Naňová a Staník s premiérovými majstrovskými titulmi v cestnom behu na 10 km

Slovenské tituly v cestnom behu na 10 km si v rámci 15. ročníka Telekom Night Run v Bratislave vybojovali Michal Staník z BK Lysá pod Makytou (30:35 min) a Žofia Naňová z bratislavskej Slávie STU, ktorá časom 34:48 min utvorila rekord TNR na 10-kilometrovej trati.
Obaja, Staník aj Naňová, si v tejto disciplíne vybojovali premiérový titul, vlani v Prievidzi skončili na druhej priečke. Naňová navyše obhájila minuloročný triumf na Telekom Night Run. Zverenec Jána Križáka si vybojoval svoj druhý tohtoročný titul majstra SR, keďže v auguste zvíťazil na šampionáte v behu do vrchu na trati Pruské – Vršatec. Pre 32-ročnú Naňovú, ktorá sa pripravuje so svojím priateľom, maratóncom Matúšom Hujsom, je sobotné bratislavské zlato už štvrté v roku 2023, predtým vyhrala šampionáty 3000 m v hale a taktiež 1500 a 5000 m vonku.

Na ďalších medailových priečkach dobehli V Bratislave u mužov 5-násobný majster SR v bežeckých disciplínach Marek Hladík z BMSC Bratislava (30:49) a tretí finišoval tohtoročný šampión SR na 5000 m na ovále Marek Lenčéš zo Slávie STU Bratislava (30:51). Obhajca titulu i prvenstva na Telekom Night Run, 5-náosbný majster SR na 10 km Tibor Sahajda pre zranenie neštartoval.
U žien bola druhá obhajkyňa titulu, dvojnásobná maratónska olympionička a 4-násobná šampiónka Katarína Pejpková z TJ Obal servis Košice, ktorá za Naňovou zostala časom 35:15 min o 27 sekúnd. Bronz patril ďalšej bývalej majsterke SR z roku 2018 Veronike Páleníkovej (Zrastákovej) zo ŠK ŠOG Nitra časom, 36:07 min.

Slovenský juniorský titul si vybojoval 18-ročný Filip Jančík (Slávia STU Bratislava), ktorý finišoval celkov štvrtý v juniorskom rekorde SR 31:05 min, keď o 6 sekúnd predstihol i 14-násobného českého šampióna v bežeckých disciplínach Jiřího Homoláča. Jančík až o 23 sekúnd posunul vlastný najlepší juniorský výkon histórie 31:28 z 5. marca 2023 v Majcichove. Až 16 mužov sa dostalo pod hranicu 33 minút. Z dievčat získala juniorské zlato Katarína Černeková (TJ Družba Piešťany, 39:05).

M-SR 2023 NA 10 KM VO FAKTOCH

MUŽI (10 km): 1. Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) 30:35, 2. Marek Hladík (BMSC Bratislava) 30:49, 3. Marek Lenčéš (Slávia STU Bratislava) 30:51. ŽENY (10 km): 1. Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava) 34:48 – rekord Telekom Night Run, 2. Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) 35:15, 3. Veronika Páleníková (ŠK ŠOG Nitra) 36:07.