Majstrom sveta v polmaratóne sa stal Uganďan Kiplimo, v súťaži žien padol svetový rekord

Polmaratónsky svetový šampionát v Gdynii bol prvý a jediný atletický v tomto roku, nekonali sa OH v Tokiu, halové MS v čínskom Nan-ťingu či ME v Paríži.
Majstrom sveta v polmaratóne v Gdyni sa stal 20-ročný Uganďan Jacob Kiplimo v osobnom rekorde a rekorde šampionátu 58:49 min. Druhý skončil Kibiwott Kandiem z Kene (58:54), bronz si vybojoval Amedework Alelegn v osobnom rekord 59:08 min. Až desiatka vytrvalcov prekonala 60-minútovú hranicu, 81 zo 121 účastníkov zo 44 krajín dosiahlo čas pod 1:04:00 h! ,,Cítil som sa výborne, bol som prvýkrát na majstrovstvách sveta v polmaratóne a vyhral som!" povedal Kiplimo a pokračoval: ,,Počasie bolo naozaj dobré, rovnako ako podmienky a priebeh. Som vďačný za všetkých, ktorí ma podporili.“
Titul v súťaži žien si vybojovala Keňanka Peres Jepchirchirová vo svetovom rekorde v čisto ženskom behu 1:05:16 h, ktorá zlepšila vlastný svetový rekord 1:05:34 z 5. septembra 2020 v Prahe o 18 sekúnd. Strieborná Nemka etiópskeho pôvodu Melat Kejetová zlepšila európsky rekord časom 1:05:18 (doteraz Kiplagatová 1:06:25 v roku 2007 v Udine), bronz si vybojovala Etiópčanka Yalemzerf Yehualawová v osobnom rekorde 1:05:19 h. Až prvých 6 vytrvalkýň pokorilo hranicu 1:06 h a deviatka métu 1:07 h, čo sa nikdy v histórii nestalo! Najlepšia z českých bežkýň bola na 34. mieste Moira Stewartová za 1:11:08. „Je to neuveriteľné, mojím cieľom bolo zvíťaziť, ale nečakala som, že prekonám svetový rekord, uvedomila som si to až po 20 km,“ povedala Jepchirchirová. „Moja sezóna ešte nekončí, v decembri chcem bežať ešte maratón vo Valencii, takže sa na to pripravím. Chcela by som zabehnúť 2:17 alebo 2:18, " dodala Jepchirchirová.

MUŽI (121): 1. J. Kiplimo (Ug.) 58:49 – rekord MS, 2. K. Kandie (Keňa) 58:54, 3.Walelegn (Et,) 59:08, 4. Cheptegei (Ug.) 59:21, 5. Belihu (Et.) 59:32 ŽENY (104): 1. Jepchirchirová (Keňa) 1:05:16 – svetový rekord, 2. Kejetová (Nem.) 1:05:18 – európsky rekord, 3. Yehualawová 1:05:19, 4. Yimerová 1:05:39, 5. Yeshanehová (všetky Et.) 1:05:41

17.10.2020 / Cestné behy / Autor: GABRIEL BOGDÁNYI / BR /  Foto: SITA/AP