Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Polmaratón v Českých Budějoviciach ovládol Nemec Hendel

Zábavný a rýchly bol tohtoročný polmaratón v Českých Budějoviciach, ktorý sa uskutočnil pod hlavičkou Mattoni Running Festivalu. Usporiadateľom sa podarilo naplniť kapacity ako v elitných, tak v rodinných pretekoch. Víťazom polmaratónu, druhého dielu série EuroHeroes, sa stal Nemec Sebastian Hendel. Medzi ženami triumfovala Ukrajinka Maryna Nemchenko, ktorá vylepšila európsky rekord pretekov.
Prvýkrát sa v Českých Budějoviciach uskutočnil Running Festival, ktorého súčasťou bol tradičný polmaratón. A nový formát sa veľmi osvedčil! Rodinné behy a detský beh si vyskúšalo 2200 účastníkov, medzi nimi aj primátorka Českých Budějovíc Dagmar Škodová Parmová, ktorá si opäť užila aj rolu štartérky polmaratónu. Do nových pretekov na 5 kilometrov sa zapojilo vyše 500 ľudí. ,,Sme veľmi radi, že kratšie dištancie lákajú verejnosť. Je to dobrý signál v tom, že ľudia majú záujem o behanie a pohyb. Podarilo sa zaplniť celé námestie a ľudia si užívali športový slnečný deň," dodal Carlo Capalbo, prezident organizačného výboru.
Hlavného behu sa zúčastnilo 2900 bežcov, čo znamenalo naplnenú kapacitu. Najlepšie sa polmaratón podarilo zabehnúť Nemcovi Sebastianovi Hendelovi s časom 1:03:38.

,,Som skutočne šťastný aj za to, že pokračuje moja víťazná séria v pretekoch RunCzech. Snažil som sa bojovať o čas pod hodinu a tri minúty. Na desiatom kilometri to bolo dobré, ale postupom času to bolo horšie a nohy nechceli. Bola to skvelá skúsenosť, užil som si môj prvý štart v Českých Budějoviciach,“ dodal Hendel, ktorý ideálne vykročil za obhajobou titulu EuroHeroes, projektu RunCzech s podporou Európskej atletiky zameraný na rozvoj európskych bežeckých talentov. ,,Keď som sa vracal späť na námestie, fandilo mi veľa ľudí. Naozaj výborná atmosféra," dodal Hendel.

Na druhom mieste skončil Talian Daniele D'Onofrio, tretí skončil prekvapivo Ukrajinec Mykola Mevsha, ktorý si významne vylepšil svoj osobný rekord. Najlepším Českým bežcom bol Patrik Vebr (1:08:38), ktorý porazil Petra Pecheka a Tomáša Krivohlávku.

Medzi ženami bola najrýchlejšia Ukrajinka Maryna Nemchenko, ktorá značnú časť bežala spoločne s Tomášom Edlmanom, tretím Čechom na tohtoročnom Pražskom maratóne. Možno aj táto spolupráca dopomohla prekonať európsky rekord pretekov časom 1:11:26. ,,Ak by som bežala s ďalšou súperkou, bolo by to ľahšie, bežať sama je ťažké. Snažila som sa vždy dohnať toho, kto bol predo mnou, som spokojná," hodnotila po pretekoch Nemchenko. Ukrajinka tak prekonala výkon Terezy Hrochovej z roku 2022 o pol minúty. Na druhom mieste skončila jej krajanka Nataliya Semenovych, tretia dobehla Moldavanka Lilia Fisikovici. V tesnom súboji medzi domácimi pretekárkami uspela Hana Homolková, ktorá porazila Anetu Cisařovú. Tretia skončila Tereza Jagošová.

Do bežeckého festivalu sa zapojila aj Juhočeská univerzita. Jej študenti boli súčasťou zdravotníkov alebo masérov. Niekoľko z nich sa zapojilo aj do pretekov Beh o pohár rektora. Súčasťou sobotného programu bol aj 2Run – štafetový beh, pri ktorom si dvaja pretekári rozdelili trasu na 10+11 km. Podobný zábavný koncept bude pre športových nadšencov pripravený aj na Mattoni Olomouc Runnig Festivale 2024.
2.6.2024 / Cestné behy / Autor: br /  Foto: RunCzech