Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Juraj Polák víťazom slovenského Wings for life World Run

Juraj Polák víťazom slovenského Wings for life World Run
Vyše 3 200 bežcov na Slovensku a 265 818 v 168 krajinách po celom svete podporilo tých, čo behať nemôžu na 11. ročníku charitatívneho behu Wings for Life World Run.
Slovenskú edíciu najväčšieho behu na svete nadácie Wings for Life, ktorá sa zaoberá výskumom liečby poranení miechy vyhral Juraj Polák, ktorý zabehol 50,85 km, čím prekonal rekord z minulého roku o 620 metrov. Zo žien zabehla najďalej Dominika Bednáriková 39,84 km, čo je 40. najlepší ženský výkon v celosvetovom hodnotení. Na vozíčku zvíťazil Michael Uhrík, ktorý na 2,08 kilometrovom kolečku v bratislavskom Sade Janka Kráľa odkrútil polmaratón, presne 21,02 km.
Víťaz Juraj Polák z klubu Intersport Bratislava prekvapil svojim výkonom aj sám seba. „Bežalo sa mi prekvapivo dobre a išlo to lepšie ako som čakal, takže som spokojný. Zatiaľ je toto vôbec najdlhší beh, ktorý som kedy zabehol. Maximum som mal 30 kilometrov.“ Motivoval ho azda aj zámer podujatia, kde sa okrem bežcov zúčastnili aj desiatky vozíčkarov. „Je to neskutočný obdiv. Robia, čo môžu a klobúk dole.“

Akciu pre ľudí s poranením miechy dlhodobo podporuje aj komik Bekim Aziri, ktorého práve pád na bicykli posadil na vozíček. Na štarte tohtoročného behu si dal neľahkú úlohu. Prekráčať po vlastných aspoň pár metrov. „Naozaj som sa pripravoval, zašiel som 20 metrov, som veľmi spokojný so sebou a teším sa z toho. Ľudia by si mali na základe toho uvedomiť aké majú šťastie, že vedia chodiť. Veľmi sa teším, že je veľmi vysoká účasť a ľudia podporujú dobrú vec,“ povedal Bekim. Spolu s ním sa po prvý krát podujatia zúčastnil inšpiratívny jednonohý bežec Maroš Kudlík. Beh a nadáciu svojou účasťou podporili aj ďalšie známe osobnosti ako moderátorka Lenka Debnárová, či video tvorcovia Michal Totka a Rasťo Paulínyi.
Na Slovensku sa konalo celkom 11 app runov. Vo Vysokých Tatrách sa organizácie zhostili bratia Žampovci. „Atmosféra vo Vysokých Tatrách bola naozaj skvelá,“ povedal nadšený Andreas Žampa. „Prišlo veľa ľudí aj zo zahraničia, ktorí si nenechali ujsť príležitosť behať v krásnom prostredí s výhľadom na tatranské štíty na behu s najväčším prevýšením vôbec v rámci Wings for Life World Run,“ doplnil Andreas, ktorý zabehol vyše 10 kilometrov v členitom horskom prostredí. Najlepšia svetová wakeskaterka Zuzana Vráblová pobáda už niekoľko rokov na beh cez kúpeľný ostrov v Piešťanoch. Tento rok sa v Piešťanoch tešili s úžasného úspechu, keď Matej Macháček zabehol práve v Piešťanoch druhý najlepší slovenský výkon 46,07 km. Samostatnú trasu si zabehol Samuel Kováčik, známy ako Vedátor, ktorý zvládol pred Catcher Carom ujsť skvelých 24,34 km.

Medzi svetovými osobnosťami, ktoré podporujú Wings for Life World Run sú aj športové celebrity, ako napríklad brazílsky futbalista Neymar Jr., španielski šampióni MotoGP Marc Márquez a Dani Pedrosa, grécky tenista Stefanos Tsitsipas, či lyžiarka Lindsey Vonnová.

Celosvetovo sa vyzbieralo rekordných 8 104 499 eur a 100 % z tejto sumy ide ako vždy priamo na výskumné projekty a klinické štúdie, ktoré podporuje nezisková nadácia Wings for Life v snahe nájsť účinnú liečbu na poranenie miechy.
6.5.2024 / Cestné behy / Autor: Andy Zererova /  Foto: Redbull/FIlip Nagy