Forster štvrtá na 60 m v Ostrave, ďalší rekord talentovanej Frličkovej

Viktória Forster predviedla na halovom mítingu Czech Indoor Gala v Ostrave, ktorý mal zlatý štatút seriálu World Athletics Indoor Tour, tri výborné behy v priebehu 65 minút.
Najprv o 17.25 h skončila v I. rozbehu na 60 m prekážok tretia za 8,06 sekundy, stotinku za svojím sezónnym maximom z nedeľného mítingu Elán. Dosiahla celkovo 7. najlepší čas, do finále postupovali prvé dve z každého rozbehu plus ďalšie štyri s časmi.

Potom o 18.11 h predviedla parádnu hladkú šesťdesiatku, keď priamo vo finálovom behu skončila štvrtá v osobnom rekorde 7,26 sekundy. Zverenka Kataríny Adlerovej v ŠK ŠOG Nitra a vo VČ Dukla sa zlepšila o dva stotinky, doposiaľ mala na konte 7,28 z 26. 2. 2022 na halovom slovenskom šampionáte v Bratislave. Forster len o jedinú stotinku zaostala za slovenským rekordom do 23 rokov (7,25) Evy Murkovej z 3. februára 1984 v Stuttgarte, avšak o jednu stotinku posunula slovenský výkon roka 7,27 Moniky Weigertovej z tohtoročného nedeľného bratislavského mítingu Elán. Brezniansku rodáčku zdolali len Poľka Swobodová (7,07), Van der Weekenová z Luxemburska (7,17) a Belgičanka Rosiusová (7,23).
O ďalších 19 minút, opäť v druhej dráhe ako na 60 m, dobehla Viki vo finále na 60 m prekážok šiesta za 8,07 sekundy, čo je jej štvrtý najlepší výkon v kariére.

Na prekážkovej šesťdesiatke štartovala i Stanislava Škvarková, ktorú tiež v I. rozbehu po dobrom štarte súperky v druhej polovici šesťdesiatky predstihli a skončila siedma (8,28). „Veľa k môjmu behu neviem povedať, musím si ho ešte pozrieť a rozanalyzovať. Veľmi som sa však tešila na tieto preteky a na naskočenie do súťažného kolotoča,“ skonštatovala Stanislava Škvarková bezprostredne po rozbehu.

Na hladkej šesťdesiatke mužov chýbal tentoraz na Czech Indoor Gala Ján Volko, najbližšie pobeží 6. 2. v Toruni. Mladíci z jeho klubu Naša atletika ho zatiaľ adekvátne nezastúpili.

Finalista MEJ 2023 Filip Federič finišoval v II. rozbehu na 60 m šiesty za 6,84 (0,04 za osobným rekordom), od postupu do finále ho delilo 6 stotín. Tomáš Košík dobehol v I. rozbehu ôsmy za 6,90. Federič bol potom ešte 5. v B-behu na 200 m za 21,58.

Prekážkarský špecialista Patrik Dömötör zo Slávie STU Bratislava vyhral beh na 400 m v národnom programe časom 47,34 sekundy. Zverenec Jozefa Gála zaostal na Czech Indoor Gala za svojím lanským osobákom len o tri stotinky, ale o 8 stotín zlepšil slovenský výkon roka. Druhý za Dömötörom finišoval jeho klubový kolega Miroslav Marček (47,71). Slovenskí štvorstovkári sa po štarte zaradili na 2., resp. 3. priečku za Čecha Smolku (medzičas na 200 m 22,56), ktorého potom pr vybiehaní z poslednej zákruty obaja predstihli.

Talentovaná Laura Frličková (AK ZTS Martin) po troch dňoch znova posunula slovenský halový dorastenecký rekord na 60 m prekážok. Zverenka Luboša Komárka po výbornom štarte (reakcia 0,137) zvíťazila za 8,45 a zo svojho sobotného rekordu na mládežníckom mítingu v Bratislave stiahla až 6 stotín!

Mužskú dvojstovku vyhral ďalší prekážkarský špecialista na 400 m Matej Baluch za 21,47, iba o jedinú stotinku zaostal za svojím osobným maximom spred dvoch rokov tiež z Ostravy. Štvrtý najlepší výkon dosiahol Jakub Nemec (21,83). Samuelovi Beladičovi namerali 22,62 a v súťaži žien Viktórii Strýčkovej 24,74 s.

SLOVÁCI NA CZECH INDOOR GALA

HLAVNÝ PROGRAM
Muži – 60 m: 8. v I. rozbehu Tomáš Košík 6,90, 6. v I. rozbehu Filip Federič 6,84, 200 m – B-beh: 5. Filip Federič 21,58. Ženy – 60 m: 4. Viktória Forster 7,26 – osobný rekord a slovenský výkon roka, 400 m – B-beh: Daniela Ledecká nedokončila, 60 m prek.: 6. Viktória Forster 8,07 (3. v I. rozbehu 8,06), Stanislava Škvarková (7. v I. rozbehu 8,28).

NÁRODNÝ PROGRAM

Dorastenci – 60 m prek.: Martin Ďuriš 8,17. Juniori – 60 m prek.: 4. Šimon Pelikán 8,59. Muži – 60 m: 3. v II. behu Matej Baluch 6,91, 7. v III. behu Mário Hanic 6,96, 200 m: celkovo 1. (1. v III. behu) Matej Baluch 21,47, 3. v I. behu Samuel Beladič 22,62, celkovo 4. (1. v II. behu) Jakub Nemec 21,83, 400 m: 1. Patrik Dömötör 47,34 – slovenský výkon roka (1. v II. behu) , 2. Miroslav Marček (obaja Slávia STU) 47,71 (2. v II. behu). Dorastenky – 60 m prek.: 1. Frličková 8,45 – dorastenecký rekord SR. Ženy – 60 m: 7. v I. behu Nina Húsková 7,87, 4. v II. behu Agáta Cellerová 7,68, 200 m: 4. v I. behu Viktória Strýčková 24,74, 60 m prek.: 6. v I. behu Dorothea Salášková 8,99, 4. v II. behu Tereza Čorejová 8,51, diaľka: 2. Ema Bendová 579, 5. Dominika Švaňová 537.
30.1.2024 / Dráhové behy / Autor: SAZ/atletika.sk /  Foto: SITA