Pražský polmaratón ovládol Keňan Konga. Bežcov odštartoval primátor

Tohtoročný ročník 1/2 Maratón Praha zvládol najrýchlejšie Keňan Roncer Kipkorir Konga, ktorý predviedol čas 59:42.
Víťaz útočil na osobný rekord, zrejme vinou zlého odbočenia do cieľovej rovinky o neho však prišiel. Na druhom mieste skončil Uganďan Maxwell Kortek Rotich, tretí bol Koech Geoffrey Kimutai z Kene. Najrýchlejšou ženou sa stala predpokladaná favoritka Irine Jepchumba Kimais, ktorá bola v cieli v čase 1:06:01. Najlepší český výkon zaznamenal Patrik Vebr, ktorý na trati debutoval časom 1:05:42 a skončil jedenásty. O dve sekundy za ním dobehol Jiří Homoláč. Najrýchlejšou Češkou na vypredanom a obľúbenom polmaratóne sa stala Moira Stewartová. Celkovo odštartovalo 12-tisíc bežcov.
Organizátori a elitní bežci mali pred štartom obavy z chladného a daždivého počasia. Nakoniec nepršalo a teploty rozhodne neboli mrazivé ako v minulom roku. Na posledných kilometroch však elitných pretekárov trápil protivietor. Aj tak štartové pole predviedlo veľmi dobré časy – ten najlepší zaznamenal Roncer Kipkorir Konga, ktorý dobehol za menej ako hodinu. ,,Je to určite pre mňa skvelý výsledok, cítil som sa na trati dobre. Za čas pod hodinu som veľmi šťastný," dodal v cieli Keňan, ktorého najlepším osobným výkonom v polmaratóne je 59:38. Na prekonanie osobného rekordu pomýšľal aj v sobotu, lenže tesne pred nábehom do cieľovej rovinky zatočil do zlej uličky a stratil tak niekoľko sekúnd. ,,Áno, to ma zabrzdilo, mohol som bežať rýchlejšie. Myslím, že som tam nechal asi päť sekúnd. Problémom bol aj vietor, ktorý ma trochu spomaľoval," dodal Konga, ktorý dôležitý krok pre víťazstvo urobil na štrnástom kilometri, kde sa odtrhol od šesťčlennej skupinky a vytvoril si náskok deviatich sekúnd. ,,Chcel som bežať rýchlejšie ako ostatní. Vedel som, že do cieľa potom dobehnem sám. V Prahe je určite trať, na ktorej je možné prekonať svetový rekord," dodal Keňan, ktorý dobehol s náskokom 23 sekúnd pred druhým Uganďanom Rotichom. Ako jediný sa tak dostal v Prahe pod jednu hodinu. Naopak sa nedarilo hlavnému favoritovi a dvojnásobnému víťazovi Bernardovi Kimelovi , Ktorý skončil šiesty.

Najlepším českým bežcom bol v cieli Patrik Vebr, ktorý zaznamenal čas 1:05:42. ,,Boli to relatívne ťažké preteky, od šestnásteho kilometra začalo fúkať, bežal som tam v podstate sám. Mohol som sa trochu vyviezť za najrýchlejšou ženou a potom sme pretekali spolu s Jirkom Homoláčom, ktorý je skvelým bojovníkom. Bolo to super," dodal český šampión na dráhovej päťke Vebr.
Stewartová si pochvaľovala atmosféru

Veľké očakávania mala bežecká verejnosť od Keňanky Irine Jepchumb Kimais, ktorá v posledných sezónach predvádza skvelé výkony a patrí k veľkým bežeckým hviezdam. Veď v tomto roku v Barcelone bežala za hodinu a štyri minúty. V Prahe bežala o viac ako minútu a pol zas svojim maximom. Po dobehu do cieľa skolabovala a musela sa o ňu postarať záchranná služba. ,,Neboli to zlé preteky, len tam boli niektoré miesta, s ktorými som sa musela popasovať. S mojimi vodičmi sme bojovali a s časom som spokojná," dodala Kimais.
Najlepšou českou atlétkou sa stala Moira Stewartová. Tá pred štartom plánovala prekonať hranicu 72 minút, čo sa jej nepodarilo. V cieli zaznamenala čas 1:12:43. ,,Bežalo sa mi strašne, od začiatku to nebolo ideálne. Pred pretekmi som trochu bojovala s nejakými črevnými problémami. Nešla som do toho naladená dobre, bolo to trochu na morál," povedala česká víťazka a dodala: ,,Bola som prekvapená z fanúšikov, naozaj vyplnili skoro celú trať, prázdnych miest bolo málo. Fandili aj bežci, ktorých sme míňali. Divila som sa, že mali také množstvo energie a pri behu nám stačili ešte mávať." Na druhom mieste skončila Tereza Hrochová.

Preteky odštartoval primátor Bohuslav Svoboda, pre ktorého sú tieto športové podujatia dôležité. ,,Som presvedčený, že také veci do Prahy patria. Nesmierne dôležitý je príklad športovcov rovnako ako fakt, že do hlavného mesta príde veľa ľudí a turistov. Takže je to zaujímavé aj ekonomicky - s bežcami prichádzajú celé rodiny, pretože všetci tým potom žijú, vyhlásil na štarte primátor Sloboda. Naopak aktívne sa pretekov zúčastnil Miloš Vystrčil, predseda senátu. ,,Behám pravidelne od vzniku jihlavského polmaratónu, ktorý má za sebou šesť ročníkov a zatiaľ som žiadny nevynechal. Na preteky v Prahe ma vyhecoval kolega Ján Pirk, takže som začal trénovať o mesiac a pol skôr ako normálne," dodal s úsmevom Miloš Vystrčil.

1.4.2023 / Cestné behy / Autor: br /  Foto: runczech