Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

V španielskej Valencii polmaratónsky svetový rekord Etiópčanky Gideyovej

V španielskej Valencii polmaratónsky svetový rekord Etiópčanky Gideyovej
Dvadsaťtriročná Gideyová v polmaratóne ukrojila z aprílového svetového rekordu Keňanky Ruth Chepngetichovej celých 70 sekúnd a stala sa prvou ženou, ktorá na tejto vzdialenosti pokorila 64 aj 63-minútovú hranicu, pričom to dokázala vo svojej polmaratónskej premiére.
BRATISLAVA 24. októbra - Nedeľňajší polmaratón v španielskej Valencii priniesol nový svetový rekord v ženskej kategórii na tejto vytrvaleckej vzdialenosti. Výkonom 1:02:52 h sa o tom postarala Etiópčanka Letesenbet Gideyová, ktorá v rovnakej lokalite pred rokom pokorila svetové maximum na 5000 m. Je tiež držiteľkou svetového rekordu na 10000 m (29:01,03 min). Gideyovej polmaratónsky rekord ešte podlieha klasickému schvaľovaciemu procesu Svetovej atletiky (WA).
Dvadsaťtriročná Gideyová v polmaratóne ukrojila z aprílového svetového rekordu Keňanky Ruth Chepngetichovej (1:04:02 h) celých 70 sekúnd. Stala sa prvou ženou, ktorá na tejto vzdialenosti pokorila 64 aj 63-minútovú hranicu, pričom to dokázala vo svojej polmaratónskej premiére. Informuje o tom oficiálny web WA. 

"Vedela som, že mám na to, aby som dosiahla podobný čas, keďže moje tréningy vo veľkej nadmorskej výške v Addis Abeba prebiehali veľmi dobre. V budúcnosti by som sa chcela predstaviť aj v maratóne, no ešte neviem, či to príde ešte pred OH 2024 v Paríi alebo až po nich," zhodnotila podľa webu WA Gideyová, ktorá na OH 2020 v Tokiu získala bronz na 10 000 m a na rovnakej trati má aj striebro z MS 2019 v Dauhe. Pod hranicou doterajšieho rekordu bežala v nedeľu aj Gideyovej krajanka Yalemzerf Yehualawová, ktorá finišovala druhá časom 1:03:51 h. Tretia skončila Keňanka Sheila Chepkiruiová (1:04:53 h). 

Valencia sa síce v pretekoch mužov nedočkala svetového maxima, napriek tomu až sedem pretekárov pokorilo čas 59 minút. Prvá pätica v cieli boli Keňania - zvíťazil Abel Kipchumba časom 58:07 min pred Rhonex Kiprutom (58:09), tretí skončil Daniel Mateiko (58:26), ktorý je tréningovým partnerom hviezdneho Eliuda Kipchogeho. Kipchumbov víťazný čas je šiesty v historických tabuľkách.

24.10.2021 / Cestné behy / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: NN Running Team