Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

VIDEO: Organizátori diskvalifikovali prvú štvoricu vytrvalcov na minulotýždňovom polmaratóne v Pekingu

VIDEO: Organizátori diskvalifikovali prvú štvoricu vytrvalcov na minulotýždňovom polmaratóne v Pekingu
BANGKOK 19. apríla - Organizátori minulotýždňového polmaratónu v čínskom Pekingu diskvalifikovali vytrvalcov, ktorí obsadili prvé štyri priečky.
Po vyšetrovaní totiž zistili, že traja Afričania tesne pred cieľom úmyselne spomalili a nechali ako prvého prebehnúť cieľom elitného domáceho bežca. Keňania Willy Mnangat, Robert Keter, Etiópčan Dejene Hailu aj domáci Che Ťie musia vrátiť medaily aj finančné odmeny za umiestnenie. 

Na čele pretekov boli Afričania, ktorí však tesne pred cieľom zjavne spomalili a posunkami upozornili domáceho vytrvalca, aby sa zaradil pred nich. Video zo škandalózneho záveru veľmi rýchlo obletelo svet. Che Ťie preťal cieľ v čase 1:03:44 h, trio Afričanov o sekundu neskôr.

 
Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.youtube.com/embed/O4QuO7szms8?si=NaVcw2DPDFZ3SGX5

Organizátori hneď pustili vyšetrovanie, podľa ktorého štyroch Afričanov najali sponzori na pozíciu tempárov, no vedenie podujatia na to vôbec neupozornili. Jeden z afrických bežcov preteky nedokončil. "Hlboko sa ospravedlňujeme celému svetu a spoločnosti, že sme včas neodhalili a nenapravili chyby, ktoré sa vyskytli," uvádza sa v stanovisku komisie, ktoré celý prípad riešila. Veľmi rýchlo prišlo aj k trestu, spomenuté podujatie už viac nebude organizovať spoločnosť Sports Management company. 

Jeden z afrických vytrvalcov, Keňan Willy Mnangat, pre BBC Sport Africa potvrdil, že domáceho Číňana nechali vyhrať, pretože na preteky si ich najali ako tempárov a nie na to, aby bojovali o víťazstvo. "Nebol som tam na to, aby som súťažil. Mojou prácou bolo udávať tempo a pomôcť chlapíkovi k víťazstvu. Bohužiaľ, hlavný cieľ sa nepodarilo splniť. Bolo ním pokorenie národného rekordu," povedal Mnangat.
19.4.2024 / Cestné behy / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Bigstock