Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

ME: Forster ôsma vo finále na 100 m prek,, Černý trinásty v chôdzi na 20 km, Volko bez finále na stovke

Ján Volko nepostúpil zo semifinále do vyvrcholenia šprintu na 100 m na 26. majstrovstvách Európy v Ríme. Sumárne obsadil 17. pozíciu. Výsledkovo teda nenadviazal na svoje senzačné štvrté miesto v tejto disciplíne z predvlaňajšieho kontinentálneho šampionátu v Mníchove.
BRATISLAVA 9. júna - Druhý deň atletických majstrovstiev Európy v Ríme priniesol pre Slovensko prvé finále v bežeckej disciplíne. Postarala sa o to Viktória Forster, ktorá skončila v najkratšom šprinte nad prekážkami na ôsmom mieste výkonom 13,25 s. O citeľných 42 stotín zaostala za výkonom 12,83, ktorým sa predtým takisto v sobotu večer blysla v semifinále. Finále sa jej už príliš nevydarilo.

V rekorde kontinentálneho šampionátu, národnom maxime a najlepšom svetovom výkone roka 12,31 zlato získala Francúzka Cyréna Sambová-Mayelová pred Švajčiarkou Ditaji Kambundjiovou (12,40) a Poľkou Piou Skrzyszowskou (12,42). "Mrzí ma chyba, ktorú som vo finále urobila, ale snažila som sa ísť čo najtesnejšie nad prekážkami a byť čo najrýchlejšia. Chcela som nechať v pretekoch všetko. Žiaľ, nechala som tam príliš vzadu aj odrazovú nohu pred prekážkou, a zobrala som ju so sebou. Našťastie som to zvládla a dobehla som do cieľa. Sú to nové skúsenosti a mám finále na Európe! Veľmi sa z toho teším,“ uviedla Forster na webe SAZ.
Úradujúca slovenská atlétka roka postúpila do rozhodujúceho finálového behu na 100 m prek. o jedinú stotinku sekundy. V záverečnom III. semifinále skončila výkonom 12,83 s na tretej pozícii. "Cestou na štadión mi trénerka povedala, že sa už viac nebudeme hrať a iné ako finále neberieme. Zobrala som to vážne. Bojovala som a ono to vyšlo. Pocitovo sa mi ani nezdalo, že by som na štarte bola dlho v blokoch. Dávala som si však pozor na štartérov, pretože nás držali dlho. Snažila som sa na to nemyslieť a keď som začula výstrel, išla som do toho naplno. Samozrejme, že pred majstrovstvami Európy by som ôsme miesto brala. Splnilo sa mi to, čo som si v kútiku duše želala,“ dodala Forster.
Chodec Dominik Černý pred pretekmi na 20 km by považoval za úspech umiestnenie v osmičke najlepších. Nakoniec skončil trinásty a o jednu priečku si tým vylepšil výsledok z Mníchova spred dvoch rokov. V cieli mu namerali čas 1:22:56 h, jeho štvrtý najlepší na 20 km v kariére, v náročných podmienkach zaostal 2:25 min za svojím tohtoročným kvalitným osobákom z Dudiniec. Zverenec Romana Benčíka a Ľuboša Machníka zároveň o sedem miest prekonal výsledok krajanky Márie Katerinky Czakovej z rovnakej disciplíny, ktorá sa v ženskej kategórii na ME 2024 konala o deň skôr. Ďalší slovenský reprezentant Miroslav Úradník na svojom treťom kontinentálnom šampionáte dokráčal do cieľa na 19. pozícii (1:24:04).
"Mal som veľa energie, ale asi po ôsmom kilometri sa mi zrejme od toľkej vody pri občerstvovaní spravil pľuzgier na päte. Bolesť sa stupňovala a už som sa len modlil, aby som to vydržal. Nemohol som dupať tak, ako som chcel. Až tesne pred cieľom, možno na posledných 300 metroch, som to už rozbalil, už mi to bolo jedno. Škoda toho, lebo dnes som sa cítil naozaj dobre,“ priblížil Dominik Černý.

Šprintér Ján Volko pred dvoma rokmi na ME v Mníchove senzačne siahal na medailu (4. miesto), teraz v Ríme skončil sedemnásty bez nároku na finále. Dvadsaťsedemročný Bratislavčan finišoval v druhom z troch semifinále šiesty za 10,38 (vietor +0,3 m/s) a okamžite bolo jasné, že ďalej nepôjde. Kvalifikovali sa prví dvaja z každého semifinále a k nim ešte dvaja s najlepšími časmi. Členovi klubu Naša atletika Bratislava chýbali na prípadný priamy postup dve desatiny a na “mäkšiu” možnosť prostredníctvom času 17 stotín.

"Som spokojný, že som sa dostal do semifinále. Výsledok v ňom je už odraz toho, čo som predvádzal počas celej sezóny. Niektoré veci nás jednoducho stopli a nedokázal som sa pripraviť lepšie ako na tento výkon. Na viac momentálne nemám,“ vyhlásil Volko, ktorý sa v Ríme predstaví aj na 200 m.

Finále stovky bolo talianskou záležitosťou. Zvíťazil favorit Lamont Marcell Jacobs výkonom 10,02 s, druhý skončil Chituru Ali za 10,05, Bronz bral Brit Romell Glave (10,06). Jacobs obhájil titul z Mníchova 2022 a okrem toho je aj olympijský šampión z Tokia 2020 na 100 m aj v štafete na 4x 100 m. Taliani majú po dvoch dňoch ME v Ríme už desať medailí, z toho päť zlatých.
8.6.2024 / Dráhové behy / Autor: © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. /  Foto: SITA/AP