Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Košice čakajú v priebehu troch dní dve vskutku masové podujatia

Košice čakajú v priebehu troch dní dve vskutku masové podujatia
Tým prvým bude vo štvrtok 9. mája už 16. ročník dobre známeho charitatívneho behu VSE City Run s finančným výnosom putujúcim tentokrát na účet košického Centra včasnej intervencie.
Trať dlhú štyri kilometre si vyskúšajú po štarte o 17:00 hodine členovia mnohých košických športových klubov, no i žiaci a študenti tunajších škôl, či celé rodiny. Skrátka všetci, ktorí sa stotožňujú s hlavným mottom tohto behu – Vyhráva jeden, pomáha každý. 

„Sme veľmi vďační za podporu, ktorú máme v tomto roku príležitosť získať vďaka všetkým bežcom, organizátorom VSE City Run a spoločnosti Východoslovenská energetika. Naše centrum sa venuje podpore rodín s deťmi so zdravotným znevýhodnením v prvých rokoch po ich narodení. Toto obdobie je v živote každého dieťaťa pre jeho budúcnosť kľúčové a rodičia detí, ktorých vývin neprebieha typicky potrebujú veľkú mieru podpory od odborníkov. Každé dieťa však okrem milujúcich rodičov potrebuje aj kamarátov, s ktorými bude môcť zažívať radosť pri hre. Výťažok z VSE City Run použijeme na vytvorenie inkluzívneho ihriska pre všetky deti, ktorým sa v centre venujeme. Ihrisko vznikne v priestoroch, v ktorých aktuálne naše centrum funguje, teda na Komenského 3, v Košiciach," povedala pre behame.sk riaditeľka Centra včasnej intervencie Simona Šimková.
Rusina či Sahajda? 

Presne 48 hodín po štarte VSE City Run vybehnú do ulíc Košíc ďalšie zástupy bežcov. Tentokrát s číslami s logom Košice Peace Half Marathon. Dva týždne pred týmto momentom muselo byť prihlasovanie bežcov zastavené na vopred stanovenom limite 1 700 účastníkov. A potešiteľná je aj skutočnosť, že na pomyselnej vlajkosláve týchto pretekov už môžeme narátať farby 30 krajín.

Po zverejnení štartových listín sa aj napriek tomu zdá, že o najvyššie priečky zabojujú najmä domáci bežci. Ešte pred niekoľkými dňami sme mohli za jasného favorita pasovať najmä Martina Rusinu, čerstvého majstra Slovenska v tejto disciplíne, ktorý sa v tomto roku v polmaratóne zlepšil už na 1:07:57 a vlani skončil na maratóne v Košiciach tesne za prvou desiatkou. Dnes to vyzerá oveľa otvorenejšie, keď svoj štart napokon potvrdil aj Tibor Sahajda, stále patriaci medzi najužšiu slovenskú špičku. Ten si trať polmaratónu vyskúšal okrem tohtoročných domácich pretekov v Kysaku a Čečehove aj vlani v novembri v Miláne, no s časom 1:05:50 úplne spokojný nebol. 

„Tibor začal rok vo Valencii, kde si v januári vytvoril nový osobný rekord na 10 km a potom zostal v tomto prímorskom meste na tréningovom pobyte pred maratónom v Seville. Tu sa mu však na 32. kilometri bohužiaľ obnovilo staršie zranenie a zo sľubne rozbehnutých pretekov na cieľový čas 2:14 musel odstúpiť. Teraz sa chceme sústrediť na tento domáci štart 11. mája v Košiciach a neskôr prípravu zamerať práve na Medzinárodný maratón mieru, na ktorom sa Tiborovi v minulosti tak darilo," povedal pre behame.sk o práve prebiehajúcej sezóne jeho tréner Vladimír Molčan.
6.5.2024 / Cestné behy / Autor: bk /  Foto: Tomi Mačej