Pestrá trať, skvelá atmosféra, svetelná šou. Rekordný Night Run si užívalo vyše 3500 bežcov

Piaty ročník Bratislavského nočného behu – Telekom Night Run opäť potvrdil, že aj za krátky čas svojej existencie už patrí medzi najpopulárnejšie behy na Slovensku.

V sobotu večer krátko po ôsmej sa zo 4115 zaregistrovaných dala do pohybu masa 3555 bežcov, pričom do cieľa ich dobehlo len o 16 menej. V porovnaní s vlaňajškom sa na štarte objavilo o 396 bežcov viac.

Prvý v cieli 9-kilometrovej vynovenej trate, ktorá viedla aj popod električkový tunel pod hradným vrchom, bol za 28:48 min skúsený 29-ročný Imrich Magyar reprezentujúci AC Nové Zámky/Loko Trans Šurany.

Po treťom kilometri sme sa spolu s Borisom Csibom vzdialili ostatným súperom, no a o ďalší kilometer neskôr už on môj nástup nezachytil. Teší ma, že som zvíťazil na tomto skvelom podujatí. Nová trať je vynikajúca, rovnako aj atmosféra. Radosť v nej bežať,“ vravel 28-násobný atletický majster SR v rôznych bežeckých disciplínach.

Tridsaťjeden sekúnd za Magyarom dobehol do cieľa ešte stále najmä špecialista na beh na lyžiach Peter Žiška z početného tímu reprezentujúceho portál behame.sk.

Predpokladal som, že Imro dnes zvíťazí, preto som s druhou priečkou spokojný,“ priznal 26-ročný víťaz nedávnych pretekov Spartan Race 2013 v obci Vechec, kde museli účastníci na 25-kilometrovej trati prekonávať 30 náročných prekážok. Toto náročné podujatie založili bývalí príslušníci námornej pechoty Veľkej Británie.

V súťaži žien triumfovala 23-ročná špecialistka na duatlon Petra Fašungová (SportDiag Senec/VŠC Dukla Banská Bystrica). Majsterka sveta v tejto disciplíne v kategórii do 23 rokov predstihla o 17 sekúnd obhajkyňu prvenstva Luciu Janečkovú (BMRC Bratislava).

Striedali sme sa vo vedení, no na ôsmom kilometri som nastúpila a Lucka ma už nedobehla,“ opisovala priebeh pretekov víťazka. „Nočný beh sú krásne preteky vďaka svojej jedinečnej atmosfére – povzbudzujúci ľudia a výborné svetelné efekty. Je to porovnateľné s ME či MS v duatlone. Na nijakom inom slovenskom bežeckom podujatí som niečo podobné nezažila.“

Titul majsterka sveta v duatlone získala mesiac pred Telekom Night Run. Ako sa naň pripravovala? „Predovšetkým aktívnym oddychom – venovala som sa trochu iným športom,“ prezradila Petra Fašungová, ktorá sa chystá 6. októbra na polmaratón v Bruseli.

Chcela by som prekonať hranicu 1:20 h,“ naznačila svoj cieľ. Jej vlaňajší osobný rekord je o 52 sekúnd nad touto hranicou.

Imrich Magyar ani Petra Fašungová do soboty v Bratislave na nočnom behu ešte nikdy nevyhrali. Bešeňovčan v službách šurianskeho Loko transu a zároveň novozámeckého AC bol najlepšie tretí v roku 2011, sympatická Prievidžanka tiež, ale ešte o rok skôr.

Osemnásťročná Lucia Janečková po prehre s Petrou Fašungovou smútila, že sa jej nepodarilo rozšíriť zbierku rodinných triumfov na nočnom behu (jej mama Dana vyhrala prvé dva ročníky, ona vlaňajší), no náladu jej zlepšil celkový triumf v Zlatej sérii 2013 (Desiatka na ČSOB Bratislava Marathon, Rajec High Tatras Night Run, Telekom Night Run), kde dosiahla najlepší súčet časov. Za odmenu získala uncu (31,1 g) pravého zlata v hodnote 1200 eur. U mužov sa takáto nezvyčajná odmena ušla Jakubovi Šikovi.

Historicky prvá víťazka kategórie žien na Bratislavskom nočnom behu Dana Janečková zvíťazila aj v sobotu – ale v súťaži 40 – 49-ročných žien. Dosiahla úctyhodných 35:57 min, celkovo jej patrila spomedzi všetkých vyše 1205 žien 9. miesto. Aj jej sa pozdávala nová trať v historickom centre Bratislavy: „Je pestrá a rozmanitá, som rada, že sa bežal znova cez tunel.“

V cieli Telekom Night Run nechýbali ani známe osobnosti – na 114. mieste v absolútnom poradí mužov finišoval za 37:11 min tenista Dominik Hrbatý, primátor Bratislavy Milan Ftáčnik skončil vo svojej premiére na tomto podujatí 769. za 44:45 min a poslanec NR SR Ivan Štefanec dokonca 301. za 40:17.

Ľudia sa zjavne dobre bavili a práve to bol náš hlavný cieľ,“ hodnotil 5. ročník Bratislavského nočného behu – Telekom Night Run šéf podujatia Peter Pukalovič. „Myslím si, že sa znova potvrdilo, že je to najdynamicky rozvíjajúce sa bežecké podujatie u nás.“

Potvrdzujú to aj čísla: v premiérovom ročníku v roku 2009 štartovalo 895 bežcov, o rok neskôr 2050, v roku 2011 už 2526, vlani 3159 a teraz 3555.

VÝSLEDKY 5. ROČNÍKA TELEKOM NIGHT RUN

MUŽI (absolútne poradie): 1. Imrich Magyar (Loko Trans Šurany/AC Nové Zámky) 28:48, 2. Peter Žiška 29:19, 3. Lukáš Hýl (obaja behame.sk) 29:39, 4. Boris Csiba (BMRC Bratislava) 29:52, 5. Alexander Jablokov 30:07, 6. René Valent (obaja behame.sk) 30:11.

ŽENY (absolútne poradie): 1. Petra Fašungová (SportDiag team Senec/VŠC Dukla) 32:04, 2. Lucia Janečková (BMRC Bratislava) 32:21, 3. Katarína Pokorná (Slávia STU Bratislava) 33:33, 4. Adriana Vitková (MKŠS Kys. N. Mesto) 33:38, 5. Romana Komárňanská (3NT) 35:11, 6. Kristína Hegedüsová (AC N. Zámky) 35:29.