Kráľom Volkswagen Maratónu Praha je Keňan Kigen, najlepším Slovákom Kalina

Najočakávanejšia bežecká akcia na českom území spoznala svojich víťazov.
Vyše osem tisíc pretekárov vyrazilo zo Staromestského námestia v ústrety 42 195 m trate vedúcej okolo nádherných pražských pamiatok. Na štarte bolo pätnásť stupňov, ale čoskoro sa vďaka jasnému počasiu oteplilo až na 23 °C. S týmito podmienkami si najlepšie poradil kenský vytrvalec Nobert Kigen. ,,Dnes to bol môj deň. Vyhral som, je to niečo neuveriteľné. Trochu som váhal, či mi na finiš zostalo dosť síl. Som rád, že som to takto zvládol. Prahu mám veľmi rád, určite sa sem vrátim pretekať," povedal Kigen, ktorý bol pri minuloročných pretekoch v Prahe tretí. Na stupne víťazov sa ešte prebojovali dvaja Etiópčania. Druhý skončil Kelkile Woldaregay, za ním dobehol Yitayal Zerihun.
Necelých jedenásť minút stratil na víťaza český pretekár Jiří Homoláč (2:18:44). ,,Bolo to náročné, ostré slnko nás vysalo. Ale diváci okolo trate doslova hnali. Myslím si, že to bola najlepšia atmosféra, ktorú som tu zažil," pochvaľoval si Jiří Homoláč.
Triumf medzi ženami získala Etiópanka Bekelech Borecha. Trať zvládla za 2:22:56, čím si zlepšila osobné maximum takmer o dve minúty! ,,Pracovala som veľmi tvrdo, chcela som ešte lepší čas. Ale aj tak som šťastná a cením si víťazstvo," povedala v cieli Bekelech Borecha.

Atmosféru vyzdvihla aj čerstvá majsterka Českej republiky Marcela Joglová. ,,Som veľmi spokojná. Posledné týždne mi to veľmi nebehalo a mala som zdravotné problémy. Veľmi mi pomohli ľudia okolo trate, boli takmer všade a neuveriteľne povzbudzovali," popísala Joglová, ktorá preťala cieľovú pásku v čase 2:39:23.

Najlepším Slovákom sa stal časom 2:48:02 h Rastislav Kalina (Maraton Klub Rajec).

Na Volkswagen Maratóne Praha však nešlo iba o víťazstvo medzi jednotlivcami. O napätie do posledných chvíľ sa postaralo nové tímové poňatie pretekov Battle of the Teams. Každý zo šiestich tímov (Volkswagen, Mattoni, Skupina ČEZ, Birell, adidas Runners a Generali Česká poisťovňa) mal v štartovom poli štyroch bodujúcich profesionálnych bežcov, tým piatym skórujúcim boli bežecký nadšenci.
9.5.2022 / Cestné behy / Autor: br /  Foto: Runczech