Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

VIDEO: Taká malá Rely Dakar. Ale po vlastných

VIDEO: Taká malá Rely Dakar. Ale po vlastných
Sužuje ich ostré slnko, do očí bičujú zrnká piesku a na nohách bolia krvavé otlaky. A ešte si za to aj zaplatia.
Marathon Des Sables čiže Piesočný maratón sú extrémne náročné bežecké preteky v marockej časti Sahary. Za sedem dní absolvujú odvážlivci šesť etáp, dovedna 245 kilometrov. Všetko potrebné vybavenie si nesú účastníci so sebou na chrbáte v batohu. Organizátori im poskytnú vodu a na konci každej etapy stany na prenocovanie. Na štart prvého ročníka v roku 1986 sa postavilo 23 bežcov, medzi nimi aj zakladateľ podujatia, Francúz Patrick Bauer. Tento mladý fotograf sa v roku 1984 rozhodol prežiť dobrodružstvo na púšti a tak sa vydal naprieč alžírskou Saharou a prešiel od severu na juh, dovedna 350 kilometrov. Táto skúsenosť ho inšpirovala k tomu, aby sa o svoje zážitky i strasti podelil s kamarátmi.  V nedeľu 10. apríla 2016 odštartovalo vyše 1200 pretekárov. Najväčšou legendou podujatia je Maročan Lahcen Ahansal, desaťnásobný víťaz. Jeho brat Mohammad vyhral štyrikrát. Väčšina účastníkov sa však nevydá do Maroka s úmyslom finišovať na popredných priečkach.

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.youtube.com/embed/Ea9wQihseEQ

Piesok ako brúsny papier 

Pred jedenástimi rokmi absolvovali peklo saharskej vyhne aj dvaja kamaráti z Čiech Petr Šoukal a Roman Hvězda. K rozhodnutiu vyskúšať nástrahy pretekov dospeli po výstupe na Gerlachovský štít. ,,O maratóne mi rozprával kolega z práce, bývalý anglický vojak. Tak som Romana presvedčil, aby sme sa na to dali," vysvetlil Šoukal. Obaja sa pustili do príprav, začali pravidelne behávať. Potom stačilo zaplatiť štartovné tritisícdvesto eur a vybrať sa do Maroka. ,,Ešte pred štartom sme čelili takej silnej pieskovej búrke, že nám roztrhala stan," zaspomínal si Šoukal. ,,V batohu som mal jedlo na šesť dní, najmä energetické tyčinky a stravu v prášku. Ďalej spacák, oblečenie, lieky, sérum proti hadiemu jedu, svetlicu a píšťalku, keby som sa stratil. Trať však bola dobre značená. Väčšinou sa dalo orientovať podľa stôp pretekárov predomnou, občas pomohol kompas. Prídel vody bol limitovaný. Kto si vzal viac, dostal trestné minúty. Ja som si však úplne vystačil. Každých desať kilometrov sme si mohli vymeniť vodu vo fľašiach za čerstvú." Petra Šoukala zastihla kríza na tretí a štvrtý deň. ,,Úplne som si zničil nohy. Najhorší bol piesok v topánkach, ktorý fungoval ako brúsny papier. Proti tomu nebolo pomoci." Aj telo Romana Hvězdu dostalo zabrať. Svoje útrapy opísal v denníku: ,,Asi päť kilometrov pred cieľom sa mi pustila z nosa krv. Bolo jasné, že nápor štrnástich hodín sa musí niekde prejaviť, ale strácať krv pri totálnej únave organizmu nie je sranda. Nos som si upchal všetkým, čo som našiel vo vrecku, čo mi výrazne skomplikovalo dýchanie. Vravel som si: Akú môže mať krv energetickú hodnotu?“.

Pil vlastný moč a prežil 

História pretekov eviduje zatiaľ jedinú obeť. Francúz Bernard Jule zomrel na infarkt. Pár hodín predtým dobehol v dobrej nálade do cieľa 70-kilometrovej etapy. Ráno ho objavili mŕtveho v stane. Výnimočný je príbeh talianskeho olympijského víťaza v modernom päťboji Maura Prosperiho. V roku 1994 figuroval priebežne na siedmej priečke, keď ho v púšti zastihla silná piesková búrka. Omotal si okolo tváre uterák a našiel útočisko v kríkoch. Keď búrka ustala, policajt zo Sicílie zistil, že sa stratil. Vo fľaši mu zostalo už len pár hltov vody. Po troch dňoch putovania púšťou, keď už začal blúzniť od smädu, chytil dvoch malých netopierov a vypil ich krv. Ďalšie dni pil vlastný moč. Presvedčený o tom, že sa nachádza v beznádejnej situácii, napísal kúskom uhlíka manželke list na rozlúčku a pokúsil sa podrezať si žily. Krv však bola príliš hustá. Napokon ho objavili kočovní Tuarégovia, ktorí ho dopravili do najbližšej dediny. Prosperi strávil v púšti deväť dní, schudol trinásť kilogramov. Napriek otrasnému zážitku sa na Marathon Des Sables ešte dvakrát vrátil a preteky dokončil. Odmenou mu bol dobrý pocit a medaila. Pálivé slnečné lúče, nekonečné pieskové duny, hady a dotieravý hmyz. Ako na Rely Dakar. Akurát, že toto púštne dobrodružstvo musíte zvládnuť po vlastných.
14.4.2016 / Cestné behy / Autor: brano raskovic /  Foto: marathondessables.com