Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Registrácia na MMM 2024 sa blíži k rekordným číslam z vlaňajška

Registrácia na MMM 2024 sa blíži k rekordným číslam z vlaňajška
Sté narodeniny MMM si pripomenieme už o päť mesiacov, 6. októbra 2024.
Len čo sa skončilo bilancovanie vlaňajšieho jubilejného 100. ročníka MMM, museli jeho organizátori prepnúť myseľ na ďalší dôležitý medzník, na sté narodeniny maratónu, ktoré si pripomenieme už o päť mesiacov, 6. októbra 2024. Stránky maratónskych kalendárov sa otáčajú skutočne rýchlo, a tak sa vlna prihlasovania veľmi svižne rozbehla už v závere roka 2023. Dnes sa počet registrácií na nedeľňajší program šplhá už k číslu 12 000 a ak pripočítame i sobotňajší U. S. Steel Family Run, kde je limit nastavený na účasť 4000 malých i veľkých bežcov, vidíme, že do zastavenia registrácie na vlaňajšom počte 17 000 účastníkov veľa miest neostáva.

Na linke Košice - Paríž 

Jednou z vrcholných udalostí svetového diania v roku 2024 bude nesporne i olympiáda v Paríži. A práve s týmto mestom boli Košice spájané i pred 100 rokmi. 
Písal sa 13. júl 1924, keď na štadióne Colombes v Paríži vítali v cieli nadšení diváci víťaza olympijského maratónu, fínskeho bežca Oskara Stenroosa. Potleskom nešetril ani Košičan Vojtech Braun Bukovský, ktorý docestoval na hry VIII. olympiády ako športový nadšenec, organizátor i novinár píšuci pre denník Kassai Napló. Súťaže v Paríži ho očarili, no najviac snáď samotný maratón, a tak sa po svojom návrate domov stretol 19. augusta na schôdzi s členmi okrskového výboru Československej amatérskej atletickej únie. Podelil sa so zážitkami z olympiády a svoje vystúpenie zakončil návrhom usporiadať samotný maratónsky beh aj v Košiciach. 

Po troch mesiacoch príprav sa to ľuďom okolo vizionára Bukovského aj podarilo a 28. októbra 1924 sa 8 odvážnych bežcov vydalo na trať z Turne do Košíc. No a po 100 rokoch sa olympijský oheň znova rozhorí v meste nad Seinou. I preto chcú Košičania priamo na tvári miesta celému sveta pripomenúť, že ich maratón, inšpirovaný pred 100 rokmi olympijskými ideálmi, písal v Košiciach počas celého storočia svoje úspešné kapitoly.

„Chceme sa vrátiť na miesta, kde vzbĺkla myšlienka organizovať maratón v našom meste. Verím, že táto misia a prezentácia, organizovaná v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom a mestom Košice, pomôže odovzdať naše odkazy a posolstvá čo najväčšiemu publiku i pozvaným hosťom, s ktorými sa chceme stretnúť v predvečer štartu olympijského maratónu. Ten môže byť v mnohom inšpiratívny i tentokrát. Napríklad aj tým, že vôbec po prvýkrát sa na olympiáde v stopách reprezentantov jednotlivých krajín vydajú aj hobby bežci. Ich počet bude symbolický. Má ich byť 20 024. Medzi nimi dozaista i viacerí zo Slovenska," opísal snaženie, ktoré by malo vyvrcholiť 9. augusta riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru Branislav Koniar.
Vlaňajšie unikátne čísla 

Kým sa všetky plánované aktivity stanú skutočnosťou, nazrime ešte raz do sumárnych čísel roku 2023. Medzi nimi dominovali tie o celkovo 17 456 registrovaných bežcoch, prihlásených do všetkých disciplín MMM. A potešil aj rekord v tej kráľovskej. Do cieľa samotného maratónu napokon dobehlo viac ako 4 100 bežcov, a to je z historického pohľadu temer dva a pol násobne viac než v Košiciach kedykoľvek predtým. No tí by v takom počte do Košíc opakovane určite nechodili, pokiaľ by ich nepriťahovala úžasná atmosféra v uliciach mesta. I tu boli v roku 2023 zástupy divákov dozaista rekordné a podľa kvalifikovaných odhadov ich bolo popri trati viac než 80 000. 

Všetci, ktorí to mali do metropoly východu predsa len ďaleko zasadli k televíznym prijímačom. Tentokrát ich bolo temer 300 000, a to nielen na Slovensku ale tiež v Čechách, kde mohli diváci sledovať prenos z maratónu, ktorí patrí v mnohých ohľadoch do spoločnej československej histórie. No a vďaka webu a streamom sa košický maratón dostal i do desiatok ďalších krajín. Až 61 ich pritom malo zastúpenia priamo na štarte, pričom rekord si z tohto hľadiska vďaka 583 bežcom z Košíc odnieslo susedné Poľsko.

A to malo na trati i skutočnú megahviezdu. Štvornásobný olympijský víťaz v chôdzi Robert Korzeniowski si trať vyskúšal v štafete so svojimi priateľmi, zlatými olympionikmi. „Bol som na všetkých veľkých svetových maratónoch no tento je jedným z najkrajších. Obdivujem ľudí okolo trate za ich vytrvalé povzbudzovanie. Vidno, že celé mesto maratónom skutočne žije,“ povedal v cieli Korzeniowski.

Vysoko v rebríčkoch 

Na konci roka 2023 vydala potom svetová atletika svoje koncoročné rankingy a aj vďaka skvelým výkonom bežcov, medzi ktorými dominoval nový traťový rekord Philemona Rona 2:06:55, sa MMM ocitol na 13. mieste európskeho a 21. mieste svetového poradia. K tomuto postaveniu možno dodať, že v prvej dvadsiatke svetových maratónov sa objavujú temer výlučne tie, ktoré sú organizované v najväčších svetových metropolách. Tieto mestá, s ktorými sa aj Košice dokážu úspešne porovnávať, majú v priemere viac ako 2 milióny obyvateľov a to samo hovorí o podmienkach z pohľadu celkového ekonomického a ľudského potenciálu či potrebnej infraštruktúry.
7.5.2024 / Cestné behy / Autor: bk /  Foto: Tomáš Mačej