka: V zátvorke umiestenie v roku 2018.

ATLÉT ROKA - MLÁDEŽ 1. Matej Baluch (AŠK Slávia Spišská Nová Ves, prekážky a šprinty) 175, 2. Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin, 800 m) 156, 3. Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra, šprinty) 35

TRÉNER DOSPELÝCH 1. Naďa Bendová/Róbert Kresťanko (šprinty) 181, 2. Pavel Slouka (stredné a dlhé behy) 91, 3. Radoslav Dubovský (diaľka a trojskok) 72

TRÉNER MLÁDEŽE 1. Edmund Kováč (šprinty a prekážky) 134, 2. Pavel Slouka (stredné a dlhé behy) 131, 3. Katarína Adlerová (šprinty a prekážky) 43

PREKVAPENIE - OBJAV ROKA 1. Matej Baluch (AŠK Slávia Spišská Nová Ves, prekážky a šprinty) 169, 2. Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra, 400 m prek.) 79, 3. Elena Dušková (Inter-SC Bratislava, stredné a dlhé behy) 46

VETERÁN ROKA 1. Miroslav Bajner (AC Stavbár Nitra, žrď) 86, 2. Milan Belianský (AK Veterán Bratislava, prekážky) 82, 3. Jarmila Longauerová (TJ Veterán klub Banská Bystrica, vrhy) 61

16.11.2019 / Dráhové behy / SITA /  Foto: SITA / Video: TA3