Mattoni Running Festival Olomouc bežalo 8700 bežcov z 51 krajín. Víťazný Talian D'Onofrio zrýchlil kvôli futbalu

Kráľom hlavných pretekov, tradičného polmaratónu, sa stal s časom 1:04:56 Talian Daniele D'Onofrio. Najlepším Čechom bol Jiří Homoláč. Medzi ženami nemala konkurenciu Maďarka Nóra Szabo (1:12:44), ako druhá dobehla Tereza Hrochová. Novinkou boli preteky Šantovka - beh na 5 km, ktorý vyhral Slovák René Valent, v ženách Eva Vrabcová Nývltová. Celkom sa športového festivalu zúčastnilo 8700 bežcov z 51 krajín.
Živo bolo na Hornom námestí v samotnom centre Olomouca hneď od sobotného rána. Mattoni Running Festival Olomouc ponúkol zážitok pre celú rodinu. Už o 9 hodine odštartoval nový beh Šantovka na 5 km. Popoludní sa bolo možné zapojiť do obľúbených behov pre celé rodiny, ktorých sa zúčastnilo vyše 2750 pretekárov. Radosť z pohybu si užívali aj tí najmenší.

O 19:00 hodine začal tradičný polmaratón, ktorý je ocenený známkou kvality Svetovej atletiky. Vrchol celého dňa, ktorý odštartoval primátor mesta Miroslav Žbánek, ponúkol parádny zážitok najlepších európskych atlétov. S nimi bežalo 5400 pretekárov. Už od prvých kilometrov sa utvorila na čele trojica, v ktorej bol Nemec Sebastian Hendel, za ním Talian Daniele D'Onoforio a Francúz Valentin Witz.
Ponáhľal sa sledovať Taliansko na Eure

Traja elitní európski atléti bežali spolu, zvyšok štartového poľa nestíhal. Ku koncu pretekov sa ale trhol Talian D'Onofrio, ktorého maximom je čas 1:02:32 z Gdyne z roku 2020. Vytvoril si dostatočný náskok a do cieľa dobehol sám. ,,Som spokojný, musel som bežať rýchlo, aby som stihol večerný futbalový zápas Talianska," dodal v cieli s úsmevom Talian D'Onofrio a hneď šiel pozerať na úvodný duel Talianska na tohtoročnom Eure.

O deväť sekúnd za ním skončil Hendel, ktorý tak nenadviazal na víťazstvo na polmaratóne v Českých Budějoviciach pred dvoma týždňami. V cieli nemecký bežec zaznamenal čas 1:05:05. ,,Boli to ťažké preteky, nemohol som rozhýbať nohy v závere, keď začal Daniele unikať našej skupinke," popísal Hendel. Tretí skončil Francúz Witz, ktorý dobehol v čase 1:05:16.
Dobrý výkon podala Tereza Hrochová, ktorá skončila druhá v čase 1:12:58. Tretia bola Ukrajinka Maryna Nemchenko (1:13:19) a víťazkou sa stala Maďarka Nóra Szabó. ,,Ja som stále prekvapená, nemôžem tomu uveriť, nečakala som to. Cítila som sa trochu unavene po európskom šampionáte v Ríme, takže som naozaj šťastná, že som to zvládla. Veľmi ďakujem svojmu trénerovi, že mi veril," vyhlásila v cieli šťastná Maďarka Szabó.
Najlepším českým bežcom sa stal Jiří Homoláč (1:09:45), ktorý si pochvaľoval tradičnú skvelú atmosféru. Ako druhý domáci pretekár bol v cieli Tomáš Krivohlávek.

Bežecký festival bol tradične spojený s akciou Moravia Sport EXPO, Veľtrhom športových aktivít, potrieb a Olomouckých športových klubov. Už v piatok ráno si na Výstavisku Flora vyše 1200 detí vyskúšalo aktivity s tridsiatimi lokálnymi športovými klubmi, na pódiu bolo možné vidieť ukážky športov. Unikátnu akciu organizuje mesto Olomouc. Mattoni Running Festival Olomouc bol znova tiež súčasťou projektu EuroHeroes, ktorý podporuje elitných európskych atlétov. V Olomouci sa bežali už tretie preteky tohtoročnej série.