Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Ness Velvet Run pobeží aj Miss Slovensko Daniela Vojtasová

Ness Velvet Run pobeží aj Miss Slovensko Daniela Vojtasová
V sobotu 22. júna 2024 sa uskutoční 12. ročník Ness Velvet Run. Podujatie je súčasťou celoročných aktivít a programov Medzinárodného maratónu mieru.
Košice sú jednou z bášt slovenského vytrvalostného behu a v prípade, ak hovoríme v tejto súvislosti o ženách, platí to rovnako. Už v roku 1980 sme tu spoznali prvú víťazku Medzinárodného maratónu mieru, v roku 1997 i majsterku sveta v polmaratóne a nasledujúci vývoj potvrdil, že tento šport je z viacerých fyziologických, či sociologických pohľadov pre ženy temer ideálny. 

Program Women Friendly Marathon (WFM), rozvíjaný v Košiciach od roku 2013 ukazuje, ako sa takáto cielená podpora, môže odraziť na hmatateľných faktoch. V doposiaľ rekordnom roku 2023 dosiahol podiel zaregistrovaných žien na Medzinárodnom maratóne mieru hodnotu 34 % a v absolútnom vyjadrení išlo o 5 922 bežkýň vo všetkých vekových kategóriách.

Ness Velvet Run po 12-krát 

Jednou zo súčastí týchto aktivít MMM sa stal i Ness Velvet Run organizovaný v Košiciach už od roku 2011. Tento ženský beh tak v sobotu 22. júna uzavrie program najstaršieho maratónu v Európe v prvom polroku 2024. 

Kým program WFM ponúka celosezónnu sériu rozmanitých tréningových jednotiek, samotné preteky Ness Velvet Run dávajú účastníčkam 22. júna na výber z dvoch tratí dlhých 5 alebo 10 km. Miestom, štartu a cieľa je centrum Košíc v tesnej blízkosti Dómu sv. Alžbety a Urbanovej veže. 
„Veľmi radi sme prijali ponuku spolupráce a pozíciu titulárneho partnera tohto významného podujatia, ktoré popri športovom posolstve zvýrazňuje postavenie žien v rôznych životných rolách v rodinnej i pracovnej oblasti. Ness Velvet Run nám všetkým prináša ďalšiu motiváciu k upevňovaniu zdravého životného štýlu a vôbec zdravia ako takého. I preto sme sa rozhodli spolu s organizátormi vyvinúť úsilie a podporiť pacientsku organizáciu NIE RAKOVINE a aj takto napomôcť znižovať štatistiky tejto vážnej choroby,“ povedala výkonná riaditeľka Zuzana Želinská. 

Kto na stupne víťazov 

Ness Velvet Run nie je primárne určený pre profesionálne bežkyne a nevypisuje za prvenstvá finančné odmeny, no to neznamená, že sa na štarte neobjavujú známe tváre zo sveta atletiky. Opakovane to v minulosti bola naša olympionička Katka Berešová Pejpková, ktorá tu v roku 2023 zvíťazila na 5 km trati v čase 17:26 a na stupňoch víťazov ju pri vyhlasovaní víťaziek na 10 km vystriedala talentovaná Viviána Popovičová triumfujúca v solídnom čase 36:45.

 „Sama som zvedavá na vystúpenie Viviány Popovičovej, ktorá sa tentokrát predstaví na kratšej 5 km trati a ktorú sledujeme na našich podujatiach už niekoľko rokov. Ako mama sa teším aj na všetky deti a ich zapojenie sa do bežeckých i kreatívnych programov. Verím, že na trati sa objaví čo najviac bežkýň so symbolickým charitatívnym štartovým číslom znamenajúcim, že naša výzva Nie rakovine našla svoju odozvu. A je to určite i zásluha všetkých našich ambasádoriek, ktoré sa do týchto kampaní veľmi spontánne zapojili a my im za to chceme ešte raz poďakovať,“ pridáva svoje pocity Kristína Vajdová z organizačného tímu.
 Povedzme spolu Nie rakovine 

Ness Velvet Run nesie, podobne ako väčšina programov MMM, aj výrazný odkaz spoločenskej zodpovednosti. Už bolo zmienené, že je zacielený na preventívne zdravotné programy a podporu pacientskej organizácie Nie rakovine, ktorá predstaví priamo na podujatí viaceré dôležité iniciatívy zamerané na ochranu ženského zdravia. Chýbať nebudú informácie o prevencii proti HPV, nácvik samovyšetrenia prsníkov, kontrola znamienok tzv. SKIN CHECK s dermatoskopom, či nadrozmerný nafukovací model hrubého čreva s „náučným chodníkom“ vo vnútri.

 K podpore týchto myšlienok, i v prospech ešte väčšieho zapojenia žien do športových aktivít, sa prihlásili aj ambasádorky. Nájdeme medzi nimi herečku a spisovateľku Bibiánu Ondrejkovú, olympioničky Danu a Janu Velďákové, Miss Slovensko 2023 Danielu Vojtasovú a 2. Vicemiss Slovensko Sonju Kopčanovú, bronzovú medailistku Eyof 2023 žrdkárku Annu Šimkovú, premožiteľku kanálu La Manche Zuzanu Juskovú, vysokoškolskú profesorku a nedávnu víťazku ultramaratónu Košice – Miskolc Ivanu Butoracovú, historicky najúspešnejšiu slovenskú triatlonistku Romanu Gajdošovú či Kamilu Chomaničovú – víťazku svetového pohára v towerrunningu za rok 2022. S viacerými z nich sa stretnete aj priamo v bežeckom poli. 

Online registrácia bude zastavená vo štvrtok 20. júna napoludnie.
19.6.2024 / Cestné behy / Autor: BK /  Foto: Progress Promotion