Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Osemstovkárke Gajanovej chýbali k postupu len tri stotinky

Osemstovkárke  Gajanovej chýbali k postupu len tri stotinky
Gajanová v II. rozbehu obsadila časom 2:00,39 min 6. miesto a žiaľ, do semifinále sa nekvalifikovala. 
„Do 700 metrov sa mi bežalo veľmi dobre, ale v poslednej stovke mi to, žiaľ, už nešlo. Celkovo som sa však držala dobre – myslím si. Dodržala som, čo sme si s trénerom stanovili, len škoda, že v závere som sa ocitla príliš zavretá pri mantineli a už som sa nedokázala predrať ešte viac dopredu,“ hodnotila osemstovkárka Gabriela Gajanová svoje budapeštianske vystúpenie v novinárskej mixzóne, kam prišla po 25 minútach čakania na svoj osud. “Periférne som videla, že súperky sa popri mne tlačia dopredu. Snažila som sa o to i ja, držať sa s nimi. Človek v tom momente nevie, čo spraviť, či natiahnuť krok alebo niečo iné. Už bežíte ako keby v kŕči, v takom stave už len ťažko dokážete akcelerovať. Bojovala som však až do konca…”
V II. rozbehu obsadila časom 2:00,39 min 6. miesto a žiaľ, do semifinále sa nekvalifikovala. Od postupu ju delili – tri stotinky… Priamo totiž postúpili prvé tri z každého zo siedmich rozbehov a ďalšie tri mali nádej dostať sa medzi 24 najlepších s časom. Zverenka švajčiarskeho kouča Louisa Heyera dosiahla svoj tretí najlepší výkon v kariére, rýchlejšia bežala len 9. 6. 2023 v Paríži (1:59,86) a 21. 6. 2023 na EH v Chorzówe (1:59,92).
Po dobehu – pred zvyšnými piatimi rozbehmi – patrila Gabike Gajanovej posledná (tretia) postupová priečka s časom. Spolu s ňou čakali v tzv. horúcom kresle na svoj osud, či si v Budapešti ešte zabehnú, aj Kanaďanka Shuklová (2:00,30) a Talianka Coirová (2:00,36). Napokon ostali v kresle do konca rozbehov len Gabikine súperky. Ona, žiaľ, musela svoje miesto opustiť po piatom rozbehu, keď ju z neho vytlačila o 19 stotín Maďarka Bianka Kériová (2:00,20).

Dvadsaťtriročnú atlétku AK ZTS Martin napokon klasifikovali celkovo na 25. mieste z 56 bežkýň. K postupu do semifinále by jej stačilo, ak by vo svojom II. rozbehu predstihla aspoň piatu Talianku Coirovú (2:00,36).

Gajanová si v budapeštianskom rozbehu zabehla tretí najlepší čas na 800 m v kariére. Ak by jej niekto pred MS povedal, že v rozbehu dosiahne 2:00,39, bola by si takmer istá, že to bude na postup do semifinále stačiť. “Bohužiaľ, nestačilo to…,” podotkla liptovskomikulášska rodáčka.

Gajanová štartovala v II. rozbehu, v ktorom sa nedá príliš špekulovať podľa výsledkov iných behov. Bola by taktika iná, keby nebežala v druhom zo siedmich rozbehov, ale v siedmom, úplne poslednom? “Minimálne by som vedela, ako rýchlo potrebujem bežať na postup s časom a tomu by som sa pokúšala prispôsobiť taktiku. V druhom zo siedmich rozbehov je to zložité, a aj preto som sa teraz snažila postúpiť priamo – teda skončiť v prvej trojke. Žiaľ, nevyšlo mi to,” vysvetľovala Gabika.

Gabriela Gajanová absolvovala premiéru na MS pred štyrmi rokmi v katarskej Dauhe. Vypadla tiež už v rozbehoch, s čím sa dlho nedokázala vyrovnať. Teraz dopadla takisto. Ibaže len pre trojstotinovú smolu.

„Toto vystúpenie bolo výrazne lepšie a mám z neho oveľa lepší pocit. Taktiež z toho, ako som sa so všetkým popasovala, a ako som zvládla taktiku – až na tie nešťastné posledné metre….
23.8.2023 / Dráhové behy / Autor: SAZ/atletika.sk /  Foto: SITA/AP