Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Pražský polmaratón suverénne vyhral úradujúci majster sveta Sabastian Sawe

Pražský polmaratón suverénne vyhral úradujúci majster sveta Sabastian Sawe
Pražský polmaratón suverénne vyhral úradujúci majster sveta na tejto trati Sabastian Sawe. Dvadsaťosemročný kenský vytrvalec triumfoval v traťovom aj osobnom rekorde 58:23 min.
Praha patrila bežcom - ešte dvadsať minút od štartu elitných pretekárov sa stále rozbiehali davy ľudí. Záujem o prvé tohtoročné preteky zo seriálu RunCzech boli rekordné. Najväčším hrdinom sa stal Keňan Sawe, úradujúci majster sveta na polmaratónskej trati, ktorého tempo neudržali ani vodiči. Od desiateho kilometra už bežal úplne sám a drvivo zvíťazil. Potvrdil úžasnú formu, veď z ôsmich posledných polmaratónov ich vyhral šesť. Jeho krajan Geofry Kipchumba bol pomalší o minútu a 37 sekúnd.
,,Som absolútne šťastný, že sa mi podarilo dosiahnuť môj osobný rekord a rekord pretekov. Bežalo sa mi skvele, trať bola rýchla a príjemná. Fanúšikovia ma hnali dopredu, nemal som žiadnu krízu," pochvaľoval si v cieli Sawe, ktorý pred polmaratónom trénoval niekoľko dní v parkoch v Stromovke či na Letnej. ,,Praha je nádherné mesto. Páčilo sa mi už pri tréningu, ale dnes ma krása mesta dostala kompletne."
Pražský polmaratón prvýkrát štartoval na Bubenskom nábreží vedľa populárnej lávky Holka pri Holešovickej tržnici. A pretekári si zmenu pochvaľovali. ,,Veľmi sa mi to páčilo, na trati bolo menej kociek a celkovo sa lepšie rozložila čo sa týka vetra. V závere sme mali vietor trochu v chrbte, takže to pomohlo," dodal jeden z účastníkov.

Slnečné počasie zároveň vylákalo veľa fanúšikov k trati. Celkovo sa polmaratónu zúčastnilo vyše 15 tisíc ľudí, z toho okolo 9 tisíc prišlo zo zahraničia. Jedným z dôvodov je fakt, že pražské preteky sú súčasťou prestížneho seriálu polmaratónov SuperHalfs. Myšlienka na vznik tohto seriálu vznikla práve v Prahe a tohtoročné preteky potvrdili, že sa jedná o skvelý a prínosný projekt. Tisíce turistov sa tu ubytovalo a využilo všetky krásy Prahy, takže sa podarilo rozhýbať aj miestnu ekonomiku, najmä v hoteloch, reštauráciách.

Preteky slávnostne odštartoval primátor hlavného mesta Prahy Bohuslav Svoboda. Atmosféru si pochvaľoval aj Miloš Vystrčil, predseda Senátu: ,,Je fantastické, že sa pretekov tento rok zúčastnilo toľko ľudí, že kvôli tomu muselo byť zmenené aj miesto štartu. Je veľmi dobre, že sa ľudia hýbu, a je skvelé, keď to nie je len dnes a keď sa pohyb stane bežnou súčasťou ich života." Začiatkom mája sa v Prahe uskutoční tradičný maratón.
6.4.2024 / Cestné behy / Autor: br /  Foto: Runczech