Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Padne vysnívaná tisícka? Silvestrovský beh cez bratislavské mosty je takmer vypredaný

Padne vysnívaná tisícka? Silvestrovský beh cez bratislavské mosty je takmer vypredaný
Padne vysnívaná tisícka? – tak znie otázka tri dni pred obnovením populárneho Silvestrovského behu cez bratislavské mosty (SBCBM). Na 32. ročník obnoveného podujatia sa zatiaľ v hlavnej súťaži na 11 km prihlásilo už takmer 750 mužov a žien, plus 35 detí vo veku od 6 do 15 rokov, ktoré budú súťažiť v troch vekových kategóriách.
Organizátori zo STaRZ Bratislava, ktorí pripravujú SBCBM v spolupráci s agentúrou Be Cool, dúfajú, že Bratislavčania „zaberú“ a nenechajú sa zahanbiť centrom Novohradu Lučencom, kde 26. decembra bežalo v 56. ročníku Vianočného behu mesta Lučenec vo všetkých súťažiach 938 účastníkov. Na SBCBM je k dispozícii už len necelých tristo voľných miest.

Silvestrovský beh cez bratislavské mosty sa na slovenskú bežeckú mapu vracia po štvorročnej covidovej pauze. Naposledy sa uskutočnil 31. 12. 2019. Vtedy na 10,5-kilometrovej trati oslávilo športom záver roka 1108 výkonnostných a rekreačných bežcov. Tentoraz to bude znova štýlová bežecká rozlúčka mladých i starších, rýchlych i pomalších bežcov so starým rokom.
 
V prvom obnovenom, celkovo v 32. ročníku, sa v nedeľu 31. 12. 2023 postaví na štart aj posledný víťaz spred štyroch rokov (u žien triumfovala Elena Dušková) a bývalý skvelý strednotratiar Jozef Pelikán, v súčasnosti už šéftréner Slovenského atletického zväzu pre behy na ovále. Pobeží i jeho manželka Lucia Pelikánová, 6-násobná atletická majsterka SR (2018: družstvá-liga, 2019: kros-míliarky a družstvá-liga, 2020: beh do vrchu a družstvá-liga, 2021/beh do vrchu), no najmä svetová šampiónka v disciplíne canicross, čo je vlastne beh (po „vlastných“) so psom.
 
Okrem manželov Pelikánových figurujú v štartovej listine i ďalší poprední slovenskí vytrvalci. Nechýbajú aktuálni majstri Slovenska v maratóne Veronika Páleníková a Marek Hladík, pobeží aj Hladíkov klubový kolega z BMSC Bratislava, tohtoročný polmaratónsky šampión SR Martin Rusina. Prihlásený je takisto Matúš Kozlovský, ktorý sa v tomto roku zlepšil v polmaratóne na 1:09:32 (2. na MMM v Košiciach).
Okrem bežcov zo Slovenska sa na SBCBM prihlásili zatiaľ účastníci z ďalších 16 krajín – Poľska, Maďarska, Ruska, USA, Talianska, Veľkej Británie, Česka, Rakúska, Lichtenštajnska, Nemecka, Portugalska, Francúzska, Španielska, Jamajky, Bieloruska a Kolumbie.

Štart pretekov je v nedeľu 31. decembra o 10.00 h pri Ekonomickej univerzite v Bratislave-Petržalke. Cieľ bude na bežeckom ovále štadióna v športovom areáli FTVŠ UK. Detské súťaže sa uskutočnia na štadióne Lanfranconi na 350 m dlhom okruhu. Najmenší (do 6 rokov) pobežia jeden okruh, 7 až 10-ročné deti sa popasujú s dvoma okruhmi a na tínedžerov vo veku 11 až 15 rokov čakajú tri okruhy. Celé podujatie bude moderovať Richard Vrablec. 
Na 32. ročník populárnych „mostov“ je možné prihlásiť sa on-line na tomto linku (nájdete na ňom aj kompletné propozície).

Prezentácia a vyzdvihnutie štartových čísiel sa uskutoční už v sobotu 30. 12. 2023 od 10.00 do 17.00 h v plavárni na Pasienkoch na Junáckej ulici 4 v Bratislave (platí to pre hlavný beh i detské behy). V deň pretekov, 31. decembra, si najmä mimobratislavskí účastníci hlavného behu môžu vyzdvihnúť číslo od 8.00 do 9.00 h v mieste štartu pretekov, vo vestibule Ekonomickej univerzity v Bratislave (Dolnozemská cesta 1) a deti v cieli na štadióne FTVŠ Lanfranconi.
Šatne a sprchy budú k dispozícii v priestoroch FTVŠ na Lanfranconi. Organizátori zabezpečia prevoz osobných vecí bežcov zo štartu do cieľa. V ňom bude k dispozícii občerstvenie –minerálna voda aj teplý čaj.

„Prví traja v mužskej a ženskej kategórií budí budú ocenení pohármi a vecnými cenami, prví traja v každej chlapčenskej i dievčenskej kategórii získajú vecné ceny. A, samozrejme, každého účastníka, dospelého či dieťa, čaká v cieli krásna účastnícka medaila. Desať šťastlivcov má šancu vyhrať v tombole ďalšie zaujímavé ceny,“ poznamenal riaditeľ pretekov, šéf STaRZ Ladislav Križan a dodal: „Na nedeľu 31. decembra hlásia meteorológovia 11 stupňov bez dažďa a vetra, čo je ideálne bežecké silvestrovské počasie. Preto verím, že sa nás tá vytúžená tisícka na štarte zíde.“

28.12.2023 / Cestné behy / Autor: GB /  Foto: Starz