Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Emma Zapletalová trénovala v maďarskej Tate, pred ME chce stihnúť jeden míting

Emma Zapletalová trénovala v maďarskej Tate, pred ME chce stihnúť jeden míting
Tohtoročná súťažná premiéra majsterky Európy 2021 do 23 rokov na 400 m prekážok Emmy Zapletalovej sa blíži. V pondelok 8. augusta by mala štartovať na Gyulaiovom memoriáli v maďarskom Székesfehérváre, ktorý má zlatý štatút seriálu World Athletics Continental Tour.
Pre zranenie členka z konca marca (na rovnom chodníku zle stúpila a vyvrtla si ho), ktoré sa „hojilo" pomalšie, ako sa predpokladalo, musela slovenská Atlétka roka 2021 posunúť svoj prvý štart bezmála o tri mesiace. Prišla aj o štart na MS v Eugene, kam mala splnený limit. Práve v čase šampionátu absolvovala od 11. do 24. júla dvojtýždňové sústredenie v 25-tisícovom severomaďarskom meste Tata neďaleko slovenských hraníc.

„S Emmou sme tam boli sami, akurát na jeden deň za nami prišil náš konzultant Miro Vavák z bratislavskej FTVŠ UK," prezradil Zapletalovej kouč Peter Žňava. „V Tate sme našli výborné podmienky. Štadión sme mali zväčša iba pre seba, pochutnávali sme si na výbornej strave. Iba ubytovanie bolo trochu skromnejšie, ale postačovalo."
Emma sa s trénerom zameriavali na to, čo v príprave na augustové ME v Mníchove (15. – 21. 8. 2022) potrebovali najviac. „Venovali sme sa špeciálnej vytrvalosti a 15-krokovému prekážkovému rytmu, keďže do šampionátu nám už neostáva veľa času," podotkol Žňava.

Zapletalová trénovala v Tate zväčša dvojfázovo: predpoludním dve hodinky od 9.30 do 11.30 h, popoludní znova dve hodinky od pol štvrtej alebo od štvrtej. Horúčavy, ktoré v tom období sužovali náš región, semifinalistke tokijskej olympiády neprekážali.

Peter Žňava: „Štadión v Tate sa nachádza v príjemnom prostredí, všade naokolo sú stromy. neďaleko je aj lesík a jazero, takže klíma bola znesiteľná. Navyše, Emma i ja znášame teplo celkom dobre, takže časy tréningov sme počasiu neprispôsobovali – pripravovali sme sa v obvyklých časoch ako doma v Nitre."

Zapletalovej členok je už, našťastie, definitívne v poriadku. „Musím zaklopať – už sa na nič nesťažuje," podotkol tréner s úľavou v hlase. Priznal však, že nevie porovnať, na akej úrovni trénovanosti sa jeho zverenka nachádza. „Ocitli sme sa v úplne novej situácii, ktorá sa nedá s ničím, čo sme zažili doteraz, porovnať. Nazval by som to rýchlockylus prípravy. Musím veľmi citlivo posudzovať každý Emmin tréningový úsek, či je vodný alebo nie – aby som ju nezničil. Musím byť nesmierne opatrný, ale zároveň ju musím pripraviť na ME čo najlepšie. Sme v zložitej situácii."

Peter Žňava však nestráca optimizmus a verí, že Zapletalovej forma bude kulminovať práve v Mníchove. Takisto si však uvedomuje, že načasovať ju nebude jednoduché. „Myslím si, že Emmine schopnosti sú už na takej úrovni, že by na ME mohla predviesť niečo zaujímavé," poznamenal tréner slovenskej rekordérky (54,28).

Do mníchovského šampionátu pobeží len raz, na spomenutom „zlatom" Gyulaiovom memoriáli. „Verím, že ju tam manažér Alfons Juck dostane. Robí všetko pre to, aby Emma v Székesfehérváre bežala. Okrem toho najbližší pondelok absolvuje sama doma v Nitre test na 300 m prekážok," informoval Zapletalovej kouč.

29.7.2022 / Dráhové behy / Autor: GB