V štafetách v Kontiolahti si víťazstvá vybojovali Nóri a Švédky, Slovenky skončili trináste

Víťazmi úvodných štafiet sezóny v seriáli Svetového pohára biatlonistov sa stali muži Nórska a ženy Švédska.
BRATISLAVA 2. decembra - Okrem fínskeho Kontiolahti sú štafety na programe aj v rakúskom Hochfilzene, nemeckom Rupholdingu, talianskej Anterselve a švédskom Östersunde. V hre boli aj Slovenky v zložení Paulína Bátovská Fialková, Zuzana Remeňová, Ivona Fialková, Mária Remeňová, ktoré napokon obsadili 13. priečku.

Medzi mužmi štvorica Vetle Sjaastad Christiansen, Sturla Holm Lägreid, Tarjei Bö a Johannes Thingnes Bö zvíťazilo s náskokom 43,9 sekundy pred Nemcami, tretí finišovali s viac ako minútovým mankom Francúzi (+1:05,9 min). Nóri sa od úvodu pohybovali na čele, o ich triumfe na štvrtom úseku rozhodol J. T. Bö v priamom súboji Romanom Reesom, keď na trať vybiehali títo pretekári súčasne. Slovensko nemalo zastúpenie, keďže v Kontiolahti má len dvoch pretekárov a v seriáli SP má právo len na troch reprezentantov.

Medzi ženami malo kvarteto Linn Perssonová, Anna Magnussonová, Hanna Öbergová a Elvira Öbergová kontakt s čelom pretekov a na prvú priečku sa dostalo na treťom úseku. Sestry Öbergové tak zariadili triumf svojho tímu s náskokom 28,1 sekundy pred Nemkami, tretie skončili Nórky so stratou 31,5 sekundy na víťazky.

Slovenskú ženskú štafetu rozbiehala Paulína Bátovská Fialková, ktorá dvakrát dobíjala na prvej streľbe a na odovzdávke bola šiesta. Zuzane Remeňovej však nevyšla streľba, k štyrom dobíjaniam pridala aj jedno trestné kolo a po jej úseku boli Slovenky pätnáste. Ivona Fialková pridala štyri dobíjania, po dve na oboch položkách, a slovenský tím vytiahla na 13. pozíciu. Finišovala Mária Remeňová, ktorá na oboch položkách dobíjala trikrát, do cieľa prišla trinásta s takmer minútovou stratou na dvanáste Poľky a náskokom desiatich sekúnd na štrnáste Kanaďanky. Spolu štartovalo 17 ženských tímov, Rumunky diskvalifikovali a Bulharky na treťom úseku stiahli z trate, pretože ich líderky predstihli o jedno kolo.

V Kontiolahti je v piatok voľný deň, v sobotu muži aj ženy absolvujú rýchlostné preteky a v nedeľu stíhačku.
2.12.2022 / Biatlon / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP