Zlato v šprinte pre Švédku Sundlingovú a Nóra Klaeba, Slovenky neuspeli v kvalifikácii

Najlepšia zo Sloveniek Klementová zaostala za víťazkou kvalifikácie Sundlingovou o 25,84 s.
BRATISLAVA 8. februára - Švédka Jonna Sundlingová a Nór Johannes Hösflot Klaebo sa stali olympijskými víťazmi v šprinte voľnou technikou na ZOH 2022 v Pekingu. Zatiaľ čo 27-ročná Sundlingová získala prvý cenný kov na zimnej olympiáde v kariére, o dva roky mladší Klaebo je už štvornásobný olympijský šampión. Prvé tri zlaté medaily vybojovali pred štyrmi rokmi v Pjongčangu vrátanej tej v šprinte. Vtedy sa však bežalo klasickou technikou.

Suverénna víťazka kvalifikácie, štvrťfinále aj semifinále Sundlingová aj vo finále deklasovala konkurenciu. Od polovice pretekov bojovala už len s časom a nie so súperkami. Pred striebornou krajankou Majou Dahlqvistovou mala v cieli takmer trojsekundový náskok, bronz si vybojovala Američanka Jessie Digginsová. V mužskom finále sa od začiatku ujal taktovky favorit Klaebo, ale väčší náskok si neutvoril. V závere sa na neho mohutne doťahoval taliansky špecialista Federico Pellegrino, ale napokon zaostal o 26 stotín sekundy. Po bronz si dobehol reprezentant Ruského olympijského výboru Alexander Terentev. Za víťazom zaostal o 1,31 s.
Slováci mali v šprinte zastúpenie iba medzi ženami, ale z kvalifikácie do vyraďovacej časti nepostúpila ani jedna z troch Sloveniek. Najlepšia bola Barbora Klementová na 57. mieste, Alene Procházkovej patrila 63. priečka a debutantku na ZOH Kristínu Sivokovú klasifikovali na 72. pozícii. V kvalifikácii šprintu v horskom stredisku Čang-ťia-kchou sa predstavilo 90 pretekárok.

Klementová zaostala za Sundlingovou o 25,84 s. Na posledné postupové 30. miesto Talianky Cateriny Ganzovej jej chýbalo 10,74 s. "V kvalifikácii som zvolila pomalší začiatok a postupne som sa snažila stupňovať tempo. Mohla som asi začať rýchlejšie. Možno by som vytuhla, možno by to bolo dobré. Pocitovo to však bol jeden z mojich najlepších šprintov v sezóne, aj keď výsledkovo to nebolo dobré," komentovala Klementová na webe olympic.sk.

Veteránka Alena Procházková sa na svojej piatej olympiáde rovnako nedočkala postupu do štvrťfinále. Zatiaľ čo pred štyrmi rokmi v Pjongčangu skončila smoliarsky na 31. priečke, aktuálne skončila ešte o takmer dve sekundy za Klementovou v siedmej desiatke výsledkového poradia. "Som smutná, nebol to môj deň. Podmienky na preteky boli dobré, počasie takmer ideálne. Trať bola výborne pripravená, ale môj výkon nebol optimálny,“ priznala Procházková. Maximom 37-ročnej členky LK Slávia UMB Banská Bystrica v individuálnych pretekoch na zimných olympijských hrách zostáva 18. miesto zo šprintu v roku 2010 vo Vancouveri.
8.2.2022 / Beh na lyžiach / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA