Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Priorita je postaviť či zrekonštruovať čo najviac atletických štadiónov,“ hovorí generálny sekretár SAZ Gubrický

Priorita je postaviť či zrekonštruovať čo najviac atletických štadiónov,“ hovorí generálny sekretár SAZ Gubrický
Po šiestich rokoch poznačených desiatkami rokovaní, presviedčaním i argumentovaním, sa slovenská atletika v roku 2019 konečne dočkala podpory pri zlepšení chabej infraštruktúry. Slovenská vláda 12. júna 2019 schválila Slovenskému atletickému zväzu sumu 5 miliónov eur na rekonštrukciu a výstavbu atletických štadiónov. Z nich – spolu s financiami od úspešných žiadateľov o príspevok na dotáciu a so sumou 450-tisíc eur z rozpočtu SAZ na roky 2020 a 2021 – by sa malo v rokoch 2020 až 2022 opraviť alebo postaviť 23 štadiónov. Aká je aktuálna situácii pri realizácii jednotlivých projektov?
Koronakríza nepriaznivo zasiahla aj do tohto jedinečného projektu SAZ. Samosprávy sa boria s nedostatkom financií, zvažujú, či sa do rekonštrukcie alebo výstavby štadiónov v súčasnej situácii pustiť. Vďaka osobnému vkladu vedenia SAZ, ktoré na zasadnutiach mestských či krajských zastupiteľstiev v diskusiách presviedča poslancov logickými argumentmi (šanca získať štátnu dotáciu sa už tak skoro nemusí opakovať, štadión môže slúžiť aj pre rôzne formy športového vyžitia obyvateľov), sa zatiaľ nestalo, že by niektorý z 23 úspešných uchádzačov o štátnu dotáciu z projektu predčasne vycúval.

„V uplynulých mesiacoch mali samosprávy úplne iné problémy, veľa ich zamestnancov nebolo v práci, a tým zákonite nastal sklz v realizácii niektorých projektových príprav alebo verejného obstarávania,“ vysvetlil pre web SAZ Vladimír Gubrický. „Ako nám ukazujú skúsenosti z posledných týždňov a mesiacov, proces verejného obstarávania je pre niektorých uchádzačov veľmi náročný, keďže v snahe zaistiť čo najväčšiu možnú kvalitu budovaných atletických štadiónov sú verejné súťaže často zdĺhavé a tým sa zákonite predlžuje aj celkový čas začatia stavebných prác. Čiže vo všeobecnosti vyzerá aktuálny stav nasledovne: vo verejnom obstarávaní je momentálne je ďalších päť štadiónov a približne desať je vo fáze prípravy dokumentácie verejného obstarávania. Počítame však s tým, že v roku 2021 sa už naplno rozbehne budovanie ďalších atletických štadiónov na Slovensku.“
Keďže doba je neistá a podobným smelým projektom príliš nepraje, Slovenský atletický zväz má aj záložný plán pre prípad, že niekde nastane neriešiteľný problém a projekt sa z nejakého dôvodu nepodarí zrealizovať.

„Pripravujeme určité kroky, ale zatiaľ, kým nie je všetko potvrdené a dohodnuté, nebudem o nich hovoriť nahlas. Naša priorita je vyrokovať všetky dostupné možnosti s cieľom preinvestovať všetky plánované financie a postaviť či zrekonštruovať čo najviac z 23 štadiónov, ideálne však všetky,“ poznamenal pre SAZ Vladimír Gubrický.

Aktuálna situácia s realizáciou projektu výstavby a rekonštrukcie atletických štadiónov je nasledovná:

  • štadión v prevádzke (3): Martin, Kysucké Nové Mesto (išlo o dobudovanie vodnej priekopy na ovále), Žiar nad Hronom
  • vykonáva sa verejné obstarávanie (5): Banská Bystrica (UMB), Humenné, Krupina, Dolný Kubín, Dubnica nad Váhom 
  • pripravuje sa verejné obstarávanie (7): Nové Zámky, Nitra, Piešťany, Čadca, Zvolen, Liptovský Mikuláš, Banská Štiavnica 
  • schvaľuje sa projektová dokumentácia (3): Malacky, Moldava nad Bodvou, Lučenec 
  • vypracováva sa projektová dokumentácia (4): Košice, Spišská Nová Ves, Považská Bystrica, Svit 
  • čaká sa na preukázanie spolufinancovania (1): Žilina

1.1.2021 / Dráhové behy / Autor: GABRIEL BOGDÁNYI/SAZ/atletika.sk /  Foto: SITA