Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Organizátori sa pripravujú na 98. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, oslávi dva významné míľniky

Organizátori sa pripravujú na 98. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, oslávi dva významné míľniky
Pred 60 rokmi sa Medzinárodný maratón mieru v Košiciach premiérovo vysielal v televízii, rovnaké výročie oslavuje aj znelka podujatia od Štefana Ladižinského.
BRATISLAVA 2. júna - Takmer o štyri mesiace, 2. októbra 2022, sa v Košiciach opäť uskutoční Medzinárodný maratón mieru (MMM), ktorého 98. ročník Svetová atletika zaradila do kategórie Elite Label Race. Prestížnejšie, tzv. platinové maratóny sú v tomto roku v Európe iba štyri - v Berlíne, Londýne, Amsterdame a Valencii. Do začiatku júna sa prihlásilo 3800 bežcov z 36 krajín, organizátori odhadujú konečný počet účastníkov na 8-tisíc až 9-tisíc.

"Všetci sme si prešli dvoma strastiplnými rokmi. Napriek mnohým prekážkam a hrozbám sa nám kontinuitu týchto historických pretekov podarilo zachovať, za čo sa chceme všetkým, ktorí k tomu prispeli, ešte raz poďakovať. Veľa sa zmenilo, dnes pred nami stoja často celkom iné výzvy a situácie ako kedysi. Verím, že Medzinárodný maratón mieru bude v októbri opäť veľkým festivalom radosti a priateľstva. Jeho mierový názov a posolstvo sú dnes aktuálnejšie a naliehavejšie než v minulosti,“ uviedol riaditeľ podujatia Branislav Koniar.
Organizátori MMM si v tomto roku uctia víťazku behu z roku 2009 Ukrajinku Olenu Burkovskú, ktorá štartovala aj na OH v Londýne. Pri svojom triumfe v Košiciach dosiahla vtedy rekordný čas 2:30:50 h. Neskôr pôsobila ako trénerka, no po ruskej invázii na Ukrajinu musela utiecť z domu s dvoma malými deťmi. "Pred vojnou sme mali veľké plány a sny v športe aj v osobnom živote, ale teraz je všetko zmarené. Bola som nútená s malým dieťaťom v náručí utiecť z domu a hľadať útočisko inde. Dúfam, že vojna čoskoro skončí a my sa vrátime domov, do pokojného života. Ďakujem organizátorom maratónu v Košiciach, že si na mňa spomenuli, i za všetky ich iniciatívy na podporu Ukrajiny," povedala organizátorom maratónu Burkovská, ktorej bude v tomto roku venovaný Projekt po stopách maratónskych legiend.

Presne pred 60 rokmi sa MMM prvýkrát vysielal v televízii. V roku 1962 tiež vznikla znelka podujatia, ktorú zložil dnes už 97-ročný Štefan Ladižinský, dlhoročný dirigent, skladateľ, libretista a dramaturg SĽUK-u a zakladateľ divadla Štúdio S v Bratislave. "Maratón zostarol, autor zostarol, znelka žije. Zložili sme ju pre slávu toho dňa a aj tento príbeh potvrdzuje, že muzika je neopakovateľný fenomén. Som samozrejme rád, že znelku, ktorú sme vymysleli, hrajú na maratóne stále. A vidím, že Košice sú stále mladé, hoc Ladižinský je už starý. Teším sa, že spomienka na vznik znelky nezapadla prachom," vyhlásil Ladižinský.
2.6.2022 / Cestné behy / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Maratónsky klub Košice