Kenská reprezentantka v rámci projektu Prague 21.1 km - Ready for the Restart zabehla na polmaratónskej trati čas 1:05:34 hod. a pripísala si nový svetový rekord v čisto ženskom preteku. Mužský pretek ovládol Kibiwott Kándie, jeho čas 58:38 min je piatym najlepším časom histórie.
Presne po troch rokoch padol opäť svetový rekord na preteku pod hlavičkou RunCzech. Tentoraz sa o neho postarala Peres Jepchirchirová, ktorá na 1,3 kilometra dlhom okruhu na pražskej Letnej absolútne dominovala. ,,Som strašne spokojná a hrdá. Síce som si chvíľu myslela, že by som mohla bežať na hranici 65 minút, ale aj tak som s novým rekordom naozaj spokojná," neskrývala Jepchirchirová emócie.

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:

Praha v sobotu ráno (štart ženského behu bol o 6:20 hod) videla naozaj špičkové predstavenie. Kým obvykle vytrvalkyne behajú s mužskými vodičmi, teraz sa museli spoľahnúť samy na seba. ,,Bežať sama je naozaj náročné, ale to, že som to zvládla, je o to cennejšie," povedala staronová rekordérka. Jej výkon ocenil aj predseda Českého atletického zväzu Libor Varhaník. ,,Úžasné, som veľmi rád, že sa taký výkon podaril v Českej republike. Peres bežala sama, tým je jej výkon naozaj unikátny, " povedal.
Peres Jepchirchirová dobre vie, ako chutí svetový rekord. V roku 2017 bola najrýchlejšou polmaratónkyňou všetkých čias, keď v Rás al-Chajmá zabehla v preteku s mužskými vodičmi čas 1:05:06. Skratka WR jej však pri mene vydržala len sedem týždňov, dnes je siedmou najrýchlejšou ženou histórie. Jej dnešný čas 1:05:34 je o 37 sekúnd lepší, ako predošlé maximum Netsanet Gudetyovej (1:06:11 z Valencie 2018). V Prahe sa prekvapenie zrodilo aj na ďalších priečkach: pre striebro si po fantastickom výkone dobehla vodička Brenda Jepleting (1:07:07). ,,Mala som bežať až na desiaty kilometer, ale Peres potrebovala ísť svoje tempo. Ja som mala našťastie dosť síl, aby som dobehla druhá, " radovala sa vodička. Na treťom mieste s rukami nad hlavou finišovala Dorcas Kimeliová (1:07:14). ,,Môj tréning nebol ideálny a začiatok pretekov bol skutočne rýchly, o to som radšej, ako som zvládla záver," uviedla.

Mužský pretek vyhral v osobnom rekorde Kibiwott Kándie. Ako jediný vytrvalec už tento rok bežal pod 59 minút (vo februári v Rás al-Chajmá bežal 58:59) a teraz v Prahe svoj výkon ešte vylepšil na 58:38! Prague 21.1 km – Ready for the Restart

Ženy 1. Peres Jepchirchir (1:05:34 hod) / KEN, 2. Brenda Jepleting (1:07:07) / KEN, 3. Dorcas Kimeli (1:07:14) / KEN Muži 1. Kibiwott Kandie (58:38 min) / KEN, 2. Philemon Kiplimo (59:56) / KEN, 3. Benson Kipruto (1:00:06) / KEN

5.9.2020 / Cestné behy / Autor: br /  Foto: runczech