Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Na jubilejnom ročníku MMM pobeží mužský rekordér aj slovenskí olympijskí víťazi

Na jubilejnom ročníku MMM pobeží mužský rekordér aj slovenskí olympijskí víťazi
Na jubilejnom 100. ročníku Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach sa v nedeľu 1. októbra predstavia obhajcovia prvenstiev v mužskej i ženskej elitnej kategórii, držiteľ mužského rekordu aj dvaja slovenskí olympijskí šampióni.
BRATISLAVA 19. septembra  -Celú trať absolvuje bývalý chodec Matej Tóth, ktorý zvíťazil na 50-kilometrovej trati na OH 2016 v Riu de Janeiro. Súčasťou miešanej štafety olympijských víťazov bude aj niekdajšia biatlonistka Anastasia Kuzminová, držiteľka troch zlatých medailí zo ZOH.

Organizátori MMM zavolali na 100. edíciu podujatia aj 33-ročného Keňana Lawrencea Kimweticha Kimaiya, ktorý v roku 2012 vytvoril dodnes platný rekord s časom 2:07:01 h. Keďže naposledy súťažil ešte v roku 2016, v Košiciach pobeží vďaka voľnej karte. Jeho krajan Reuben Kerio zabojuje o úspešnú obhajobu a celkovo štvrté prvenstvo v pretekoch. Nebude chýbať vlaňajšia víťazka a ženská rekordérka Margaret Agaiová z Kene.

Na maratónskej štafete Magna Maratón sa spolu s Kuzminovou zúčastnia Čech Martin Koukal, Poliak Robert Korzeniowski a Maďarka Gabriella Szabóová, dokopy táto štvorica získala v kariérach desať zlatých olympijských medailí. Súčasťou rodinného behu U.S. Steel Family Run bude bývalá slovenská reprezentantka v biatlone Ivona Fialková a jej sestra Paulína Bátovská Fialková, ktorá prerušila kariéru pre materské povinnosti.
Samostatnou kapitolou je účasť Mateja Tótha, ktorý pred ôsmimi rokmi absolvoval v Košiciach polmaratón. Teraz na neho čaká prvá dávka bežeckých 42 km. "Tempo 4:18 min na kilometer, akým som šiel svojich najlepších 50 km, je asi nereálne. Podľa tréningov mi to vychádza na tempo okolo 4:30 min na kilometer, čiže maratón by som mal zabehnúť asi za 3:10 h. Aj keby to však bolo pomalšie, no s dobrým pocitom, vôbec by mi to neprekážalo. Chcem si jubilejný ročník a svoj premiérový maratón hlavne užiť a nie ísť na hranicu svojich možností," uviedol 40-ročný rodák z Nitry pre web atletika.sk.

Umelec František Záborský vytvoril k jubilejnému ročníku Medzinárodného maratónu mieru špeciálnu účastnícku medailu v tvare šípky, s veľkým číslom 100, zlatými prvkami a dominantami mesta Košice. Podľa organizátorov tvar medaily "vyzýva napredovať, pokračovať, nezastať, nepoľaviť v príprave a ísť vytrvalo za dosiahnutím svojich cieľov a túžob."
19.9.2023 / Cestné behy / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA