Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Na Pražský medzinárodný maratón sa chystá 4 000 bežcov zo zahraničia. Láka ich nezabudnuteľná atmosféra aj miestne pamiatky

Na Pražský medzinárodný maratón sa chystá 4 000 bežcov zo zahraničia. Láka ich nezabudnuteľná atmosféra aj miestne pamiatky
Už túto nedeľu sa uskutoční Pražský medzinárodný maratón, ktorého by sa malo zúčastniť viac ako 8 000 bežcov. Polovicu z nich budú tvoriť účastníci zo zahraničia, konkrétne z 91 štátov.
Podľa metodológie CzechTourism priniesla táto významná športová akcia v minulom roku 190 miliónov českých korún do českej ekonomiky, tento ročník by čiastka mala presiahnuť 200 miliónov českých korún. Tradičný bežecký sviatok navyše Prahu globálne zviditeľní, zábery z Karlovho mosta a ďalších pamätihodností idú do 110 krajín sveta. Po roku sa štart a cieľ vrátil na Staromestské námestie. Pražský medzinárodný maratón odštartuje v nedeľu 5. 5. o 9:00.

Najväčšie bežecké preteky prilákajú do Prahy v priebehu apríla, mája a septembra obvykle okolo 107 000 tuzemských i zahraničných turistov. Tohtoročná sezóna odštartovala veľkolepo v podobe polmaratónu, ktorého sa zúčastnilo vyše 15 000 ľudí. A záujem o bežecké športové podujatia potvrdzuje aj maratón. „Obvykle do Prahy dorazia na maratón aktívni športovci, ktorí účasť na pretekoch prepoja s turistikou a s poznaním miestnych pamiatok,“ vysvetlil za organizátorov Jiří Nečásek.
Usporiadatelia ešte viac posilnili organizačné opatrenia celej akcie. Na tohtoročnom polmaratóne, ktorý sa organizoval za extrémne vysokých teplôt, mali problémy s prehriatím desiatky ľudí. „Počítame s tým, že bude na Pražskom medzinárodnom maratóne 16 občerstvovacích staníc z toho 8 s iónovými nápojmi. Celkom máme pripravených 30 000 litrov vody a vyše 16 000 litrov izotonického nápoja. Po trati budeme mať 34 zdravotných hliadok prvej pomoci a štyri hliadky na bicykli s defibrilátormi. Budeme sa spoliehať aj na zdravotnícky modul Golem, ktorý bude nielen v cieli, ale aj na trati,“ upresnil Jiří Nečásek.
Pre pretekárov bude k dispozícii aj 27 000 kusov banánov a 17 000 pomarančov. „Účastníkov budeme viac informovať o rizikách teplého počasia. Z diskusií okolo pražského polmaratónu tiež vyplynula prosba o rozšírenie počtu WC pred štartom a na to sme sa tiež zamerali,“ dodal Nečásek. Nielen väčšie osvieženie bude čakať na bežcov pri tohtoročnom ročníku Pražského medzinárodného maratónu – pozdĺž trate bude celkom 23 hudobných skupín v rámci Maraton Music Festival, ktorý sa organizuje v spolupráci s festivalom United Islands of Prague.

Celkom by malo na štart na Staromestské námestie doraziť vyše 8 000 účastníkov, polovica z nich bude zo zahraničia. Najpočetnejšie zastúpenie z radov cudzincov bude mať Francúzsko, Poľsko, Taliansko, Slovensko alebo Veľká Británia. Priletia tiež elitní bežci z Číny, Indie, Brazílie, Ekvádoru alebo z Peru. Globálne zviditeľnenie Prahy je vďaka tradičnému maratónu ohromné - prenos Pražského medzinárodného maratónu môže počas jeho vysielania sledovať cez 700 miliónov divákov. „Pražský medzinárodný maratón sú významné preteky, ľudia na ňom nesúperia proti sebe, ide skôr o podstatu radosti z pohybu. Všade počúvam, ako je táto akcia skvele zorganizovaná a akú má kvalitu,“ povedal pre behame.sk primátor Bohuslav Svoboda.

„Pre nás je Pražský medzinárodný maratón značka najvyššej kvality, katapultuje nás to medzi najlepších organizátorov na svete. Som rád, že sa po covidovej dobe začína opäť veľmi organizovane behať. Základné pohybové aktivity sú prirodzenou súčasťou kvalitného zdravého života,“ vyhlásil Libor Varhaník, predseda Českého atletického zväzu.
1.5.2024 / Cestné behy / Autor: br /  Foto: runczech