Tatranský pohár v behu na lyžiach na Štrbskom Plese vytvoril skvelé podmienky pre súťaženie množstvu zahraničných pretekárov

Pre teplé decembrové počasie sa Tatranský pohár v behu na lyžiach konal v náhradnom termíne 14. - 15. januára 2023. Vzhľadom na nevhodné podmienky pre zimné športy v okolitých krajinách sa v Areáli bežeckého lyžovania Snow Štrbské Pleso stretli pretekári z Českej Republiky, Poľska, Ukrajiny, Moldavska, Kanady a Slovenska.
V sobotu bol plánovaný šprint klasickou technikou na 1,4 kilometrovej trati. 65 žien a 76 mužov najskôr zabojovalo o FIS body v kvalifikačnej časti, kde zo žien bola najrýchlejšia Barbora

Klementová z KL Nováky s časom 3:39,40 min. Aj napriek tomu, že Barbora s prehľadom zvíťazila v štvrťfinálových a semifinálových rozbehoch a finálový rozbeh odbehla o viac ako sekundu rýchlejšie ako kvalifikáciu, o celkové víťazstvo v šprinte ju obrala česká pretekárka Ema Kouřilová z klubu FENIX SKI TEAM Jeseník. O víťazstve Emy rozhodla až cieľová kamera, ktorá zároveň potvrdila jej najrýchlejší ženský čas 3:38,17. Tretie miesto obsadila reprezentantka Kanady Anna Jaklová z klubu Lifesky Academy. Dmytro Drahun z Ukrajiny zvíťazil v kvalifikácii mužov a vo všetkých finálových rozbehoch. Najrýchlejšie 1,4 km trať odbehol počas semifinále v čase 3:09,38 min. Druhé miesto obsadil Vladimír Kozlovský z českého FENIX SKI Team a tretí dobehol Piotr Sobiczewski z poľského klubu UKS Rawa Siedlce. Najúspešnejším Slovákom bol Andrej Renda, ktorý dobehol do cieľa štvrtý, no po penalizácii od rozhodcov za kolíziu v cieľovej rovinke celkovo obsadil šieste miesto.

Na nedeľu organizátori spolu s pracovníkmi z bežeckého areálu pripravili 2,5 kilometrový okruh. Vďaka umelému zasnežovaniu, nedávnemu sneženiu a výbornej polohe Štrbského Plesa tak bolo možné pripraviť kvalitnú trať, na ktorej mohli pretekári súťažiť o cenné FIS body. Ženy absolvovali dve kolá voľnou technikou v celkovej dĺžke 5 kilometrov a už podľa medzinárodného rebríčka bola tento víkend favoritkou Andzelika Szyszka z poľského klubu MKS Halicz Ustricky Dolne, ktorá zvíťazila s časom 12:39,0 min. Len 5 sekúnd delilo od víťazstva Barboru Klementovú z KL Nováky (12:44,2 min.) a tretiu priečku obsadila ukrajinská bežkyňa Viktoriia Olekh s časom 12:47,6 min. Vladimír Kozlovský (FENIX SKI TEAM Jeseník) sa na stupeň víťazov postavil aj v nedeľu. Štyri okruhy v celkovej dĺžke 10 kilometrov odbehol vo víťaznom čase 22:29,1 min. Druhý skončil Ondrej Pilar z českého klubu CKS SKI Jilemnice s časom 22:54,1 min. a tretiu priečku na stupni víťazov obsadil Andrej Renda z klubu KBL Jasná Liptovský Mikuláš s časom 23:24,7 min. Celkovo sa pretekov zúčastnilo 69 žien a 76 mužov.

Súčasťou nedeľných pretekov bolo aj prvé kolo pohára Zväzu slovenského lyžovania dorastu a dospelých a okrem hlavných víťazov boli ocenení pretekári v dorasteneckých a juniorských kategóriách.

Počas celého víkendu sa striedalo slnečné počasie s hmlou a vetrom, no okrem pretekárov zimnému tatranskému počasiu odolával aj 52 členný tím dobrovoľných rozhodcov z ŠK Štrba, ktorí boli organizátormi pretekov. V spolupráci s dobrovoľným hasičským zborom, dobrovoľným zborom Tatranskej horskej služby a pracovníkmi Areálu bežeckého lyžovania. Počas celého roka 2023 si Štrba bude viacerými podujatiami pripomínať jubileum 50 rokov od založenia Športových tried pri Základnej škole v Štrbe, ktoré od školského roka 1972/73 nepretržite vychovávajú bežcov na lyžiach. Mnohí absolventi športových tried úspešne reprezentovali Slovensko a Československo na svetových pohároch, majstrovstvách sveta, zimných olympiádach a mnohí doteraz pôsobia aj ako rozhodcovia a organizátori pretekov na Štrbskom Plese.

17.1.2023 / Bleskovky - beh na lyžiach / Autor: ŠK Štrba /  Foto: ŠK Štrba