Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Ďurec sa v sobotu v Prievidzi pokúsi o slovenský rekord v cestnom behu na 10 km

Ďurec sa v sobotu v Prievidzi pokúsi o slovenský rekord v cestnom behu na 10 km
Počas sobotňajšieho nočného behu v Prievidzi možno padne 18-ročný slovenský rekord Miroslava Vanka z nemeckých Drážďan v cestnom behu na 10 km.
BRATISLAVA 14. septembra -  O prekonanie národného rekordu sa pokúsi 31-ročný Peter Ďurec, pričom má možnosť pokoriť aj slovenské maximum na polovičnej vzdialenosti. Na desiatke pred Ďurecom stojí méta 28:37 min, na päťke má rekord Róberta Štefka z 4. októbra 1997 hodnotu 14:28 min. "Na rekordy sa nesústredím, dostal som však ponuku, aká sa neodmieta," povedal Ďurec podľa oficiálneho webu Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Kým väčšinu štartov absolvuje samostatne na čele štartového poľa, k sobotňajším rekordom mu majú pomôcť elitní vodiči z Kene, ktorí v jari obsadili tri pódiové priečky na Národnom behu Devín-Bratislava - Albert Tonui, Kennedy Rono a Hillary Kimaiyo. Všetci na klubovej úrovni reprezentujú farby maďarského Benedek Team-u. "Na Slovensku som pacerov na pretekoch ešte ani nemal. Väčšinou behám sólo vpredu. Takže to vnímam ako veľkú zodpovednosť pripraviť sa na to čo najlepšie. Keď mi všetko vyjde, verím, že by rekord mohol padnúť," pokračoval elitný slovenský vytrvalec, ktorému by k rekordu mohla pomôcť aj rovinatá trať.

Tempu 2:52 min na kilometer sa na desiatke už veľmi dlho žiadny Slovák ani nepriblížil. Ďurecove výkony z ostatného obdobia však naznačujú, že svoje maximum na 10 km z dráhy (29:14,33 min) môže výrazne "podliezť". "Najväčšie úskalia vidím vo faktoroch, ktoré nedokážem ovplyvniť. Ak napríklad bude fúkať vietor. Alebo ak ochoriem alebo sa zraním. Aj keď toto čiastočne dokážem ovplyvniť,“ hovoril Ďurec a naznačil, že od úvodu chce dodržiavať tempo potrebné pre rekord. "Ak by som išiel i o sekundu pomalšie, na deviatich kilometroch sa to nazbiera na 9 sekúnd. A to manko už ťažko stiahnuť v poslednom kilometri, hoci aj pri dobrom finiši. Tempo ale nechávam na mojich pacemakerov," prezradil.

Pokus o národný rekord v Prievidzi prebehne o 17.30 h, o hodinu neskôr súťažnú trať absolvujú aj stovky ďalších záujemcov o kvalitný čas.
13.9.2023 / Cestné behy / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: Tomáš Náther