Etiópčan Worku kráľom Grand Prix Praha, Talianka Yaremchuk zabehla európsky rekord pretekov

Šampiónom Grand Prix Praha sa stal Etiópčan Tadese Worku. Jeden z najväčších talentov svetovej atletiky vyhral 10 km dlhý beh v čase 27:35 min. Medzi ženami vyhrala výkonom 30:21 Keňanka Janeth Chepngetich, Talianka Sofia Yaremchuk zabehla nový európsky rekord pretekov 32:14 a zaostala iba dve sekundy za talianskym národným rekordom.
České tituly získali v pretekoch ocenených prestížnou známkou World Athletics Elite Label Road Race Damián Vích (29:31) a Tereza Hrochová (33:49). V súčte s adidas Behom pre ženy na 5 km, ktorému udelila záštitu prvá dáma Eva Pavlová, sa do oboch behov v centre metropoly zapojilo 6500 bežcov. „Neviem, ktorému výkonu tlieskať viac. Máme tu nový ženský európsky rekord pretekov a množstvo ďalších rýchlych časov. Prvých päť mužov pod 28 minút a prvé tri ženy pod 31 minút! Ukázalo sa, že zrýchlenie trasy nám naozaj prospelo. Verím, že si oba preteky v krásnej večernej atmosfére všetci užili,“ uviedol prezident organizačného výboru Carlo Capalbo.
Tadesa Worku vystrelil z námestia Republiky ako šíp a podľa predpokladov všetkým ukázal chrbát. „Boli to ťažké preteky. Diváci nás hnali do cieľa, čo mi veľmi pomohlo. Z výhry mám obrovskú radosť," jasal Worku. Dvadsaťjeden ročnému Etiópčanovi, ktorý má na konte na tejto dištancii osobné maximum 26:56, najviac vzdoroval Keňan Alexander Mutiso (27:48), kráľ tohtoročného Pražského maratónu. Bronz má Vincent Kigen časom s časom 27:50.

Z českých pretekárov vydrel pomyselné zlato Damián Vích (29:31). „Za víťazstvo som veľmi rád, ale od začiatku sa mi bežalo ťažko. Musel som to vybojovať. Teší ma, že som to nakoniec zvládol," vyhlásil Vích. Druhý skončil Martin Zajíc (29:58), tretí Vít Pavlišta (30:47).
V ženskej kategórii sa lámali osobné rekordy, všetky tri prvé ženy pokorili aj svoje osobné maximá. Dominovala Keňanka Janeth Chepngetich, ktorá si o sedem sekúnd zlepšila osobný rekord a jej čas je tohtoročným 6. najlepším celosvetovo. „Som veľmi šťastná. Všetko mi tu skvele sadlo a atmosféra bola tiež úžasná," radovala sa víťazka. Až 24 sekúnd na víťazku stratila jej krajanka Cintia Chepngeno (30:45), tretia bola tiež Keňanka Vivian Melly (30:58). Veľkého úspechu dosiahla Talianka Sofia Yaremchuk, ktorá zabehla európsky rekord pretekov. "Každý rekord veľmi poteší. Trať je tu veľmi rýchla a fanúšikovia fantastickí," povedala rodená Ukrajinka, ktorá dostala taliansky pas len pred dvoma rokmi.
Českým vytrvalkyniam kraľovala Tereza Hrochová (33:49). „Zabehla som podobne ako vlani, možno o tri sekundy pomalšie, čo trochu mrzí. V Prahe sa mi nebehá veľmi dobre, znova mi to veľmi nesadlo, aj keď atmosféra bola krásna," konštatovala Hrochová. Druhou Češkou v cieli bola Marcela Joglová (35:06), za ňou dobehla Tereza Novotná (35:42).

Zrýchliť trať pretekov sa ukázalo ako krok správnym smerom. Z prvej pätice mužov si traja z nich zlepšili svoje osobné maximá, z prvej päťky žien aj tri pretekárky. Ďalšie osobné maximum si zabehla aj česká olympionička Marcela Joglová. Všetky údaje len potvrdzujú to, že trate v Prahe sú rýchle, konkurencia na svetovej úrovni a bežci sa na ne radi vracajú.
3.9.2023 / Cestné behy / Autor: br /  Foto: Runczech