Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

VIDEO: O slovenský športový klenot, Národný beh Devín – Bratislava je veľký záujem, prihlásených je už vyše 4-tisíc bežcov

VIDEO: O slovenský športový klenot, Národný beh Devín – Bratislava je veľký záujem, prihlásených je už vyše 4-tisíc bežcov
Už viac ako 4000 bežcov je prihlásených na najstaršieho slovenské bežecké podujatie, legendárny Národný beh Devín Bratislava, ktoré sa uskutoční v nedeľu 14. apríla o 10.00 h pod záštitou ministra cestovného ruchu a športu Dušana Keketiho a primátora Bratislavy Matúša Valla. Bežci, rekreační i výkonnostní, vybehnú spod devínskeho brala na bezmála 12-kilometrovú trať s cieľom v centre slovenskej metropoly už 76.raz!
„Tešíme sa, že aj vďaka spolupráci s generálnym partnerom podujatia, TIPOS, a. s., Slovenským atletickým zväzom a Slovenským olympijským a športovým výborom sa nám darí udržať tradíciu tohto ikonického behu pri živote,“ zdôraznil na utorkovej tlačovej konferencii Ladislav Križan riaditeľ TIPOS Národného behu Devín – Bratislava a zároveň aj šéf Správy telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislava (STaRZ), ktorá je hlavný organizátor pretekov: „Toto podujatie má z pohľadu našej histórie hlbší význam, nejde len o obyčajný beh.“

Kultový Národný beh Devín – Bratislava sa prvý raz uskutočnil 24. apríla 1921. „Sme radi, že môžeme byť generálny partner tohto podujatia, ktoré je najstaršie na Slovensku, ba dokonca je o tri roky staršie ako chýrny Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, ktorí je najstarší v celej Európe,“ pripomenul historické fakty člen predstavenstva a výkonný riaditeľ právnej a vnútornej správy TIPOS, a. s., Richard Messinger.
„V mene spoločnosti TIPOS ako najväčšieho podporovateľa športu na Slovensku sa úprimne tešíme z toho, že sa toto podujatie organizuje, a že aj naša spoločnosť môže byť pri tom. TIPOS každoročne podporuje nielen vrcholových športovcov a kluby, ale snažíme sa pomáhať aj rôznym projektom, ktoré podporujú rozvoj športu ako voľnočasovej aktivity,“ dodal ešte Richard Messinger. „TIPOS Národný beh Devín – Bratislava vnímame ako jeden z klenotov našej modernej histórie, ktorý je už bezpochyby súčasťou atmosféry hlavného mesta, dôkazom čoho je aj množstvo fanúšikov popri trati. Aj v radoch našich zamestnancov máme nadšencov tohto bežeckého podujatia, ktorí sa v nedeľu postavia na štart, niektorí dokonca už niekoľkýkrát. Šport nás učí vytrvalosti, disciplíne, odvahe, no zároveň má prinášať radosť a potešenie. V športe môže vyhrať len jeden, no radosť dokáže priniesť všetkým – či už športovcom alebo divákom. Tak nech radosť zo športu víťazí!“

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.ta3.com/embed/20240409-hw-695c45c4-a9b1-41bc-a318-bf4e608419d3
 
Práve 24. apríl 1924, deň premiérového behu z Devína do Bratislavy, zaradil SAZ medzi sedem pamätných dní slovenskej atletiky. „Som hrdý, že sme už štvrtýkrát za sebou spoluorganizátori Národného behu Devín – Bratislava, ktorý považujem za klenot slovenského športu. Teší ma, že počty štartujúcich sa už vrátili k predpandemickému stavu a o podujatie je znova veľký záujem,“ skonštatoval prezident SAZ Peter Korčok.

Na hlavný beh je aktuálne prihlásených 3860 bežcov, na tzv. malý Devín 254, čo je v súčte už viac ako lanských 3873 účastníkov. Nechýbajú medzi nimi ani dvaja najlepší slovenskí bežci v histórii Miroslav Vanko a Róbert Štefko, ktorí budú ambasádormi 76. ročníka a obaja absolvujú hlavné preteky. Martinský rodák Vanko triumfoval na podujatí šesťkrát (1994, 2002, 2004, 2005, 2007, 2008), košický rodák Štefko, ktorý momentálne žije v Černoliciach pri Prahe, zvíťazil v roku 1997.

