Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Prekážkárka McLaughlinová-Levronová a žrdkár Duplantis sa stali Atlétmi roka 2022

Prekážkárka McLaughlinová-Levronová a žrdkár Duplantis sa stali Atlétmi roka 2022
Americká prekážkárka Sydney McLaughlinová-Levronová a švédsky žrdkár Armand Duplantis sa stali najlepšími Atlétmi roka 2022, rozhodli o tom predstavitelia Svetovej atletiky (World Athletics, WA).
BRATISLAVA 6. decembra -  Ocenenie pre vychádzajúce hviezdy získali srbská oštepárka Adriana Vilagošová a americký šprintér Erriyon Knighton, ktorý sa tejto pocty dočkal v druhom roku za sebou.

Dvadsaťriročná McLaughlinová-Levronová v tomto roku dvakrát zlepšila svetový rekord v behu na 400 metrov prekážok, na majstrovstvách sveta v americkom Eugene získala zlato výkonom 50,68 s. predchádzajúce vlastné svetové maximum z júnového národného šampionátu zlepšila o 73 stotín sekundy. Na vlaňajších OH v Tokiu si v rovnakej disciplíne vybojovala zlato a tiež v novom svetovom rekorde. Okrem titulu majsterky sveta získala v roku 2022 aj nové priezvisko, vydala sa totiž za niekdajšieho hráča amerického futbalu Andreho Levrona mladšieho.

"Rozhodne mi to pomohlo k lepším výkonom na trati a aj celkovo v živote. Je to pre mňa požehnanie," priznala hviezdna prekážkárka, ktorá možno začne súťažiť aj na "hladkej" štvorstovke alebo na prekážkarskej stovke. "Štvorstovka prekážok je skvelá a stále na nej môžem popracovať. Zrejme v januári budúceho roka sa rozhodnem, čo chcem behávať a začnem s prípravou. Zatiaľ je všetko otvorené," dodala McLaughlinová-Levronová.

Duplantis vytvoril v tomto roku nové historické maximá v skoku o žrdi v hale aj pod holým nebom. V srbskom Belehrade najprv zlepšil na mítingu vlastný halový svetový rekord na 619 cm a o niekoľko dní neskôr na HMS posunul túto hranicu na 620 cm. V lete na svetovom šampionáte v americkom Eugene skočil ešte o jeden centimeter vyššie, predtým v Štokholme posúval vlastné svetové maximum zo 615 na priebežných 620 cm. "Prekonanie rekordu takým spôsobom a na majstrovstvách sveta je jeden z tých momentov, o ktorých snívate," skonštatoval 23-ročný žrdkár, ktorý v uplynulej sezóne zvíťazil v osemnástich z devätnástich štartov. Šesťmetrovú hranicu pokoril spolu 23-krát a v tomto ohľade mu už patrí historické prvenstvo.

Srbka Vilagošová v roku 2022 úspešne obhájila titul majsterky sveta do 20 rokov v oštepe žien, na seniorských majstrovstvách Európy v nemeckom Mníchove získala striebro. Rovnako 18-ročný Američan Knighton si vybojoval bronz na MS v Eugene v šprinte mužov na 200 metrov s časom 19,69 s. Zvíťazil jeho krajan Noah Lyles, ktorý výkonom 19,31 s prekonal národný rekord Michaela Johnsona.
6.12.2022 / Dráhové behy / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP