Pre víťazov druhej Zimnej desiatky 2012/2013 nebol rozhodujúci čas v cieli, ale predovšetkým zdravie

Ako sa bežalo?“ kolegiálnou otázkou vítala slovenská olympionička z Londýna 2012 Katarína Berešová v cieli druhej bratislavskej Zimnej desiatky najrýchlejšieho spomedzi mužov - 30-ročného Martinčana Milana Fedáka.

Jeho tvár už na prvý pohľad prezrádzala, že bežať desať kilometrov v päťstupňovom mraze a pri tom balansovať po ľadových jazykoch nebolo v poslednú januárovú sobotu práve najideálnejšou oslavou zdravého pohybu na čerstvom vzduchu.

Toto nebol beh, v ktorom bol rozhodujúcim výsledný čas, to bol pohyb po snehu a ľade, pri ktorom najdôležitejšie bolo zdravie,“ otvorene priznal odchovanec martinskej atletiky.

Viac ako na čas som sa zameral na moju bezpečnosť. Aj keď som dosiahol čas pod 35 minút, na mnohých úsekoch trate som bežal dosť opatrne. Najmä po promenáde okolo Eurovey a tiež po Moste Lafranconi. Tam sa najviac šmýkalo. A ťažké podmienky na beh boli aj na petržalskej strane Dunaja,“ pokračoval najrýchlejší v cieli druhej Zimnej desiatky 2012/2013.

Ako niekdajší atlét Slávie STU Bratislava ďalej povedal, behanie v zime vôbec nemá rád, ale po Vianociach mu dobré preteky a najmä kvalitná konfrontácia so súpermi už chýbala. „Vďaka pevnej vôli som sa odhodlal na tieto preteky, lebo oddychu a vianočného ničnerobenia už stačilo. Som rád, že som prekonal averziu k behaniu v zime - a že som prišiel na túto Zimnú desiatku. Víťazstvo, s ktorým som vôbec nepočítal, ma potešilo,“ dodal s plachým úsmevom Milan Fedák, ktorý druhú Zimnú desiatku vyhral časom 34:56 min pred špecialistom na orientačný beh Pavol Bukovácom reprezentujúcim portál behame.sk (+48 s) a víťazom decembrovej prvej Zimnej desiatky Milanom Švecom (+ 50 s).

Je pozoruhodné, že tridsaťročný Milan Fedák zabehol 10,3-kilometrovú trať aj v mrazivom počasí a na ťažkom teréne o 38 sekúnd rýchlejšie ako Milan Švec pri svojom decembrovom triumfe. Kuriozitou výsledkovej listiny v mužskej kategórii je tieť fakt, že Pavol Bukovác bol druhý v oboch doterajších Zimných desiatkach.

Úradujúca majsterka v behu do vrchu behanie v zime a v snehu miluje

V súťaži žien bola prvá v cieli pri sklade č. 7 v areáli obchodného centra Eurovea na dunajskom nábreží Katarína Drahovská v drese behame.sk. Skúsená bežkyňa, ktorá sa minulý rok tešila z dvoch majstrovských titulov na republikovom šampionáte v behu do vrchu ,vyše 10-kilometrovú trať na okruhu v centre hlavného mesta Slovenska zvládla za 41:42 min. Druhá skončila so stratou 11 sekúnd Bratislavčanka Jana Menkynová, tretia v absolútnom poradí bola Renáta Klčová z Piešťan (+24 s), ktorý vyhrala veteránsku kategóriu od 40 do 49 rokov.

Behanie v zime a v snehu doslova milujem. Pre mňa je to veľká romantika, ktorú mám rada,“ povedala v cieli členka rodinného atletického klubu z Piešťan, ktorá na Zimnej desiatke bežala vo farbách bežeckého portálu behame.sk. Dosiahnutý čas pre ňu nebol rozhodujúci, lebo ju v cieli tešilo najmä to, že v sobotu v Bratislave prekonala samu seba.

Veľmi dlho som sa rozhodovala, či do Bratislavy na tieto preteky mám vôbec ísť. Uplynulý týždeň sme celá rodina bojovali s chrípkou. Preto moja účasť na Zimnej desiatke dosť dlho visela na vlásku,“ priznala 37-ročná bežkyňa, ktorá svoj debut v 2. kole 2. ročníka Zimnej desiatky premenila v prekvapujúci triumf.