Okrem stoviek rekreačných bežcov sa na 76. ročníku TIPOS Národného behu Devín – Bratislava predstavia aj súčasní špičkoví slovenskí vytrvalci. V elitnej skupine bežcov sa na štart postavia napríklad dvojičky Michal a Peter Kováčovci, viacnásobní majstri SR v bežeckých disciplínach od 800 m až po kros, aj ich talentovaný kolega z tréningovej skupiny kouča Štefana Mereša, ešte len 18-ročný slovenský rekordér v cestnom behu na 10 km Filip Jančík. V štartovke figuruje halový exmajster SR na 800 m Alexander Jablokov či bývalý šampión SR na 10 000 m Radovan Tomeček. Uvidíme tiež, koľko síl zostalo medailistom zo slovenského polmaratónskeho šampionátu na ČSOB BAM – už dvojnásobnému majstrovi Martinovi Rusinovi a vicemajstrovi Matúšovi Hujsovi. Na vlaňajšie víťazstvo Keňana Alberta Tonuia (v traťovom rekorde 32:48 min) sa pokúsi nadviazať ďalší jeho krajan z maďarského Benedek Team-u Kennedy Kipkemoi Rono, ktorý pred rokom finišoval na „Devíne“ druhý.
Z elitných žien sú prihlásené víťazka z roku 2022 Silvia Valová, vlani siedma na D – B a majsterka SR v behu na 50 km Monika Kubáková, celková víťazka Bežeckého pohára SAZ 2020 Radka Roháčová či Zuzana Durcová, účastníčka ME v krose a ME do 23 rokov. Zranenie vyradilo obhajkyňu prvenstva Žofiu Naňovú, ktorá vlani senzačne zdolala o 9 sekúnd Keňanku Philice Kipkemoiovú. Tentoraz bude v úlohe hlavnej favoritky jej krajanka Kipkerio Philice-Cheboriotová, ktorá však má v nohách víťazný nedeľný polmaratón na ČSOB BAM.
Pri príprave TIPOS Národného behu Devín – Bratislava spolupracuje so STaRZ štvrtý rok aj SOŠV. Tentoraz sa v rámci „Devína“ uskutoční pod jeho taktovkou štafeta s olympijským ohňom pri príležitosti 100 dní do začiatku OH 2024 v Paríži. „S pochodňou, ktorú potom odovzdajú v cieli zástupcom olympijských klubov z celého Slovenska, pobežia dvaja zlatí olympijskí medailisti – vodná slalomárka Elena Kaliská a chodec Matej Tóth,“ informoval výkonný riaditeľ SOŠV Gábor Asványi. 

„Pobeží sa na klasickej trati, akurát zázemie pretekov sme presunuli z nábrežia na Hviezdoslavovo námestie, kde bude hlavné pódium i stánky našich partnerov,“ uviedol Jozef Pukalovič. „Výdaj štartových čísiel je naplánovaný na piatok a sobotu od 12.00 do 19.00 na plavárni na Pasienkoch v Bratislave, vo výnimočných prípadoch aj v deň štartu na Vajanského nábreží, odkiaľ pôjdu od 7.45 do 9.00 h aj špeciálne autobusy na štart na Devíne. Ďalšie pristavíme na hlavnej železničnej stanici a pri Sandbergu v Devínskej Novej Vsi. Dovedna budeme mať k dispozícii vyše 40 autobusov, ktoré budú slúžiť aj na odkladanie vecí a privezú ich bežcom do cieľa. Žiadame bežcov, aby sa nespoliehali na to, že pôjdu posledným spojom o deviatej, radšej nech sa odvezú skôr. Nedeľný štart sa uskutoční v štyroch vlnách, v prvej o 10.00 h pobežia elitní vytrvalci plus ďalší zaradení do prvej vlny, ďalšie tri budú nasledovať o 10.04, 10.08 a 10.12.“

Národný beh Devín – Bratislava patrí medzi ikonické slovenské športové podujatia, o ktoré je vždy veľký záujem. Organizátori zo STaRZ sa rok čo rok snažia o to, aby účasť na ňom bola pre všetkých nezabudnuteľný zážitok.

„Budem nesmierne rád, keď po pretekoch budeme môcť povedať, že vďaka spolupráci so SAZ, SOŠV, s generálnym partnerom TIPOS, a. s., sme spoločne pripravili pekné podujatie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou histórie našej krajiny,“ dodal ešte šéf 76. ročníka TIPOS Národného behu Devín – Bratislava Ladislav Križan.

Nebyť rôznych prerušení v dôsledku II. svetovej vojny a prísne strážených hraníc v 50. a 60. rokoch minulého storočia v ére komunizmu, vytrvalci by Národný beh Devín – Bratislava absolvovali už 104. raz! Absolútnou rekordérkou v počte víťazstiev je Alena Siptáková-Močáriová, ktorá dovedna triumfovala 7-krát (1986, 1989, 1993, 1995, 1996, 1997, 2001). Z mužov zvíťazil 6-krát Miroslav Vanko (1994, 2002, 2004, 2005, 2007, 2008).

Rekordnú účasť na Národnom behu Devín – Bratislava zaznamenali v roku 2017 v jubilejnom 70. ročníku: na štart sa postavilo 6696 bežcov, pričom až 6020 s úmyslom popasovať sa s klasickou traťou – len piati z nich nedobehli do cieľa.
9.4.2024 / Cestné behy / Autor: gb /  Foto: Ján Luky / Video: TA3