Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

V Bratislave tradičný halový míting Elán, challengerový štatút World Athletics Indoor Tour láka aj zahraničných pretekárov

V Bratislave tradičný halový míting Elán, challengerový štatút World Athletics Indoor Tour láka aj zahraničných pretekárov
Medzinárodný halový míting Elán v rovnomennej bratislavskej hale už roky otvára slovenskú zimnú sezónu. 
V tomto roku sa uskutoční v nedeľu 29. januára a prvý raz bude mať štatút challengerového podujatia seriálu World Athletics Indoor Tour (WAIT). V praxi to znamená, že najlepší budú môcť získavať bonusové body do svetového rebríčka, ktorý je dôležitý aj z hľadiska kvalifikácie na marcové halové ME v Istanbule či augustové MS v Budapešti.

Challengerový štatút 22. ročníka Elánu znamená, že v hierarchii podujatí patrí do D-kategórie, takže bonusové body do rebríčka získa osem najlepších v každej z 12 disciplín: za víťazstvo je plus 40 bodov, za ďalšie umiestenia 35, 30, 25, 22, 19, 17 a 15 bodov za ôsmu priečku. Pre ilustráciu: 40 bodov za prvenstvo zodpovedá 40 bodom za 12. miesto na kontinentálnom šampionáte pod holým nebom.
Halový seriál World Athletics Indoor Tour sa skladá celkovo z 54 podujatí, pričom 7 z nich má zlatý štatút, 17 strieborný, 17 bronzový a 13 (vrátane mítingu Elán) challengerový štatút. Bratislavský míting bude v poradí piaty z tých, ktoré majú challengerový štatút.

Premiérový halový míting s challengerovým štatútom v roku 2023 sa bude konať 25. 1. vo Valencii. Nasledujú preteky v španielskom Sabadelli (28. 1.), nemeckom Nordhausene (28. 1, iba guľa), vo francúzskom Roubaix (28. 1., iba žrď), míting Elán (29.1.), preteky v Göteborgu (2. 2.), Ulsteinviku v Nórsku (2. 2.), fínskej Uppsale (2. 2.), nemeckom Erfurte (3. 2.), Aténach (3. 2., iba výška), Rochlitzi v Nemecku (5. 2., iba guľa), Reykjavíku na Islande (5. 2.) a 2. 2. Posledné podujatie bude vo švédskom Karlstade (12. 2. Medzištátne stretnutie severských krajín).

Na mítingu Elán, ktorý organizuje Slovenský atletický zväz a jeho riaditeľ je Marco Adrien Drozda zo súťažného oddelenia zväzu a manažérom Ján Dömény, budú ženy aj muži v nedeľu 29. januára súťažiť v šprintoch na 60 m (maximálny počet 32 štartujúcich), 400 m (12) a 60 m prekážok (16), v behoch na 800 m (16) a 3000 m (24) plus v skoku do diaľky (12).

Dvadsiaty druhý ročník Elánu sa začne o 14.40 h a potrvá približne do 17.40 h. Ešte pred mítingom sa od 12.40 h uskutočnia halové majstrovstvá Slovenska dospelých a dorastu v chôdzi. Mužská šesťdesiatka s trojnásobným medailistom z halových ME Jánom Volkom je naplánovaná na 15.35 h (I. séria) a 16.20 h (II. séria). Okrem slovenských atlétov sú zatiaľ prihlásení pretekári ďalších 12 krajín – Rakúska, Ukrajiny, Maďarska, Lotyšska, Rumunska, Slovinska, Chorvátska, Česka, Srbska, Litvy, Írska a Grécka.

„Pre zaradenie medzi challengerové mítingy sme sa rozhodli preto, lebo vidíme zmysel a význam organizovať podujatia, z ktorých môže profitovať naša elita. Zdá sa, že v súčasnosti je to už nevyhnutnosť. Naši najlepší majú takto šancu získať zaujímavé body do renkingu, ktorý je dôležitý v kvalifikačnom systéme na vrcholné podujatia. Bez potrebných bodov sa dnes už nikam nedostanete,“ zdôraznil prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok (na snímke).
20.1.2023 / Dráhové behy / Autor: www.atletika.sk /  Foto: Bigstock