Myslela som si, že dievčatá budú rýchlejšie, že ma viac potrápia. Ale nakoniec môj výkon stačil na prvé miesto. Nepočítala som s tým, lebo dozvuky chrípky som pri behu ešte trochu cítila. Bežkyne za mnou sa však viac sústredili na svoju bezpečnosť, lebo na mnohých miestach sa to veľmi šmýkalo. Najmä na petržalskej strane Dunaja. Tam som aj ja trochu spomalila,“ pokračovala atlétka, ktorá sa rekreačnému behaniu venuje 15 rokov, ale na oficiálne súťaže chodí iba tri – štyri roky.

Keďže ja sa zameriavam predovšetkým na beh do kopca, členitý terén pri týchto pretekoch mi chýbal. Podľa mňa organizátori prichystali veľmi rovinatú trať. Trochu náročnejší terén by týmto pretekom určite prospel. Som však rada, že som tu bola. Boli to pekné preteky, aj keď podmienky na trati boli dosť náročné,“ zdôraznila Katarína Drahovská.

Po pretekoch bol spokojný aj ich riaditeľ Jozef Pukalovič

Som veľmi spokojný s priebehom dnešných pretekov najmä preto, že vzhľadom na pravé zimné počasie a náročné bežecké podmienky všetci bežci bez väčších problémov šťastne dobehli do cieľa. Na trati sa nám nikto nezranil, hoci ten podklad bol niekde až ľadový. Všetci si dávali pozor a bežali nie pre rekordné časy, ale predovšetkým pre potešenie z behu a pohybu,“ konštatoval tesne pred dekorovaním troch najrýchlejších žien a mužov Jozef Pukalovič, ktorý vydarenému sobotňajšiemu podujatiu šéfoval.

Prvého muža organizačného štábu tradičného prípravného podujatia na marcový ČSOB Bratislava Marathon potešilo, že popasovať sa s náročnými podmienkami typického zimného behu po oboch brehoch Dunaja sa pôvodne podujalo až 342 bežcov.

Aj keď v cieli sme napokon klasifikovali 270 účastníkov, s odozvou medzi milovníkmi behu sme spokojní. Toto číslo je predsa jasným dôkazom, že mnohí ľudia na jarné behy a na náš mestský maratón systematicky trénujú aj počas zimy. Nakoniec, práve pre túto širokú rodinu bežcov tieto Zimné desiatky robíme,“ konštatoval Jozef Pukalovič a pokračoval: „Viem, že niektorí prihlásení sa možno zľakli podmienok, v ktorých sa druhá Zimná desiatka bežala, ale tí, ktorí dnes prišli na štart - a ktorí aj dobehli do cieľa - nás veľmi potešili. Sme radi, že sme bez problémov zvládli aj druhú Zimnú desiatku.“

Tretia Zimná desiatka bude v sobotu 23. februára. Záujemcovia o ňu sa môžu prihlásiť on-line do 18. februára, po tomto termíne môžu rady bežcov rozšíriť iba priamo pri prezentácii v OC Retro v Bratislave-Ružinove, ktorá bude trvať od 20. do 22. februára.

Výsledky – 2. kolo 2. ročníka Zimnej desiatky 2012/2013 (10, 1 km):

Muži (absolútne poradie): 1. Milan Fedák (AK ZTS Martin) 34:56 min, 2. Pavol Bukovác (behame.sk) 35:44, 3. Milan Švec (RunShop Bratislava) 35:46, 4. Matúš Forgáč (Dubodiel) 36:10, 5. Ján Roziak (Realiz Sport Team) 37:01, 6. Patrik Holeša (MK Rajec) 37:12

Ženy (absolútne poradie): 1. Katarína Drahovská (behame.sk) 41:43 min, 2. Jana Menkynová (Bratislava) 41:54, 3. Renáta Klčová (TJ Družba Piešťany) 42:07, 4. Veronika Jankovičová (behame.sk) 43:23, 5. Eva Tulejová (Rapid Bratislava) 43:36, 6. Gabriela Hejtíková (ČR/Triatlon Team Trnava) 43:46

26.1.2013 / Cestné behy / Autor: Štefan Žilka