Na Kramároch najlepší Dávidík a Šmelíková

V prvú marcovú nedeľu (6.3.2016) sa na Kramároch v Bratislave uskutočnili preteky v orientačnom behu Snežienky & Machri, ktoré organizoval ŠK Sandberg. Tretí ročník podujatia sa konal v tom istom priestore ako premiérový. Bol ním fyzicky aj mapovo náročný, pestrý a podľa slov pretekárov aj veľmi pekný a atraktívny priestor sídliska na Bárdošovej a Vlárskej ulici. Terén kombinuje typickú socialistickú panelákovú zástavbu s rodinnými domami, polyfunkčnými budovami a malými kúskami mestskej zelene.
Účasť 201 pretekárov bola pre západoslovenskú zimnú ligu v OB priemerná, no napriek tomu účasť v rádoch stoviek poteší vždy. Trate boli náročné a pretekári zo seba museli vydať maximum ako fyzicky, tak aj mapovo. O to zaujímavejšie bolo, že trate staval iba 14-ročný Matej Urban a svoju úlohu zvládol perfektne!

Napriek nepriaznivej predpovedi bolo počasie ukážkové, a tak nič nebránilo príjemnému orienťáckemu zážitku. Drobné problémy sa objavili na štarte, kde si niektorí pretekári zabudli spustiť časomieru štartovacou SI jednotkou (systém Sport Ident, najrozšírenejší spôsob razenia) a podobne aj v cieli, keď niektorí neorazili poslednú, zbernú kontrolu. Neštandardný bol aj záujem verejnosti o dianie v okolí ich domov, no naštastie šlo zväčša o pozitívne reakcie.

Na týchto pretekoch bola na Slovensku prvýkrát otestovaná malá novinka, a to malá bodka umiestnená v strede krúžku, ktorý na mape označuje kontrolu. Bodka presne určuje umiestnenie kontroly v teréne pri nejasných situáciach (napríklad roh plota, kde môže byť kontrola „zvonku“ aj „zvnútra“), keby bolo pôvodne nutné pomôcť si opisom umiestnenia kontroly. V malej ankete bola táto novinka hodnotená pozitívne v pomere 53:8.

V hlavnej kategórii mužov (M 19-) vyhral úspešný bývalý slovenský reprezentant (6. na Majstrovstvách sveta na strednej trati v roku 2003 a taktiež 6. na MS na dlhej trati v roku 2008) Marián Dávidík (BBA) s časom 24:24, na druhom mieste sa umiestnil reprezentant Pavol Bukovác (FBA) 24:47 a na treťom mieste Peter Mižúr (FBA) 26:18.

V hlavnej ženskej kategórii (W 19-) vyhrala dorastenecká reprezentantka Terezka Šmelíková (RBA) s časom 23:36, na druhom mieste tiež dorastenecká reprezentantka Terezka Miklušová (RBA) 25:24 a na treťom mieste Lucia Kovalančíková (HBB) z Banskej Bystrice s časom 26:23.

7.3.2016 / Orientačné behy / Autor: Martin Jonas