Nórski suveréni ovládli medailovú bilanciu s rekordnými 16 zlatými, Slováci na 21. mieste na úrovni Čechov

Pohľad na medailovú bilanciu práve skončených 24. zimných olympijských hier v Pekingu je dôkazom suverenity jednej severskej európskej krajiny.
BRATISLAVA 20. februára - Nórski športovci obhájili pozíciu najúspešnejších z predchádzajúcich hier v Pjongčangu. Aktuálne za Veľkým čínskym múrom Nóri stanovili nový rekord v počte zlatých medailí na 16. Dosiaľ bol ich rekordný zápis 14 zlatých spred štyroch rokov z Kórejskej republiky. Štrnásť zlatých v minulosti vybojovali aj Nemci (Pjongčang 2018) a Kanaďania (Vancouver 2010). Poslednou nórskou zlatou medailistkou v Číne sa stala Therese Johaugová, ktorá suverénne vyhrala záverečný beh na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom. Nóri pridali aj osem strieborných a trinásť bronzových medailí a dovedna vybojovali 37 cenných kovov.
Ďalšie dve pódiové priečky v medailovom hodnotení krajín patria Nemecku (12-10-5) a domácej Číne (9-4-2). Štvrtí sú Američania (8-10-7) a piati Švédi (8-5-5). Tradične vysoká šiesta pozícia patrí vďaka skvelým rýchlokorčuliarom Holandsku so ziskom 8 zlatých, 5 strieborných a 4 bronzových medailí. Až na deviatom mieste skončili Rusi, ktorí vzhľadom na sankcie od Medzinárodného olympijského výboru (MOV) oficiálne reprezentovali Ruský olympijský výbor. Ruskí športovci získali až 32 medailí, čo je druhý najvyšší počet po Nóroch. Medzi nimi je však len šesť zlatých, preto až priečka na konci prvej desiatky úspešnosti.
Slovensku zásluhou slalomového zlata Petry Vlhovej a čerstvého bronzu hokejistov patrí v konečnom poradí krajín 21. priečka spolu s Českom a Belgickom. Minimálne jeden cenný kov vybojovalo v Pekingu 29 krajín po skončení všetkých 109 disciplín.

Najúspešnejším jednotlivcom spomedzi športovcov na ZOH 2022 sa stal nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö so ziskom štyroch zlatých a jednej bronzovej medaily. Po päť medailí, z toho tri zlaté, získali jeho krajanka zo strelnice a bielej stopy Marte Olsbuová Röiselandová (3-0-2) a ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov (3-1-1). Po tri zlaté si domov odniesli aj holandská rýchlokorčuliarka Irene Schoutenová (3-0-1) a nórsky bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová (3-0-0). "Najúspešnejší biatlonista Johannes Thingnes Bö napodobnil výkon svojho slávneho krajana Oleho Einara Björndalena, ktorý na ZOH 2002 v Salt Lake City rovnako vybojoval štyri zlaté medaily," pripomenul portál ORF.

V posledný deň ZOH 2022 rozdali ešte päť medailových kompletov. Okrem spomenutej Johaugovej v behu na lyžiach si vybojovali zlato aj hokejisti Fínska po finálovom triumfe nad Rusmi 2:1, štvorboby Nemecka s pilotom Francescom Friedrichom, družstvo Rakúska v tímovej súťaži zjazdových lyžiarov a reprezentantky Veľkej Británie v curlingu po triumfe nad Japonkami 10:3.
20.2.2022 / Ostatné / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.