Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Polárny cestovateľ, ultrabežkyňa aj fotiaci bajkeri prinesú svoje zážitky divákom festivalu Hory a mesto

Polárny cestovateľ, ultrabežkyňa aj fotiaci bajkeri prinesú svoje zážitky divákom festivalu Hory a mesto
Online ročník festivalu Hory a mesto, ktorý diváci uvidia už od 19. do 23. mája 2021 na platforme KINO DOMA, prinesie aj inšpiratívne prednášky.
V prvej prednáške cestovateľ Martin Navrátil, ktorý navštívil viac ako 175 krajín sveta, zavedie divákov vo štvrtok 20. 5. o 20:00 na najchladnejšie obývané miesto na svete - Ojmiakon (- 71 °C), Čukotku, či na polárne stanice v Antarktíde. „Dobrodružné cestovanie je už neoddeliteľnou súčasťou festivalu. Nosnou témou 21. ročníka Hory a mesto je život v extrémnych podmienkach. Divákom chceme sprostredkovať autentické príbehy miestnych ľudí z odľahlých kútov sveta a dozvieme sa o ich skúsenostiach s globálnym otepľovaním. Prednášku rovnako obohatia Martinove osobné zdieľania zo slovenskej prvoexpedície cez Beringov prieliv,” uvádza zostavovateľka sekcie Soňa Oravcová.

S ultrabežkyňou Júliou Batmendijnovou prebehnete Cestu hrdinov SNP v piatok 21. 5. o 20:00 hod. Júlia v lete 2019 vytvorila rýchlostný rekord na 739 km dlhej trase. Trvalo jej to 11 dní a 18 hodín a svoje jedinečné zážitky z nej pretavila do reportážnej knihy O čom sníva raketový pes? Vo svojej prednáške priblíži, ako ultrabeh zvládla, čo všetko mu predchádzalo, ako sa naň pripravovala a nad čím pri behaní rozmýšľala.
V sobotu 22. 5. o 20:00 h dvaja fotiaci bajkeri Juro a Dáša známy aj ako Mountain Lovers priblížia svoju cestu do hôr, v ktorých nechali svoje srdcia. Od roku 2013 ponúkajú inšpiráciu na blogu www.mtnlovers.sk, a to prostredníctvom príbehov, odohrávajúcich sa „mimo komfortnej zóny", v odľahlých lesoch, na hrebeňoch hôr a v neobjavených lokalitách, kde nič nedostaneme zadarmo.

Na sobotu je pripravená ešte jedna prednáška, bude v Amfiteátri v Rači od 20:30 a jej hlavný aktér Juraj Koreň priblíži divákom svoje hobby, ktoré sa stalo životným štýlom - paragliding, horolezectvo, ich spojenie a cestovanie. ,,Juraj sa špecializuje na disciplínu hike&fly, v ktorej absolvoval množstvo pretekov zväčša v Európe (X-pyr, X-Alps) a v Afrike (X-berg). K jeho expedičným počinom patria bivakové sólo prelety Alpami, Kaukazom, Himalájami či Karpatmi či sibírskym Altajom. Aj o tom bude jeho prednáška Letom, svetom bivakom,” doplnila programová riaditeľka festivalu Zuzana Greksáková.

Prednášky budú vysielané naživo z priestorov Kina Lumière v Bratislave, predpredaj vstupeniek a permanentiek je už spustený. Okrem prednášok sa pripravujú s ďalšími hosťami festivalu rôzne diskusie, sprievodné podujatia, fotosúťaž či lezecké preteky.

10.5.2021 / Články / Autor: KJ /  Foto: Na foto je Júlia Batmendijnová / Horyamesto.sk