Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Súčasťou Európskych šampionátov bude atletika už len v Mníchove, EA chce organizovať vlastné ME

Súčasťou Európskych šampionátov bude atletika už len v Mníchove, EA chce organizovať vlastné ME
Atletické ME v roku 2026 majú záujem hostiť anglický Birmingham a maďarské hlavné mesto Budapešť.
LAUSANNE 21. júna - Atletika bude súčasťou multišportových Európskych šampionátov už len v roku 2022 v nemeckom Mníchove. Vedenie Európskej atletiky (EA) sa totiž rozhodlo, že si zvolilo tradičný formát, teda samostatné majstrovstvá Európy. V roku 2026 tak už budú Európske šampionáty bez atletiky. Atletické ME v roku 2026 majú záujem hostiť anglický Birmingham a maďarské hlavné mesto Budapešť.
Spomenuté podujatie pre niekoľko športových odvetví sa konalo premiérovo v roku 2022 v škótskom Glasgowe, no atletiku hostil nemecký Berlín. Teraz sa kontinentálne šampionáty v deviatich športoch (atletika, cyklistika, športová gymnastika, veslovanie, triatlon, športové lezenie, stolný tenis, plážový volejbal, rýchlostná kanoistika) uskutočnia všetky v Mníchove od 11. do 21. augusta. Atletiku bude hostiť Olympijský štadión z OH 1972.
Podľa výkonného riaditeľa EA Christiana Milza nezávislosť "pomôže vytvoriť výnimočnú atletickú skúsenosť pre pretekárov, fanúšikov, médiá aj ďalších partnerov". Atletika nasleduje vzor plávania, ktorý bol súčasťou spomenutého podujatia v roku 2018, no v lete 2022 organizuje samostatné ME v talianskom Ríme. Akcia je naplánovaná na rovnaký termín.

Keďže spoločné Európske šampionáty prišli o dva veľmi populárne športy, je otázne, kto bude mať záujem hostiť nasledujúcu edíciu v roku 2026. Toto podujatie bojuje o priazeň s Európskymi hrami, ktoré sa tiež konajú každé štyri roky a organizujú ich Európske olympijské výbory (EOV). EH sa v roku 2019 konali v bieloruskom Minsku, o rok ich bude hostiť poľský Krakov.
21.6.2022 / Dráhové behy / Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP