Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Karlove Vary sú výnimočné. Okrem bežeckej obuvi si pribaľte plavky, večerné šaty či smoking

Karlove Vary sú výnimočné. Okrem bežeckej obuvi si pribaľte plavky, večerné šaty či smoking
Kým Praha či Ostrava momentálne žijú pohltené hokejom, uplynulý víkend v Karlových Varoch patril behu. V sobotu 18. mája sa v slávnom českom kúpeľnom meste v rámci 11. ročníka Mattoni Karlovy Vary Running festivalu bežal polmaratón, desiatka, štafety aj rodinné a detské behy. My sme boli pri tom.
Najnavštevovanejšie kúpeľné mesto v Českej republike je známe aj vďaka sklárskemu a potravinárskemu priemyslu. Hlavným dôvodom osídlenia v tejto oblasti však boli vzácne termálne pramene (nachádza sa tu približne osemdesiat prameňov termálnej vody, ktorá má blahodarný vplyv na liečenie pečeňových a črevných chorôb, na žalúdok a pečeň), pretože na príkrych svahoch, ktoré lemujú dnešné centrum, nebolo veľa úrodnej pôdy ani dostatok priestoru na masívnejšiu výstavbu.

Mesto bolo oficiálne založené asi v polovici 14. storočia českým kráľom a rímskym cisárom Karlom IV. Dnes je vyhľadávaným nie len pre svetovú smotánku, ale aj pre širokú verejnosť kvôli množstvu liečivých prameňov, ktoré tu vyvierajú a vystavali okolo nich veľké krásne kúpele, kolonády a hotely.

Krásna bežecká trasa centrom Karlových Varov

Polmaratónska trať, ale aj desiatka vedie okolo všetkých významých miest v Karlových Varoch. Bežci, ktorí sem prišli užiť si to, sa mohli počas pretekov naozaj kochať a spoznávať okolie. Štart bol situovaný pri krásnych Smetanových Sadoch, bežci prešli okolo najznámejších kolonád, popod Zámockú vežu, okolo Cisárskych kúpelov, Karlovarského divadla, míňali známy Kostol Sv. Márie Magdalény, videli všetky známe hotely. To všetko prebiehalo v úžasnej atmosfére s množstvom fanúšikov.

Z víťazstiev na 21 km sa tešili Holanďan Khalid Choukoud s časom 1:04:01 a medzi ženami česká olympionička Tereza Hrochová, ktorá to zvládla za 1:12:29. Novinkou bol beh na 10 km, ktorý organizátori zaradili prvýkrát. Ovládol ho český juniorský šampión Jiří Špiroch (33:37). Najrýchlejšou ženou bola Slovenka Kristína Špitková (39:21).

Polmaratón je záležitosť hodiny a pol, možno dvoch. Karlové Vary sú mesto na objavovanie aj na mesiac.

Tradičné české sklo aj bylinný likér

My sme si dopriali návštevu známej sklárne Moser. Tá bola založená už v roku 1857 a venuje sa produkcii bezolovnatého krištáľového skla. Ak sa sem vyberiete, môžete si vybrať zo štyroch rôznych okruhov exkurzie, no jednoznačne odporúčame VIP okruh alebo kreatívnu prehliadku, z ktorej si môžete domov odniesť aj pre vás vyrobený produkt. Ešte predtým sa ale dozviete zaujímavé informácie o spôsobe výroby a materiáloch, pozriete si zblízka pece aj tradičnú sklársku prácu s bublinami, nazriete do kontroly kvality, prejdete brúsiarňou skla, uvidíte rytie a napokon sa pozriete do múzea, ktoré obsahuje chronologicky zoradené výrobky naprieč históriou.A nenechali sme si ujsť ani miesto, ktoré v tomto meste pri návšteve určite nemôžete vynechať a to Múzeum Becherovky (The Home of Becherovka). Tento slávny český bylinný likér poznáme všetci a pozrieť si niečo z jeho histórie a zaujímavostí rozhodne stojí za to. Presne tu sa v roku 1807 začal tento nápoj vyrábať. Vybrať si môžete z niekoľkých kategórií prehliadok. Tie drahšie vás prevedú aj transportom doterajšej výroby s výkladom, lacnejšia exkurzia prebieha v pôvodnej budove s interaktívnou prehliadkou a ukončená je degustáciou niekoľkých druhov Becherovky.Na tom istom mieste, kde si pozriete Becherovku, nájdete aj jeden z najlepších pivných podnikov v Karlových Varoch s kráľovským názvom Pivovar Karel IV. Je to vlastne reštaurácia s pivovarom, ktorá našla miesto pod klenbami starých pivníc, má tak veľmi retro historické vybavenie a dekorácie, zo všetkých strán na vás dýchajú tradície, no a miestne originál pivo v kombinácii so skvelou českou kuchyňou si vás získajú.

V Grandhoteli Pupp spali Travolta, Malkovich aj DiCaprio

Pri návšteve Karlových Varov sa určite oplatí pozrieť známy Grandhotel Pupp, ktorý je akousi miestnou obdobou Hotela Plaza v New Yorku, ktorý sa preslávil vo filme Sám Doma 2. Tento päťhviezdičkový hotel v príjemnej kúpeľnej zóne ste mohli taktiež vidieť v amerických filmoch, ako sú „Posledné prázdniny" s Queen Latifah a Gérardom Depardieu, či v bondovke Casino Royale.Ide o jeden z najluxusnejších hotelov vo Varoch, takže v rámci miestneho známeho filmového festivalu tu už boli ubytované mnohé slávne herecké osobnosti ako John Travolta, John Malkovich, Leonardo DiCaprio, Michael Douglas. V minulosti tu bývali aj svetoznámi skladatelia Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Richard Wagner, panovníci ako Peter Veľký, Mária Terézia, Eduard VII., Napoleon Bonaparte či napr. kozmonaut Jurij Gagarin. Mená viacerých týchto prominentných hostí nájdete aj na dlažobných kameňoch pred hotelom.

Ak si tu nemôžete dovoliť izbu, určite sem môžete zájsť na kávu alebo veľmi príjemnú večeru. Upozorňujeme však, že pre ženy budú potrebné večerné šaty a pre mužov smoking. Dress code na týchto miestach si to vyžaduje. Nezabudnite ani na to, že rezerváciu v reštaurácii by ste si mali urobiť v dostatočnom predstihu. Hotel je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou.

Ak ste milovníkom dobrej kávy a zároveň aj histórie, rozhodne musíte navštíviť najstaršiu kaviareň vo Varoch. Café Elefant poctievali svojimi návštevami ešte legendárna cisárovna Sisi, Johann Wolfgang Goethe, Alfons Mucha a mnohé ďalšie slávne osobnosti. Sídli v dome Zlatý slon a okrem skvelej a bohatej ponuky kvalitnej kávy, kultúrneho významu miesta, budovy a povesti tejto adresy si tu s potešením vychutnáte aj podmanivé zákusky a iné sladkosti.
Karlove Vary sú, samozrejme, plné známych a vychýrených reštaurácií, ktoré môžete navštíviť, vyskúšať, ochutnať a porovnať medzi sebou. My sme si sadli u Jana Svatoša do záhradnej reštaurácie v údolí rieky Ohře priamo vedľa cyklotrasy Loket, odkiaľ je krásny výhľad na Svatošské skaly a nachádza sa tu aj malý rybník, kde si môžete uloviť vlastného pstruha, ktorého vám potom pripravia podľa vašej chuti. Kuchyňa jednoznačne stojí za to.

Kolonády, termálne pramene a Cisárske kúpele

Toto mesto sa stalo tým, čím je práve vďaka vzácnym termálnym prameňom. Tie vznikajú v hĺbkach až 2500 metrov pod zemou a svojím počtom, ale aj obsahom sú svetovým unikátom. Navštíviť aj okúsiť tu môžete až 13 prameňov s rozličnou teplotou, zložením a účinkami. Tým najznámejším je až 72 °C horúce Vřídlo.

Ďalšie pramene nájdete, keď sa vydáte po kolonádach, ktoré lemujú prakticky celé Karlove Vary. Pozrite sa do Tržní kolonády s troma horúcimi prameňmi. Mlýnská kolonáda skrýva až šesť prameňov. Ďalšie nájdete v Zámockej kolonáde či Sadovej kolonáde, kde vyviera známy Hadí prameň.
Byť v Karlových Varoch a nenavštíviť jednu z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok v meste? Cisárske kúpele slúžili už od rakúsko-uhorských čias až do konca 80. rokov 20. storočia ako liečebné, ale aj reprezentatívne kúpeľné zariadenie. V súčasnosti sú využívané na prehliadky. Môžete si vybrať z niekoľkých exkurzií.

Prejdite sa celými kúpeľmi hodinovou prehliadkou vrátane koncertnej sály a nazrite do histórie. Alebo sa pozrite do cisárskej kúpeľne, ktorá vám ukáže, ako vyzeral luxus pre tých najslávnejších hostí slávnej éry týchto kúpeľov. Okrem toho sa už chystá aj múzeum o histórii a hrané prehliadky s hercom, konferenciérom a principálom.

Lanovkou na rozhľadňu či do hotela Imperial

V Karlových Varoch v súčasnosti fungujú aj dve pozemné lanové dráhy. Jedna z nich je vlastne podzemná, vedie z Divadelného námestia k hotelu Imperial a je naplno integrovaná do mestskej hromadnej dopravy, takže i veľmi využívaná. Druhá lanovka Diana nie je súčasťou MHD, vozí turistov na peknú Rozhľadňu Diana nad mestom. Určite odporúčame previezť sa oboma lanovkami, je to zážitok, uvidíte zaujímavé miesta a nevyjde vás to draho.
20.5.2024 / Cestné behy / Autor: Michal Čarnoky /  Foto: RunCzech